halloween3
co-to-jest-halloween

Skąd pochodzi Halloween? Czym jest i kiedy się je obchodzi? Dowiedz się, co to za święto i jaka jest jego geneza.

Czym jest Halloween?

Halloween to dość kontrowersyjne święto, które ma tyle samo entuzjastów, co zagorzałych przeciwników. W Polsce można je uznać za stosunkowo nowy trend. Pojawiło się w latach 90. Wiele osób uważa, że związane jest jedynie z napędzaniem handlu. Nic bardziej mylnego… święto to posiada swoją historię i tradycję, która związana jest z wieloma zwyczajami. Halloween najhuczniej obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Jego symbolem jest najczęściej wydrążona dynia, a także duchy, zombie czy trupie czaszki.

Skąd pochodzi Halloween?

Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Najprawdopodobniej jednak jego początków można szukać już w czasach starożytnych. Celtowie 1 listopada traktowali jako początek nowego roku. Wówczas odbywał się festiwal Samhain. Celtowie wierzyli bowiem, że w nowy rok granica między światem ziemskim a pozaziemskim zaciera się. Przybywające na ziemię duchy pomagały kapłanom przewidywać przyszłość, co znacznie ułatwiało w tamtych czasach życie, szczególnie podczas wyjątkowo mroźnych i niepewnych zim.

Semhain charakteryzował się paleniem ogromnych ognisk i składaniem ofiary bogom. Osoby biorące udział w świętowaniu nosiły specjalne kostiumy, które miały za zadanie upodobniać je do zwierząt. Ziemie celtyckie zostały podbite przez Rzymian, którzy połączyli Semhain z Feraliami – świętem śmierci. Ponad pół wieku później papież ustanowił 1 listopada świętem zmarłych, by wyprzeć wierzenia celtyckie.

Początki Halloween to zatem Europa. Jednak ponownie na jej tereny przybyło już ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie nadali mu jednak nieco innego charakteru, dokładając m.in. elementy kultury indiańskiej. Na początku Halloween było bardzo podobne do Andrzejek – opowiadano straszne historie, wróżono, a także chodzono po okolicznych domach zbierając cukierki.

Co to znaczy Halloween?

Nazwa Halloween najprawdopodobniej wzięła się od „All Hallows’ Eve”, czyli „wigilia Wszystkich Świętych”. Celem święta jest przede wszystkim oswojenie tego, czego najbardziej boją się ludzie. Stąd przebieranki i straszne dekoracje.

Halloween – kiedy jest?

Halloween obchodzony jest 31 października. Nie ma wymiaru religijnego i nie ma żadnego związku z obchodzonym 1 i 2 listopada Dniem Wszystkich Zmarłych i Dniem Zadusznym. Obecnie jest to forma zabawy, jednak spotyka się ona z dużym sprzeciwem ze strony katolików i chrześcijan prawosławnych. Jest zakazany np. w krajach komunistycznych.

Co można robić w Halloween?

Halloween to obecnie doskonała okazja do zabawy w gronie znajomych. Bardzo dużo lokali i klubów tanecznych organizuje tematyczne imprezy, w których królują duchy, wampiry i zombie. Halloween to również okazja do stworzenia własnej domówki w gronie najbliższych przyjaciół, a także odwiedzenia specjalnie zaadaptowanych tematycznie przestrzeni.  

Zabawy na Halloween

  • Chwytanie jabłek – jest to jedna z najbardziej popularnych zabaw na Halloween. Polega na zjedzeniu całego jabłka wiszącego na sznurku bez użycia rąk.
  • Świetlny krąg – tradycyjna zabawa halloween’owa polegająca na przeskakiwaniu przez rozstawione na ziemi świeczki. Liczba świeczek, które zachowały płomień to liczba szczęśliwych miesięcy w kolejnym roku.
  • Orzech w ognisku – jedną z tradycyjnych zabaw na Halloween jest wrzucanie do ognia orzecha. Jeżeli usłyszysz dźwięk jego pęknięcia, oznacza to, że osoba, którą pokochasz odwzajemni Twoje uczucie.
  • Mumia – zabawa w parach. Każda drużyna otrzymuje rolkę papieru i ma za zadanie zawinąć partnera w mumię. Wygrywa para, która najszybciej upora się z tym zadaniem.
  • Cukierek albo psikus – to zdecydowanie najbardziej znana zabawa na Halloween szczególnie wśród dzieci. Odpowiednio ucharakteryzowane osoby chodzą po domach witając otwierających drzwi słowami: „cukierek albo psikus”. Najczęściej otrzymują w zamian słodkości i nie muszą nikogo „straszyć”.

Jak się przebrać na Halloween?

Przebranie na Halloween to zdecydowanie jeden z podstawowych elementów dobrej zabawy. Wybór tego odpowiedniego może jednak spędzić sen z powiek wielu osobom, szczególnie tym, które chcą się wyróżniać. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na przebranie, zarówno tych bardziej, jak i mniej oczywistych.

Upiorne przebrania

  • Czarownica/wiedźma – jednym z oczywistych wyborów na Halloween z pewnością będzie przebranie złej wiedźmy. Do tego celu z pewnością przyda się długa czarna suknia w stylu gotyckim – z szerokimi rękawami i postrzępionym dołem, a także charakterystyczny spiczasty kapelusz. Doskonałym uzupełnieniem całości będzie mroczny makijaż i doklejane tipsy imitujące upiorne paznokcie.
  • Mumia – wystarczy kilka… kilkanaście bandaży i kostium mumii gotowy. Opcja budżetowa? Nie ma problemu – wykorzystaj papier toaletowy. Użyty materiał wystarczy lekko postrzępić i sprawić, by wyglądał na starszy, a także wyciąć otwory na oczy i uszy i… voilà!
  • Duch – kolejne popularne i upiorne przebranie. Do jego stworzenia wystarczy stare białe prześcieradło bądź kawał niepotrzebnego materiału. Podobnie jak w przypadku mumii, wystarczy, ze wytniesz otwory na oczy i jesteś gotowy do zabawy!

Śmieszne przebrania

  • Jednorożec – rzeczy których potrzebujesz do stworzenia tego typu przebrania to: biały podkoszulek i legginsy, a także ogon, który możesz zrobić z anielskich włosów oraz róg np. z pomalowanego kartonu.
  • Hipis – uniwersalne przebranie, które sprawdzi się na większość imprez. Do tego celu potrzebne będą: biała sukienka z falbanami, bukiet polnych kwiatów i wianek. Dla mężczyzn: kolorowa koszula, spodnie typu dzwony i okulary „lenonki”.
  • Wróżka zębuszka – przebierając się za wróżkę zębuszkę wystarczy założyć kolorową, długą sukienkę i spiczasty kapelusz, który bez problemu można zrobić z kartonu, na którym narysujesz ząb. Na szyję możesz założyć naszyjnik imitujący zęby.

Filmowe i bajkowe przebrania

  • Hades z bajki „Herkules” – do stworzenia tego przebrania potrzebny będzie kawałek czarnego materiału, który zostanie przewiązany przez ramiona. Resztę ciała można pokryć specjalną czarną farbą, a włosy przefarbować tymczasową niebieską farbą i ułożyć w niedbałego irokeza.
  • Minionki – to przebranie z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom bajek. Potrzebne będą shorty, żółta podkoszulka, czarne rękawiczki, szelki oraz charakterystyczne dla tej postaci gogle, które można zrobić samemu.
  • Harley Quinn i Joker z komiksów i filmów o Batmanie – nie ma chyba na świecie osoby, która nie zna tej filmowej pary złoczyńców. Są to niezwykle charakterystyczne postaci, które często goszczą na różnego rodzaju imprezach. Cechą szczególną dla Harley są niebiesko-różowe włosy i kij baseballowy. Joker to przede wszystkim zielona koszula i fioletowy garnitur. Jednak najważniejszym elementem przebrania tej dwójki są makijaże.
  • Diabolina z filmu „Czarownica” –  najważniejszym elementem przebrania jest nakrycie głowy. W sieci znajdziesz mnóstwo filmików instruktażowych, które pozwolą przygotować Ci je samodzielnie. Bez problemu dostaniesz je również w sklepach z akcesoriami tego typu.

Decydując się na przebranie na Halloween warto wykazać się inwencją twórczą i stworzyć coś niepowtarzalnego. Tworzenie kostiumu własnoręcznie to świetna zabawa!

Related Posts

1 Komentarzy

  • lisa
    6 października 2020

    spoko artykuł, dzięki

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array