clean-571679_1280

Świąteczne porządki przeważnie zajmują sporo czasu, gdyż chcemy gruntownie wyczyścić nasze cztery kąty. To dlatego tak ważna jest dobra organizacja sprzątania, która zaoszczędzi nam nie tylko stresu, ale także gonitwy. Poniższe wskazówki przydadzą się także w momencie, gdy czeka nas wizyta gości, którzy zapowiedzieli się na ostatnią chwilę. Warto wyrobić w sobie nawyk dobrej organizacji, gdyż przełoży się to na utrzymanie mieszkania w nienagannym stanie.

Kiedy zacząć świąteczne porządki?

Im wcześniej zrobimy listę niezbędnych zadań do wykonania, tym lepiej. Ogromną satysfakcję przyniosą skreślane obowiązki. Warto w świąteczne sprzątanie zaangażować całą rodzinę, której wyznaczymy konkretne cele. Mogą one być niewielkie, za to z pewnością będą cenną lekcją – szczególnie dla dzieci, które uczą się organizacji czasu. Listę wieszamy w widocznym miejscu w mieszkaniu, np. na lodówce. Za poprawne wykonanie zadania, można przyznać nagrody najmłodszym, np. kolorowe naklejki.

Od czego rozpocząć sprzątanie?

Sprzątanie rozpoczynamy od najbardziej czasochłonnych rzeczy. Na szczycie listy powinno się znaleźć mycie okien czy trzepanie dywanów. Porządki zaczynamy od pomieszczenia, które jest rzadko używane, np. tarasu. Jeśli zależy nam na gruntownym ogarnięciu przestrzeni, należy wynieść z pomieszczenia wszystko, co utrudnia nam uporządkowanie.

Przed świętami warto również przejrzeć szafę. Zajmie nam to dłuższą chwilę, zwłaszcza wtedy, gdy sprawdzamy nie tylko swoją szafę, ale także partnera czy dzieci. Dokonujemy selekcji ubrań, których nie nosimy. Święta to dobry czas, by zrobić coś dla innych, dlatego ubrania, które nie są nam już potrzebne, można podarować komuś, kogo ucieszą.

Najważniejszą zasadą podczas sprzątania jest ta, która głosi, że jeśli się za coś zabieramy, robimy to do końca. Wtedy szybko zobaczymy efekty naszych starań i poczujemy satysfakcję ze świetnie przeprowadzonych porządków.

Kolejne etapy sprzątania

Następnie zabieramy się za czyszczenie kloszy i abażurów. Jeśli są wykonane ze szkła, zanurzamy je w wodzie, natomiast te papierowe wystarczy odkurzyć. Żarówkę również przecieramy wilgotną gąbką. By ograniczyć rozprzestrzenianie się kurzu, zadbajmy o firany i zasłony. Na noc moczymy je w zimnej wodzie, a następnie pierzemy z płatkami mydlanymi lub pachnącym płynem do prania. Dobrze jest zawiesić je wilgotne, gdyż się wyprostują.

Nie zapominajmy także o umyciu drzwi. Wystarczy wykorzystać do tego uniwersalny płyn do mycia i czystą gąbkę. Do czyszczenia białych drzwi sprawdzi się mleczko czyszczące z wybielaczem. Koniecznie trzeba również odkurzyć tapicerkę i poduszki, wywietrzyć pościel. Dywany oraz wykładzinę myjemy przy użyciu odkurzacza piorącego – w razie potrzeby można go wypożyczyć.

Sprzątanie kuchni rozpoczynamy od rozmrożenia lodówki. Piekarnik oraz mikrofalówkę czyścimy cytryną – do niewielkiej miseczki wlewamy wodę i wkładamy połówkę cytryny, a następnie wstawiamy do urządzeń i gotujemy przez kilka minut. Mycie wodą będzie znacznie łatwiejsze.

Łazienkę sprzątamy na końcu, gdyż przez wszystkie etapy sprzątania będziemy z niej korzystać. Czyścimy fugi, następnie kafelki. Nie zapominamy o szafkach łazienkowych, gdzie robimy przegląd produktów i pozbywamy się tych przeterminowanych. Na końcu zajmujemy się dezynfekcją toalety, wanny, prysznica, myjemy lustra i podłogę. Na samym końcu myjemy umywalkę.

Przydatne triki podczas sprzątania

  • jeśli nie mamy płynu do szyb, wystarczą dwie części wody, jedna część octu i kilka kropel płynu do mycia naczyń,
  • by pozbyć się moli spożywczych, przeglądamy i wyrzucamy wszelkie produkty, w których żerują owady, gotujemy ocet w niewielkim naczyniu i wstawiamy wrzątek do szafki, zostawiając go na 15 minut,
  • gdy odkurzacz brzydko pachnie, warto zastosować olejek spożywczy – podobnie jest w przypadku mopa.

Related Posts

2 Komentarzy

  • pelagia
    5 października 2021

    o jezusku jak ja sprzatac nie lubie…… ale tutaj takie triki prosze… olejek w odkuraczu hmm. ciekawe, sprobuje

  • najgorzej
    11 października 2021

    już niedługo mnie to czeka ://// nienawidzę.

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array