wycieczkaklasowa

Organizacja wyjazdu dla uczniów z jednej klasy na wycieczkę zagraniczną to niemałe wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i dla samych rodziców. Zagraniczne wyjazdy ze względu na wysoką cenę powinny nie tylko dostarczyć uczniom rozrywki, lecz przede wszystkim spełniać funkcję edukacyjną. Dlatego zaplanowanie wyjazdu za granicę musi być dokładnie przemyślane. Nic tak nie psuje wymarzonej podróży do obcego kraju, jak nudny program i niezadowolenie uczniów z wycieczki. Dlatego powinna ona być ciekawa i dostarczać mnóstwo niezapomnianych wrażeń.

Wycieczka klasowa za granicę – co zainteresuje młodzież

Planując wycieczkę za granicę dla młodzieży, warto wybrać miejsca z dużą ilością zabytków. Świetnie sprawdzą się tu stolice państw, aczkolwiek nie jest to regułą. Kryteriami podczas ustalania miejsca i programu wycieczki klasowej powinny być atrakcje związane z odwiedzanym miejscem oraz duża ilość ciekawych miejsc do zobaczenia.

Uczniowie chętnie poznają nie tylko popularne zabytki znajdujące się na zdjęciach w katalogach turystycznych. Warto im pokazać klimat i specyfikę danego miejsca, aby mogli go poczuć. Dlatego odwiedziny w lokalnych restauracjach serwujących przysmaki kuchni danego kraju, a także regionu geograficznego na długo zapadną w pamięci.

Młodzież w szczególności licealna chętnie poznaje historię i kulturę miejsca, które odwiedza. Kilka wizyt w najpopularniejszych muzeach oraz galeriach wystarczy. Młodzi chętnie spacerują miejskimi uliczkami, po starówkach, po rynkach, kupują pamiątki na lokalnych sklepach i na straganach, a także słuchają o lokalnym folklorze oraz muzyce, którą tak często uwielbiają słuchać na słuchawkach.

Oprócz zabytków, historii, kultury, folkloru i lokalnej kuchni młodzież z pewnością miło będzie wspominała wizyty w miejscowych ogrodach zoologicznych i botanicznych. Nieocenione okażą się tu odwiedziny w oceanariach, a także rezerwatach przyrody.

Wybierając miejsce na wycieczkę klasową, warto zadać pytanie, co można w danym miejscu zobaczyć i ciekawego usłyszeć nie tylko od przewodnika, lecz również od osób prowadzących zajęcia animacyjne w muzeum lub innym obiekcie. Zdobywanie wiedzy w sposób atrakcyjny dla nastolatka okazuje się bardzo istotną kwestią. Młody człowiek chętniej poznaje kulturę starożytnej Grecji, oglądając na własne oczy zabytki, niż w szkolnej ławce na lekcji historii.

Tematyczne wycieczki klasowe

Świetnym rozwiązaniem okazują się także wyjazdy tematyczne dla klas profilowanych. Uczniowie z liceum o profilu plastycznym będą zachwyceni zwiedzaniem Paryża oraz wizytami w Luwrze. Natomiast odwiedziny znanego klubu piłkarskiego w Barcelonie to prawdziwa gratka dla młodzieży z klasy o profilu sportowym. Tematyczne wycieczki klasowe można oczywiście połączyć ze zdobywaniem wiedzy ogólnej o danym miejscu, a także z profilem i zainteresowaniami uczniów.

Charakter wycieczki i sposób spędzania czasu również warto dostosować do profilu klasy. Uczniowie technikum gastronomicznego nie tylko chętnie zwiedzą lokalne zabytki, ale także będą mocno zainteresowani lokalną kuchnią, poznawaniem smaków i potraw, a nawet uczestnictwem w warsztatach oraz pokazach kulinarnych. Z kolei uczniowie z klas muzycznych z pewnością nie zapomną wizyt w zagranicznych operach, filharmoniach, a także na koncertach i musicalach.

Reasumując, podczas planowania wycieczki szkolnej za granicę, warto przeprowadzić rozmowę z rodzicami oraz z uczniami, na temat ich zainteresowań, a także miejsc, które chcą zobaczyć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *