witaminaD
kapsułki witaminy D

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ma kluczowe znaczenie między innymi w procesie budowania kości. Dowiedz się, w jakich produktach można znaleźć witaminę D, dlaczego jest tak istotna i jakie są objawy jej niedoboru.

Witamina D i jej charakterystyka

Witaminy zaliczane są do substancji, których właściwości mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie, a także prawidłowy rozwój człowieka. Są one jednymi z podstawowych i niezbędnych mikroelementów, które mają wpływ na wiele istotnych procesów zachodzących w naszym organizmie. Witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach. Jej źródłem są m.in. jaja, mleko czy też rybi tran.

Witamina D wytwarzana jest przez ludzki organizm. Organizm człowieka jest w stanie syntetyzować ją z prowitaminy znajdującej się w skórze. Jednak niezbędne do tego jest promieniowanie słoneczne. Nie bez powodu witamina D nazywa jest witaminą słoneczną. Jej niedobory mogą zatem pojawić się jesienią i zimą, gdy promienie słoneczne nie są tak intensywne.

Witamina D – wpływ na organizm

Podstawową rolą witaminy D w ludzkim organizmie jest podtrzymywanie prawidłowego funkcjonowania układu kostnego. Właściwe stężenie witaminy w organizmie sprawia, że kości są proste, mocne i odporne na różnego rodzaju skrzywienia. Zapobiega ona powstawaniu krzywicy, a także osteoporozie. Ponadto odgrywa istotną rolę we wchłanianiu z przewodu pokarmowego wapnia i fosforu. Witamina D wpływa także korzystnie na układ nerwowy oraz skurcze mięśni. Ponadto zmniejsza stany zapalne skóry, a także zapobiega chorobom serca, alergiom, anemiom czy też cukrzycy.

W czym jest witamina D?

Witaminę D znaleźć można w wielu powszechnych produktach. Cennym źródłem są z pewnością ryby. Najwięcej witaminy można znaleźć np. w węgorzu czy tez śledziach. Warto także spożywać łososia, tuńczyka czy makrelę. Witaminę D znaleźć można także w maśle, żółtkach jaj i żółtym serze.

Jak przyjmować witaminę D?

Witamina D należy do witamin, które rozpuszczalne są w tłuszczach. Oznacza to, że jej wchłanianie zwiększa się, gdy do pożywienia dodany zostanie tłuszcz. Dobrze jest także łączyć witaminę D z witaminą K, którą znaleźć można m.in. w kiszonkach czy twarogach.

W okresie jesienno-zimowym rekomendowane jest dodatkowe suplementowanie witaminy D i K. Decydując się na ten krok, warto zwrócić uwagę na to, by była to witamina pochodzenia zwierzęcego, a nie roślinnego.

Niedobór witaminy D – objawy

Niedobór witaminy D może mieć szereg konsekwencji zdrowotnych. Objawem braku wystarczającej ilości witaminy mogą być m.in. bóle kości, stawów i mięśni, a także stany depresyjne. Osoby, które cierpią na niedobór witaminy D skarżą się również na chroniczne zmęczenie, które nie znika nawet po długim odpoczynku. Skutkami niedoboru witaminy D może być także cukrzyca, stale nawracające infekcje, wypadanie włosów czy też zaburzenia snu.

Długotrwały niedobór witaminy D może również zwiększać ryzyko wielu chorób zarówno na tle fizycznym, jaki psychicznym. Należą do nich m.in. gruźlica, demencja, nadciśnienie czy depresja.

Czy można przedawkować witaminę D?

Przedawkowanie witaminy D w naturalnych warunkach, czyli ekspozycją na słońce bądź spożywaniem produktów w nią bogatych, nie jest możliwe. Organizm jest w stanie się przed tym bronić, np. wytwarzając melaninę, czyli barwnik występujący w skórze (tzw. opaleniznę). Przedawkowanie witaminy D możliwe jest jednak w przypadku przyjmowania przez długi okres czasu wysokich dawek suplementów.

Objawy przedawkowania witaminy D

Objawy przedawkowania witaminy D mogą być bagatelizowane, gdyż bywają dość powszechne. Przedawkowanie może objawiać się brakiem apetytu, wymiotami czy zaparciami. Do objawów zaliczyć można także ogólne rozdrażnienie i nadpobudliwość. Do niezwykle poważnych i ciężkich konsekwencji przedawkowania witaminy D zalicza się niewydolność nerek oraz nadciśnienie. Zbyt duża ilość tej witaminy w organizmie kobiety w ciąży może skutkować trwałymi deformacjami kości u dziecka.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Grzegorz
    25 października 2020

    Od dawna biorę witaminę D, aby uzupełnić niedobory. Przy dłuższym stosowaniu naprawdę widać różnicę w codziennym funkcjonowaniu.

  • Basia
    12 listopada 2020

    Suplementacja bardzo pomaga mi na skórę. Fajnie byłoby poczytać też z czym przyjmować inne witaminy. Pozdrawiam! 🙂

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array