perfumy

Zarówno damskie, jak i męskie zapachy posiadają różne oznaczenia, których znajomość z pewnością pomoże zapobiec pozakupowemu rozczarowaniu. Sprawdź, czym się różni woda toaletowa od perfumowanej i dowiedz się, jak dobrać odpowiedni dla siebie wariant kosmetyku.

Piramida zapachowa – co to jest?

Odmienne upodobania zapachowe sprawiają, że niektórzy chętniej sięgają po klasyczne i sprawdzone aromaty, w przeciwieństwie do osób, które preferują unikatowe wonie. Każdy z zapachów jest tworzony na podstawie piramidy zapachowej, składającej się z trzech nut: głowy, serca i bazy. Poszczególne elementy posiadają specyficzne procesy utleniania oraz charakterystyczną intensywność, która jest wyczuwalna na skórze. Każda kompozycja składa się z kolejno uwalniających się po sobie akordów:

  • nuta głowy – pojawia się z chwilą rozpylenia zapachu, jest to pierwszoplanowy, niezwykle intensywny akord, pozwalający wyrobić sobie opinię o produkcie; nuta wysoka decyduje o tym, komu konkretny zapach przypadnie do gustu; nuty głowy to najczęściej świeże, cytrusowe, kwiatowe oraz ziołowe zapachy, zachęcające do zapoznania się z kolejnymi nutami,
  • nuta serca – decyduje o charakterze zapachu, jest trwała i niezmienna; na nutę środkową składają się ciężkie akordy, oparte na korzennych, drzewnych oraz kwiatowo-owocowych aromatach; nuta serca jest zapachem przewodnim, który definiuje rodzaj konkretnego produktu, przyporządkowując go do gamy orientalnej, kwiatowej lub owocowej,
  • nuta bazy –  sprawia, że zapach utrzymuje się na skórze; nutę bazy tworzą różne proporcje aromatycznych olejków pozyskiwanych np. z piżma, paczuli, ambry czy żywicy.

Piramida zapachowa jest wskazówką, pomocną przy wyborze zapachu, dzięki której można dowiedzieć się, jakie składniki zostały wykorzystane do produkcji konkretnego kosmetyku. Duży wybór wariantów aromatycznych niewątpliwie sprzyja znalezieniu zapachu dopasowanego do swojego gustu.

Kompozycja zapachowa składa się z olejków eterycznych, substancji homogenizujących, środków wzmacniających i rozpuszczalnika. Olejki zapachowe są pozyskiwane w dużej mierze z części roślin. Jednak dla wzmocnienia i utrwalenia zapachu stosuje się także odzwierzęce składniki, jak np. kastoreum, ambrę, piżmo czy cywet – niektóre z tych składników są silnymi afrodyzjakami. Stężenie olejków eterycznych decyduje o mocy i trwałości zapachu.

Woda toaletowa czy woda perfumowana?

Pobyt w dziale kosmetyków zapachowych bez wątpienia może przyprawić o zawrót głowy spowodowany zarówno nadmiarem doznań zapachowych, jak i oznaczeniami na opakowaniach. Zapachy posiadają różne nazwy, które pochodzą z języka francuskiego. Najpopularniejsze warianty nasycenia zapachów to:

  • EDP (eau de parfum) – woda perfumowana, w której stężenie olejków zapachowych wynosi 10-20%,
  • EDT (eau de toilette) – woda toaletowa charakteryzuje się nasyceniem olejków eterycznych, wynoszącym 5-10%,
  • EDC (eau de cologne) – woda kolońska o stężeniu aromatu, wynoszącym 3-5%; wody kolońskie są przeznaczone przede wszystkim dla mężczyzn, jednak początkowo był to produkt dla obu płci,
  • EDS (eau de sport, eau de fraiche) – woda odświeżająca posiada najmniejsze stężenie olejków eterycznych w wysokości 1-3%; jest to forma zapachu, która świetnie sprawdza się w okresie letnim jako subtelne odświeżenie.

Można wybrać także prawdziwe perfumy, które ze względu na wysokie ceny powszechnie są uważane za produkt luksusowy.

Jak rozpoznać prawdziwe perfumy?

Jako perfumy potocznie określa się każdy z zapachów. Jednak warto wiedzieć, że fachowcy i producenci tym mianem nazywają kosmetyki o najwyższym natężeniu związków zapachowych. Prawdziwe perfumy są najmocniejszą formą zapachu, a zawartość składników zapachowych wynosi 20-40%. Stosowana jest także nazwa ekstrakt perfum, ponieważ w składzie występują mocno skoncentrowane olejki eteryczne. Intensywność i trwałość perfum sprawia, że wystarczy kilka kropel, by zapach utrzymał się na skórze przez długi czas. Na niewielkich flakonikach stosowane jest oznaczenie parfum. Opakowania często są designerskie, wymyślne i wyrafinowane, co sprawia, że przybierają charakter kolekcjonerski. Perfumy można rozpoznać również po wysokich cenach – edycje limitowane mogą osiągać ceny nawet rzędu kilku tysięcy złotych.

Czym różni się woda toaletowa od perfumowanej?

Największym zainteresowaniem niewątpliwie cieszą się wody toaletowe i perfumowane, które najczęściej występują w pojemnościach 30 ml, 50 ml i 100 ml. Podstawowymi różnicami między wodami jest przede wszystkim zawartość olejków eterycznych, decydująca o intensywności zapachu oraz cenie. Wody toaletowe są z reguły tańsze niż wody perfumowane. Woda toaletowa to słabsza wersja zapachu, która charakteryzuje się delikatną, lekką i subtelną wonią. Są to świeże aromaty, które szybko się ulatniają, dlatego stosowane są głównie w okresie letnim. Najczęściej występują w odświeżających cytrusowych i kwiatowych zapachach, np. ananasa, melona, granatu, grejpfruta, magnolii, piwonii, kwiatu lotosu czy konwalii. Woda perfumowana to silny zapach, wyróżniający się trwałą i długo utrzymującą się wonią. Są to aromaty, które ze względu na intensywność, lepiej sprawdzą się w sezonie jesienno-zimowym. Nutami zapachowymi są głównie pikantne przyprawy, słodka wanilia, orientalne piżmo, drzewo sandałowe oraz cięższe zapachy kwiatowe: róża, jaśmin i orchidea.

Warto wiedzieć, że woda perfumowana i toaletowa z tej samej serii mogą pachnieć zupełnie inaczej. Wodę toaletową poddaje się reformulacji, czyli zmianie składu perfum. Proces ten polega na modyfikacji receptury lub proporcji składników.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Magda
    7 czerwca 2021

    W sumie to zawsze myslalam, ze woda toaletowa i perfumowana to to samo, spoko tekst 🙂

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array