retinol

Zmarszczki, przebarwienia i niedoskonałości mogą z wiekiem wydawać się nieuniknione. Istnieje jednak jeden składnik, który może zapobiec ich powstawaniu, a nawet zredukować ich widoczność. Dowiedz się, czym jest retinol i jak go stosować.

Co to jest retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A. Należy do grupy retinoidów, spośród których jest najbardziej aktywną formą. Jest to jedna z najlepiej przebadanych substancji kosmetycznych. Stosuje się go w kuracjach przeciwtrądzikowych oraz jako remedium na zmarszczki. Jest uznany za najskuteczniejszy odmładzający specyfik. 

Ludzki organizm jest w stanie sam syntezować witaminę A, która odpowiada za jędrny i młody wygląd skóry. Wytwarzana jest ona z beta karotenów, które znajdziemy w takich produktach jak szpinak, marchew, pomidory, morele, ryby i jaja. Jednak z wiekiem spada zdolność przyswajania tych substancji, przez co skóra staje się cieńsza i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Mogą one być widoczne już w około 25. roku życia. To wtedy spowalnia się produkcja elastyny i kolagenu. Jest to pierwszy moment, w którym warto wprowadzić do pielęgnacji kremy z retinolem.

Jak działa retinol na skórę?

Wszechstronne działanie retinolu wynika w dużej mierze z tego, że znacznie przyspiesza on metabolizm komórkowy. Oznacza to szybszą wymianę komórek skóry na nowe, a w praktyce – spłycanie blizn, rozjaśnianie przebarwień, odmładzanie skóry. Ponadto reguluje on produkcję sebum, dzięki czemu pomaga w leczeniu trądziku. Pozwala również delikatnie złuszczyć naskórek i posiada właściwości antyoksydacyjne. Jego działanie jest wielokierunkowe i pozwala działać na różne problemy skórne jednocześnie. 

Retinol – jak stosować?

Aby pomóc skórze, przy stosowaniu retinolu trzeba się ściśle trzymać określonych zasad. Wysoka aktywność tego składnika może skutkować podrażnieniami, suchą skórą, pieczeniem i swędzeniem. Co robić, aby tego uniknąć?

  • Stosować na noc – retinoidy są fotouczulające, co oznacza, że zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne. 
  • Odstawić w przypadku podrażnionej skóry – kurację można kontynuować tylko na cerze pozbawionej drobnych ranek.
  • Intensywnie nawilżać – pochodna witaminy A może mieć działanie wysuszające. 
  • Stosować kremy z filtrem – jest to konieczne podczas używania retinolu, niezależnie od zachmurzenia i pory roku. Bez ochrony słonecznej taka kuracja może wręcz przyspieszyć procesy starzenia. 

Stosując się do tych porad można uniknąć niepożądanych efektów. Jednak działanie kuracji nie będzie natychmiastowe. Na widoczne rezultaty trzeba czekać około 12 tygodni.

Jak stosować retinol – budowanie tolerancji

Ponieważ działanie retinolu jest bardzo intensywne, należy wprowadzać go do pielęgnacji powoli i stopniowo. Kurację zaleca się rozpocząć jesienią lub zimą, gdy cera nie jest aż tak narażona na promieniowanie słoneczne. Wprowadzanie do rutyny pielęgnacyjnej powinno się zacząć od niskich stężeń, między 0,2% a 0,5%. Na początku należy nałożyć bardzo niewielką ilość takiego kosmetyku na noc, po czym odstawić go na kilka dni i obserwować, czy nie występują niepożądane reakcje. Jeśli wszystko jest w porządku, można stosować go 2 razy w tygodniu i z każdym tygodniem zwiększać tą częstotliwość.

Gdy już zbuduje się tolerancję na niskie stężenia, można przerzucić się na kosmetyk o wyższej zawartości retinolu (to też zaleca się robić stopniowo, z 0,2% na 0,5%, z 0,5% na 1% itd.). Wprowadzanie nowego kosmetyku również powinno odbywać się powoli, zwiększając częstotliwość jego używania co tydzień. 

Czy retinol można stosować pod oczy?

Skóra wokół oczu jest szczególnie delikatna i to na niej najczęściej pojawiają się pierwsze oznaki starzenia. Z nimi także może sobie poradzić retinol. Należy postępować podobnie, jak w przypadku reszty twarzy – wprowadzać go do pielęgnacji bardzo ostrożnie i powoli, zaczynając od najniższych stężeń. Oczywiście trzeba zachować wszystkie środki ostrożności, takie jak ochrona przeciwsłoneczna. W drogeriach dostępne są kremy z retinolem dedykowane specjalnie tej delikatnej okolicy twarzy. Będą one najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ retinol w nich jest połączony z delikatnymi, kojącymi składnikami, które usprawniają jego działanie.

Retinol – przeciwwskazania

Retinol może zdziałać cuda na prawie każdym typie skóry. Jednak stosowany nieostrożnie i w za dużych stężeniach może powodować podrażnienia i zaczerwienienia. Pochodnych witaminy A odradza się używać także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Część substancji aktywnej jest wchłaniana przez skórę do krwioobiegu, co może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • wera
    15 lipca 2021

    mi retinol poleciła moja kosmetolog i faktycznie świetnie się sprawdza ! grunt to dobór odpowiedniego stężęnia

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array