pexels-rodnae-productions-8313254

Osteopatia polega na badaniu manualnym części ciała, którego celem jest postawienie diagnozy oraz leczenie pacjentów. Jej głównym założeniem jest zależność między ciałem, psychiką oraz umysłem zarówno podczas zdrowia, jak i choroby. Oznacza to również, że ludzkie ciało jest traktowane w sposób całościowy w aspekcie funkcjonalnym oraz strukturalnym. Należy zaznaczyć, iż opisywana dziedzina nie stoi w opozycji do medycyny klasycznej, a jest jej uzupełnieniem. Jakie techniki są wykorzystywane przez osteopatów?

Najważniejsze informacje o technikach osteopatycznych

Większość osób specjalizujących się w tej dziedzinie korzysta z kilku technik. Za każdym razem muszą być one dopasowane do indywidualnej sytuacji pacjenta, przebiegu terapii, jej celu oraz tego w jaki sposób rozwija się sytuacja. Poszczególne techniki przenikają się i wzajemnie uzupełniają. Jak wygląda podział?

  • W obrębie osteopatii narządu ruchu korzysta się z takich technik jak manipulacje stawowe, stymulacja punktów spustowych, neuromobilizacje oraz techniki relaksacji powięziowo-mięśniowej. Są one szczególnie polecane osobom, które zmagają się z bólem kręgosłupa, rwą kulszową, bólami w okolicach szyi oraz zaburzeniem ruchomości stawów obwodowych.
  • W przypadku pacjentów, którym zależy na poprawie zakresu ruchomości w stawach lub w odcinku kręgosłupa często wykorzystuje się technikę energii mięśniowej. Zadaniem pacjenta jest aktywne napinanie mięśni, zaś osteopata stawia manualny opór.

Z jakimi technikami można się jeszcze spotkać?

Dużą popularnością cieszy się technika GOT, znana również jako ogólny zabieg osteopatyczny. Polega ona na pasywnym mobilizowaniu wybranych okolic ciała pacjenta, który przyjmuje odpowiednie pozycje. Oprócz tego osteopatia bazuje na tzw. technikach pośrednich, do których zaliczają się techniki czynnościowe i mięśniowo-powięziowe. Polegają one na pracy z tkankami w celu uwolnienia ruchu, wyeliminowania bólu i napięciu w kierunku dysfunkcji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array