c6813ed431f1557efe8fb50909d15516

Prawidłowa wilgotność powietrza mieści się w granicy 40-60%. Wyższe wartości świadczą o tym, że mamy do czynienia z przewilżeniem, które sprzyja m.in. rozwojowi chorobotwórczych pleśni. Wilgoć to poważny problem, który na szczęście da się wyeliminować, chociaż nie zawsze jest to proste.

Pomoc doraźna – osuszanie powietrza

Najprostszym sposobem na obniżenie wilgotności powietrza jest zastosowanie urządzenia, które usuwa z niego nadmiar wody. Potrzebny będzie zatem odpowiedni osuszacz powietrza. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich urządzeń:

  • osuszacze kondensacyjne – pobrane z otoczenia powietrze ulega w nich schłodzeniu poniżej punktu rosy, w wyniku czego wykrapla się woda, która trafia do pojemnika, a samo powietrze zostaje ponownie ogrzane i wydmuchane,
  • osuszacze adsorpcyjne – wykorzystują specjalny materiał o właściwościach adsorpcyjnych (najczęściej żel krzemionkowy), w którym gromadzi się woda z zasysanego powietrza. 

Osuszacze kondensacyjne są bardziej popularne, ze względu na mniejszą energochłonność oraz możliwość stosowania w miejscach o dużym zapyleniu. Osuszacze adsorpcyjne sprawdzą się natomiast lepiej w pomieszczeniach o niskiej temperaturze, a więc np. w piwnicach. 

Kondensacyjny osuszacz powietrza

Autorzy artykułu https://www.praca-biznes.pl/osuszacz-wskazowek-najlepszy/ zwracają uwagę na fakt, że podczas wyboru osuszacza powietrza należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • Wydajność

Dla typowych pomieszczeń mieszkalnych rekomendowane są urządzenia, które na każde 10 m² zapewniają wydajność 5 l/24 h.

  • Obecność kółek

Osuszacze powietrza, szczególnie te o wysokiej wydajności, są dosyć ciężkie. Jeśli planujemy przenosić urządzenie między pomieszczeniami, obecność kółek i uchwytu będzie dużym ułatwieniem.

  • Cenę

Za osuszacz o wysokiej wydajności z funkcjami dodatkowymi zwykle zapłacimy więcej niż za mniej wydajny sprzęt bez żadnych udogodnień. Warto jednak upewnić się, że stosunek ceny do możliwości urządzenia jest korzystny, a więc ocenić opłacalność zakupu.

Pochłaniacz wilgoci to nie osuszacz powietrza!

Osuszacz powietrza to urządzenie elektryczne, w przeciwieństwie do pochłaniacza wilgoci. Pochłaniacze wilgoci wyglądem przypominają odświeżacze powietrza. Są bardzo tanie, lecz ich wpływ na wilgotność powietrza w pomieszczeniu jest niezauważalny. Sprawdzą się raczej w szafie lub innej malutkiej przestrzeni. 

Należy też pamiętać o tym, że znajdujący się w nich wkład szybko ulega zużyciu, co oznacza konieczność wymiany, a jeśli ta jest niemożliwa, to zakupu nowego pochłaniacza wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci

Eliminacja przyczyny wilgoci

Osuszacz powietrza to pomoc doraźna. Jest bardzo przydatny, ale nie wyeliminuje przyczyny problemu. Zbyt wysoka wilgotność powietrza może być wynikiem:

  • niesprawnego systemu wentylacyjnego (może to być kwestia nie tylko złego skonstruowania, ale i braku odpowiedniej konserwacji),
  • nieprawidłowej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów budynku,
  • awarii sieci wodno-kanalizacyjnej,
  • nieszczelnością pokrycia dachowego,
  • zatkaniem rynien deszczowych.

Dlaczego wilgoć jest poważnym zagrożeniem

Wysoka wilgotność powietrza nie od razu daje odczuwalne skutki, a jeśli nawet, to zwykle trudno zorientować się, co jest ich przyczyną. Bóle głowy oraz mięśni i stawów najczęściej kojarzone są z innymi problemami zdrowotnymi albo przemęczeniem. Często to dopiero pojawienie się pleśni oraz rozklejanie drewnianych parkietów skłania do sprawdzenia poziomu nawilżenia powietrza.

To błąd, ponieważ pleśń ciężko jest usunąć, a jej obecność stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Grzyby pleśniowe wydzielają bowiem mikotoksyny. Wdychanie ich może skutkować:

  • spadkiem odporności,
  • zaburzeniem funkcjonowania układu hormonalnego,
  • chorobami wątroby i nerek,
  • rozwojem nowotworów.

Ponadto długotrwałe przebywanie w zawilgoconym mieszkaniu może przyczynić się do rozwoju chorób reumatycznych albo zaostrzenia ich przebiegu. Warto więc zaopatrzyć się w higrometr i regularnie kontrolować poziom nawilżenia powietrza.

Jak pozbyć się pleśni?

Niestety osuszenie powietrza oraz wyeliminowanie przyczyny zbyt wysokiej wilgotności nie sprawią, że pleśń sama zniknie. Ze ścian należy ją usunąć przy pomocy szczotki o sztywnym włosiu oraz preparatu grzybobójczego. Dotyczy to jednak wyłącznie sytuacji, gdy pleśń nie przedostała się do tynku. Jeżeli on również został zaatakowany, to konieczne jest usunięcie go.

Podczas stosowania preparatów grzybobójczych trzeba zachować dużą ostrożność. W trakcie nakładania ich najlepiej mieć na sobie rękawice oraz maseczkę ochronną. Nie można też zapominać o intensywnym wietrzeniu mieszkania w chwili stosowania preparatu i już po jego użyciu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array