cięcie-woda

Jedną z technik, która jest wykorzystywana do precyzyjnego przecinania różnego rodzaju materiałów jest cięcie strumieniem wody. Jej cechą charakterystyczną jest bardzo duża precyzja, dzięki czemu znakomicie nadaje się m.in. do przecinania płytek. Metoda staje się coraz bardziej popularna również ze względu na swoją efektywność oraz możliwość wszechstronnego zastosowania. Na czym dokładnie polega obróbka strumieniowo-ścierna i jakie są jeszcze jej zalety?

Cięcie strumieniem wody – najważniejsze informacje

Osoby stosujące tę metodę obróbki używają specjalnej pompy oraz dyszy. Z urządzenia generowany jest strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Płyn jest przepuszczany przez niewielki otwór na końcu dyszy, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego poziomu energii oraz wysokiego stopnia precyzji. To właśnie te dwie cechy sprawiają, iż cięcie strumieniem wody może być z powodzeniem wykorzystywane do obróbki takich materiałów jak kamień, stal czy płytki ceramiczne.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż w całym procesie nie jest wykorzystywana zwykła woda. Aby można było liczyć na zadowalające efekty, niezbędna jest ciecz, której pH zawiera się w przedziale od 7 do 8,5. Przedział twardości całkowitej mieści się z kolei w zakresie od 2 dH do 10 dH, a przewodność w przedziale od 100 μS/cm do 450 μS/cm.

Dlaczego warto zdecydować się na obróbkę strumieniowo-ścierną?

Cięcie strumieniem wody jest metodą w pełni bezpieczną dla środowiska. W trakcie jej stosowania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje. Warto wspomnieć także o bardzo wysokiej jakości krawędzi, które zostały poddane cięciu. Są one perfekcyjnie wykończone, dzięki czemu nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych czynności. Całość jest możliwa do zrealizowania w krótkim czasie. Obróbka strumieniowo-ścierna pozwala na przecinanie materiałów pod dowolnym kątem. W ten sposób otrzymujemy praktycznie dowolne kształty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array