chodzenie boso
bose stopy

Wiele się mówi o tym, że dzieci nie powinny chodzić boso, bo nabawią się zapalenia pęcherza lub wbiją sobie coś w stopę. Jednak, czy chodzenie boso ma tylko wady? Czy są jakieś wskazania, by chodzić boso?

Chodzenie boso, a otoczenie

Niejeden rodzic zadrży na myśl, że jego dziecko ma chodzić w miejskim parku boso. W końcu mogą być tam szkła, ostre kamienie, niedopałki, czy resztki jedzenia. A nikt nie chce, aby dziecku stała się jakakolwiek krzywda. Dlatego najlepiej, jeśli zaczniemy pozwalać chodzić dziecku boso po podwórku, na którym możemy kontrolować co się znajduje, albo w domu. Dzięki temu my jesteśmy pewni, że dziecko nie wejdzie w szkło, a dziecko może swobodnie się poruszać. W dodatku ludzie, którzy chodzą boso, są podobno bardziej uważni i zdecydowanie szybciej dostrzegają niebezpieczeństwo na drodze. Wszystko to dzięki nawykowi zerkania pod stopy.

Ma takie zimne stopy i ma chodzić boso?

Wydaje się to dziwne, ale chodzenie boso pozwala pozbyć się problemu zimnych stóp. Stopy są zimne przez słabe krążenie. Im lepsze krążenie, tym łatwiej organizmowi utrzymać jednakową temperaturę ciała. Chodzenie boso pobudza krążenie w stopach. Gdy chodzimy boso, stopa pracuje – odbiera bodźce, dostosowuje się do podłoża i mięśnie wykonują zdecydowanie więcej pracy niż w butach.

Zrobi się chorowite

Wręcz przeciwnie. Ochrona przed bakteriami i wirusami to ważny element naszego życia. Dzięki temu unikamy wielu przeziębień i poważniejszych chorób. Ale nie możemy żyć wiecznie w bańce. Musimy wychodzić, mieć kontakty z innymi ludźmi. To oznacza, że naturalnie jesteśmy skazani na wieczny kontakt z zarazkami. Musimy więc czasem zahartować nasz organizm, aby się naturalnie uodpornić. I nie chodzi o to, aby w zimie chodzić bez kurtki. Jednak, kiedy jest lato i idziemy plażą, lub chodzimy po własnym podwórku po gęstej zieloniutkiej trawie, możemy zdjąć buty. Nasze stopy będą miały wtedy kontakt z zarazkami i może dzięki temu uda nam się na nie uodpornić. Zwykłe wyjście na basen jest czasem bardziej ryzykowne pod względem drobnoustrojów niż chodzenie boso po podwórku.

Wpływ na kręgosłup

Jaka jest naturalna pozycja naszego ciała? Wyprostowana. Od setek tysięcy lat. Czy w tym czasie ludzie mieli buty na obcasach, z podwyższeniami, na koturnach? Nie.
Nasza naturalna pozycja to pozycja wyprostowana i na boso. W przypadku noszenia obuwia, kręgosłup zaczyna pracować w zdecydowanie innych sposób. Stopy definiują układ naszego ciała. Jeśli kładziemy duży nacisk na chodzenie na palcach musimy się odpowiednio przechylać. To samo z piętami. Chodzenie na boso pozytywnie wpływa na nasz kręgosłup. Dzięki temu znajduje się on we właściwe dla siebie pozycji.

Masaż dla stóp

Gładkie powierzchnie nie stanowią dla naszych stóp żadnego problemu. Inaczej jest z wszelkimi nierównościami. Jednak oprócz tego, że są one wyzwaniem, mogą być również masażem. Wszelkie delikatne, obłe kształty, jak otoczaki, nierówności na piasku, a nawet woreczki z fasolą, mogą działać trochę jak drewniany masażer do stóp. To dlatego, że stopy, tak jak język, palce, skóra twarzy ma wiele zakończeń nerwowych, które reagują na lekki ucisk przyjemnością i zrelaksowaniem mięśni.

Related Posts

1 Komentarzy

  • iza
    15 maja 2021

    ja mam uraz bo kiedyś nadepnęłam na szkło teraz po plaży tylko w sandałach ale po domu chodzę często na boso

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array