parapet

Parapet wewnętrzny jest elementem wykończeniowym wnęki okiennej, który pełni funkcję zarówno użytkową, jak i dekoracyjną. Wybierając parapety, warto pamiętać o tym, że są one ważnym detalem aranżacyjnym, który z pewnością należy dobrać do własnego gustu oraz do wystroju pomieszczenia. Zobacz, jaki parapet wewnętrzny wybrać, aby móc w pełni wykorzystać przestrzeń pod oknem.

Nowoczesne parapety wewnętrzne

Parapety nowoczesne zasłaniają nieestetyczne materiały izolacyjne, zapobiegają rozprzestrzenianiu się kurzu, a także chronią podokienną przestrzeń przed zabrudzeniami. Parapety zatrzymują zimno i wpływają korzystnie na obieg ciepła. Choć nie tylko – nowoczesne parapety stały się elementem ozdobnym wnętrza. Pełnią także funkcję użytkową, ponieważ można stworzyć z nich wygodne siedzisko, wyłożone poduszkami lub praktyczną półkę, gdzie można ustawić różnego rodzaju dekoracje na parapety:

  • kwiaty – ze względu na dobry dostęp do naturalnego świata,
  • świeczki, które wprowadzą przytulny klimat,
  • ulubione książki czy ramki ze zdjęciami – nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Parapety wewnętrzne – jakie wybrać?

Parapet okienny bez wątpienia ma znaczenie w kwestii funkcjonalności oraz wyglądu wnętrza. Dlatego powinien zostać dopasowany zarówno do rodzaju pomieszczenia, jak i do pozostałych elementów wystroju. Takie same parapety wewnętrzne w całym domu pozwolą utrzymać spójność aranżacyjną. Parapety okienne powinny być odpowiednio głębokie, trwałe i wytrzymałe – odporne na wodę oraz uszkodzenia. Dzięki temu możliwa będzie maksymalna eksploatacja przestrzeni przy oknie. Warto, aby posiadały zaokrąglone krawędzie ze względu na bezpieczeństwo.

Rodzaje parapetów wewnętrznych

Parapety wyróżnia się przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. Poszczególne rodzaje charakteryzują się konkretnym wyglądem, właściwościami, sposobami utrzymania czystości i cenami.

Parapety wewnętrzne drewniane

Estetyczny parapet drewniany jest przyjemny w dotyku i świetnie komponuje się z drewnianymi ramami okiennymi. Stosowane obecne drewno klejone, w przeciwieństwie do wykorzystywanych kiedyś grubych desek, pozwala na odpowiednie zaimpregnowanie zabezpieczające przed paczeniem i pękaniem. Dzięki temu parapety nie odkształcają się pod wpływem temperatur i wody. Pokrycie lakierem sprawia, że stają się proste w czyszczeniu.

Parapety wewnętrzne plastikowe

Parapety plastikowe swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim niskim cenom i łatwości użytkowania. Są wytrzymałe – odporne na wilgoć i ciepło, ale także podatne na odkształcenia. Posiadają mało estetyczne, plastikowe zakończenia po bokach. Występują w szerokiej ofercie kolorów i wzorów, które dzięki odpowiedniemu wykończeniu mogą imitować drewno albo kamień.

Parapety wewnętrzne kamienne

Ciężkie parapety kamienne łatwo ulegają zniszczeniu w transporcie. Parapety Katowice to gwarancja, że produkt dotrze w nienaruszonym stanie. Najczęściej wykorzystywane do ich produkcji są marmur lub granit. Oryginalna kolorystyka sprawia, że każdy parapet jest niepowtarzalny. Polerowana lub szlifowana powierzchnia wysokiej jakości na pewno odnajdzie się we wnętrzach tradycyjnych i nowoczesnych.

Eleganckie parapety wewnętrzne marmurowe swój efektowny wygląd zawdzięczają niejednorodnej kolorystyce. Jest to najdroższe rozwiązanie, które wyróżnia unikalne wzornictwo. Ze względu na dużą porowatość ich powierzchnia wymaga zabezpieczenia przed wilgocią, zanieczyszczeniami i kwasami.

Praktyczne parapety wewnętrzne granitowe charakteryzują się wysoką odpornością na ścieranie, zarysowania, kwaśne substancje, wilgoć oraz plamy. Nie powstają na nich przebarwienia i są proste w utrzymaniu czystości.

Warto, aby wybrany parapet do wnętrz był solidny, łatwy w utrzymaniu czystości, spójnie dobrany do warunków otoczenia, stylu oraz kolorystki wnętrza i własnych preferencji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *