skandynawskie-wnetrza
salon w stylu skandynawskim

Jednymi z najbardziej popularnych wnętrz są wnętrza skandynawskie, w których króluje minimalizm i prostota. Dowiedz się, czym charakteryzuje się ten styl i dlaczego warto urządzić mieszkanie inspirowane Skandynawią.

Styl skandynawski – czym się charakteryzuje?

Wnętrza skandynawskie są eleganckie i utrzymane w duchu minimalizmu. Pomimo swojej surowości są również bardzo przytulne oraz eleganckie. Ogromną zaleta stylu skandynawskiego jest uniwersalność – sprawdza się on zarówno w sypialniach, salonach, jak i kuchniach. Stawia przede wszystkim na zachowanie równowagi, a także brak przypadkowości. We wnętrzach skandynawskich nie ma chaosu – jest za to spokój i naturalność. Dzięki temu stają się one niezwykle przytulne i komfortowe. W pomieszczeniach spotkać można klimatyczne kominki bądź piece kaflowe, a kluczowym elementem wystroju najczęściej staje się oświetlenie – zarówno sztuczne, jak i naturalne. Lampy w stylu skandynawskim nie mają jednego modelu. Najczęściej zrobione są ze szkła, metalu i drewna. Pozornie utrzymane w stonowanej i prostej stylistyce dodają całości niepowtarzalnego charakteru i stanowią często główny element dekoracyjny wnętrza.

Styl skandynawski – dla kogo?

Styl skandynawski jest na tyle uniwersalny, że nie posiada jednej grupy docelowej. Polecany jest każdemu, kto pragnie stworzyć przytulną, ale minimalistyczną przestrzeń. Jest to opcja idealna dla osób, które cenią sobie prostotę i porządek, a także dobrze czują się w otoczeniu jasnych barw. Pokój w stylu skandynawskim z pewnością sprzyjać będzie wyciszeniu, a także, zgodnie z filozofią hygge, umożliwi czerpanie radości z prostych rzeczy i doświadczeń.

Styl skandynawski – jakie kolory?

Kolory, które dominują w stylu skandynawskim to te, które związane są z naturą. W przestrzeniach skandynawskich spotkać można zarówno biel w różnych odcieniach, jak i brąz czy szarość. Warto również sięgnąć po pastelowe odcienie, które nawiązują do przyrody. Mile widziane są zarówno odcienie chłodne, jak i ciepłe. Doskonale sprawdza się mięta, błękit, a nawet pastelowy róż. Podstawą dla wnętrz tego typu najczęściej stanowi jednak biel bądź szarość.

Dodatki i meble skandynawskie

Meble skandynawskie również utrzymane są w stonowanych pastelowych barwach i charakteryzują się prostą formą. Pozbawione są ozdobnych elementów i żłobień. Są minimalistyczne i subtelne, a przy tym również niezwykle funkcjonalne. Charakteryzują się pomysłowymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, które zwiększają komfort i wygodę użytkowania. Proste formy mebli wzbogacane są różnymi dodatkami. Najczęściej są to żywe rośliny, których zieleń nadaje całości niepowtarzalnego wyglądu. Sypialnia w stylu skandynawskim pełna jest miękkich poduszek, dywanów, a także zasłon. Drewniane ozdoby w kształcie zwierząt występujących w Skandynawii bądź plakaty z roślinnością doskonale podkreślą skandynawskie wnętrze. Obowiązkowym elementem są równie świece.

Dom w stylu skandynawskim

Coraz częściej spotkać można również domy inspirowane północą. Dom w stylu skandynawskim, podobnie jak wnętrza, charakteryzuje się prostą formą i oszczędnością w kolorach. Domy mogą zostać zaprojektowane na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest styl nowoczesny: dom małych rozmiarów, naturalny kolor drewna oraz duża ilość przeszkleń. Drugi: bardziej tradycyjny, kojarzący się z rodzinną sielanką, w kolorach pastelowych bądź ciemnych, z lukarnami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *