cat-2143332_1280
Tresura kota - wszystko, co trzeba wiedzieć

Z pewnością dużo łatwiej jest znaleźć książki czy poradniki mówiące o szkoleniu psów niż o tresurze kotów. Kocia psychika jest dużo bardziej skomplikowana od psiej. To dlatego koty chodzą własnymi ścieżkami i uchodzą za bardzo niezależne zwierzęta. Jeśli myślimy o posiadaniu kota, warto podkreślić, że skuteczny trening polega przede wszystkim na zrozumieniu tego pupila.

Jako właściciele jesteśmy zobowiązani do tego, by dowiedzieć się, co cieszy kota, jak reaguje, gdy jest przestraszony, co zmotywuje go skutecznie do wykonywania danych czynności. Nauczenie kota takich komend, jak “siad”, jest możliwe, choć bardzo trudne do wykonania. Można za to wypracować kilka wspólnych zasad, o których mowa poniżej.

Jak nauczyć kota chodzić na smyczy?

Idealnym wyborem dla kota są szelki, które są o wiele bardziej bezpieczne niż smycz. Powinny być koniecznie wyposażone w możliwość regulacji. Najlepsza smycz to taka, która ma długość ok. 2 metry. Mamy wtedy lepszą kontrolę nad pupilem. By nauczyć kota chodzić na smyczy, przede wszystkim nie możemy go ciągnąć. Należy mu pozwolić na swobodne poruszanie się. Jeśli kot jest płochliwy, a chodzenie na smyczy go stresuje, zrezygnujmy ze szkolenia, gdyż może to wpłynąć negatywnie na jego zachowanie.

Początkowo spacerujemy ze zwierzakiem po ogródku lub w obrębie mieszkania czy bloku. Należy uzbroić się w cierpliwość i stopniowo zwiększać czas wyjść. Pierwszy spacer powinien trwać kilka minut, by kot mógł przyzwyczaić się do szelek. Dobrą praktyką jest niezdejmowanie ich podczas pobytu w domu.

Korzystanie z toalety, czyli kuweta dla kota

Niestety, ale chęć załatwiania się gdziekolwiek jest zapisana w móżdżku każdego koda. Nie jesteśmy jednak na to skazani. Wystarczy kilka prostych wskazówek, które bazują na naturalnym kocim instynkcie. Koty są z natury czystymi zwierzakami, co jest ogromną zaletą. Jak głosi prosta zasada, jeśli posiadamy jednego kota, kuwety powinny być dwie (jeśli mamy dwa koty, kuwety powinny być trzy itd.). Przydaje się to zwłaszcza w przypadku małych kociąt, które w pełni nie kontrolują potrzeb fizjologicznych.

W przypadku, gdy zauważymy plamy moczu w domu, można temu skutecznie zaradzić. Przede wszystkim nie bagatelizujmy ich. Koty przeważnie załatwiają się w tym samym miejscu, dlatego konieczne jest bardzo dokładne wyczyszczenie plam. Dobrą praktyką jest zachęcanie pupila do korzystania z kuwety poprzez dobór odpowiedniego żwirku czy zdjęcie pokrywy. Żwirek dobieramy metodą prób i błędów, gdyż każdy kociak może preferować inny.

Nagrody dla kota

Podobnie jak w przypadku psów, koty nagradzamy za dobre zachowanie. Nie stosujemy kar, gdyż są one po prostu nieskuteczne. Nagroda może być w postaci pochwały, zabawki, pieszczoty czy przekąski. Największą efektywnością cechuje się ta ostatnia. Nie możemy jednak z nimi przesadzić, gdyż kot będzie reagował wyłącznie na widok przekąski, a tego nie chcemy.

Jakie akcesoria wybrać dla kota?

Istnieje kilka akcesoriów, w które warto się ubezpieczyć, mając kociaka w domu. Należą do nich:

  • transporter – w razie potrzeby przewiezienia zwierzaka,
  • kuweta – czyli niezbędny element wyposażenia domu, w którym mieszka kot,
  • żwirek – drewniany, betonowy, silikonowy – koniecznie dobrej jakości,
  • miski – plastikowe, stalowe, ceramiczne lub silikonowe – jedna miseczka powinna być wyłącznie na wodę, kolejne na jedzenie,
  • drapak – do wspinania się, skakania i drapania w warunkach domowych,
  • zabawki – koty uwielbiają polować, dlatego warto zapewnić zwierzakowi różnego rodzaju zabawki,
  • legowiska – mogą to być poduszki, kocyki, budki lub hamaki.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Rafał
    18 kwietnia 2020

    kota nie da się wytresować i koniec

  • Maria
    20 kwietnia 2020

    dachowce nie do wytresowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array