dbanie-o-srodowisko

Ruch propagujący ochronę środowiska coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Praktycznie wszyscy widzimy już nasz destrukcyjny wpływ na otoczenie i to, że samych zasobów z ziemi zacznie nam w końcu brakować. Nawet jeśli części procesów degradacji planety na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie odwrócić, to na pewno możemy spowolnić niektóre z nich. Jedną z rzeczy, na którą zwraca się uwagę, jest nadmierny konsumpcjonizm. Mamy dostęp do wielu rzeczy, więc lubimy się nimi otaczać. Bardzo często są to również niepotrzebne nikomu przedmioty. Nie musimy całkowicie skazywać się jednak na brak jakichkolwiek zakupów, a ograniczyć jedynie te niepotrzebne. Zobaczmy, czego nie powinniśmy kupować lub czego kupowanie powinniśmy zminimalizować, jeśli chcemy dbać o nasze środowisko.

Warzywa pakowane w folię

Coraz większym absurdem ostatnich czasów jest owijanie warzyw i owoców niepotrzebną folią. Popularność zyskały te, które są już obrane i pokrojone w kawałki – gotowe do spożycia. Za wygodę jednak musimy płacić, tak samo jak płaci za to nasze środowisko. Obranie mandarynki czy ananasa będzie kosztowało nas dodatkową minutę, natomiast ilość śmieci, jaką ograniczymy w tym czasie, jest niewątpliwie tego warta. Dla nas to chwila, dla natury – kolejne lata rozkładania się plastiku, który w większości przypadków nie jest biodegradowalny.

Foliowe torby na zakupy

Od tego pomysłu już powoli się odchodzi. Można powiedzieć nawet, że na rynku jest tak wiele różnych toreb, które możemy nosić ze sobą, złożyć w niewielką kostkę i włożyć do podręcznej torebki, że wstydem staje się zabieranie ze sklepu foliowej reklamówki.

Butelkowana woda

O ile w czasie wędrówki czy wszelkiego rodzaju wycieczki może się okazać, że zabraknie nam wody, a jedyną opcją jest kupienie jej w okolicznym sklepie, tak picie butelkowanej wody na co dzień nie należy do czynności, które wykonują ludzie dbający o środowisko. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dobrej jakości dzbanków i butelek filtrujących wodę kranową, więc możemy dobrać swój do konkretnych potrzeb. Również ich cena jest dziś bardzo przystępna. W ten sposób nie tylko ratujemy planetę od nadmiaru plastiku, ale też zaoszczędzamy pieniądze.

Nadmierne zapasy jedzenia

Chociaż odpady bio są najłagodniejsze dla środowiska, to ich nadmierne produkowanie również nie przyniesie niczego dobrego. Zdecydowanie lepszą decyzją będzie wybranie się na zakupy trzy razy w tygodniu, uzupełniając zapasy niż raz, jeśli mamy tendencję do zużywania jedynie części jedzenia.

Mięso

Bardzo kontrowersyjny, jednak tak samo bardzo potrzebny punkt. Niewiele osób wie, że do produkcji mięsa wykorzystuje się olbrzymie ilości wody. Ekolodzy zachęcają do ograniczenia ilości spożywanego mięsa w ciągu tygodnia do absolutnego minimum, w jakim jesteśmy w stanie trwać. Jeśli już mamy ochotę na mięso, decydujmy się jednak na drób, zamiast wołowiny, czy wieprzowiny.

Niepotrzebne elektronika

Nie idzie zliczyć, jak wiele sprzętów elektronicznych, które są w zasadzie jedynie naszą zachcianką, a nie potrzebą, kupujemy pod wpływem impulsu. Odpady elektroniczne są niezwykle uciążliwe dla środowiska i na pewno trudne do ponownego zużycia. Osoby, które dbają o środowisko, potrafią przemyśleć każdy kolejny zakup sprzętu i zdecydować, czy rzeczywiście całkiem nowa rzecz jest nam potrzebna.

Ubrania z “sieciówek”

Chociaż są w życiu okazje, na które bardzo chcemy kupić sobie nową rzecz, to jeśli mamy na celu zatroszczenie się o środowisko naturalne, starajmy się nie kupować nadmiernie ubrań z tzw. sieciówek, czyli sklepów, które tworzą ubrania masowo, nie zważając na ich jakość. Ubrania te są zazwyczaj bardzo tanie, jednak nie bez powodu – wystarczą dwa czy trzy prania i część garderoby ląduje w koszu. Bardzo szybko decydując się na kolejną, generujemy dużo większe odpady.

Książki

Chociaż warto czytać jak największą ich ilość, możemy robić to w bardziej ekologiczny sposób. Zamiast sprawiać sobie nowe pozycje co jakiś czas, zainwestujmy w dobry czytnik elektroniczny. Ten gadżet, w opozycji do jednego z poprzednich punktów na pewno sprawi, że nasz wkład w ochronę środowiska będzie dużo bardziej znaczący. Dla moli książkowych stanowi to naprawdę dobre rozwiązanie. Jeśli jednak nie możemy przekonać się do tej formy czytania książek, starajmy się wybierać te używane.

Chemia do czyszczenia 

Chociaż zdecydowanie łatwiej i szybciej możemy pozbyć się zabrudzeń przy użyciu gotowych środków, tak szybciej i łatwiej możemy dzięki nim zniszczyć środowisko. Te produkty zawierają mnóstwo żrących substancji, które wnikają w wody gruntowe i przenikają do naszych płuc przez powietrze. Czasem warto zrobić domową mieszankę z produktów, które posiadamy w kuchni, aby dom lśnił czystością, a przyroda nie była obciążana nadmiarem chemicznych odpadów.

Kawa na wynos w papierowym kubku

Ten punkt może wydawać się nieco podchwytliwy, bowiem papier jest przecież bardzo ekologicznym surowcem. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że zdecydowana większość kawiarni serwuje nam kawę na wynos w kubkach, które tylko wyglądają na papierowe, a w rzeczywistości jest to plastik. Wiele takich miejsc przyznaje nawet zniżkę osobom, które po kawę przyjdą z własnym kubkiem. Warto z tego skorzystać.

Dbanie o środowisko z ogólnego trendu stało się powoli sposobem na życie i naturalnym przymusem. Są momenty, w których taki styl życia, po wygodnych plastikach, kosztuje nas nieco więcej czasu lub wysiłku, natomiast musimy mieć przed oczami to, że naprawdę warto. Jeśli chcemy, aby nasze życie było nieco bardziej przyjazne środowisku, przyjrzyjmy się powyższej liście i sprawdźmy, czy przypadkiem nie możemy wcielić przynajmniej kilku punktów do naszej codzienności.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array