medytacja

Medytacja staje się coraz bardziej popularną metodą radzenia sobie z trudami codziennego życia. Pozwala skutecznie zredukować uczucie stresu i lęku, wyostrzyć koncentrację i poprawić ogólne samopoczucie. Dowiedz się, jak uprawiać medytację i jakie korzyści z niej wynikają.

Medytacja – korzyści

Medytacja to coś więcej niż zamknięcie oczu i skupienie się na oddechu. W buddyzmie jest to przede wszystkim praktyka religijna. W zachodnich kulturach została zaadoptowana jako technika mindfullness, czyli trening uważności. Tak naprawdę polega na zwiększaniu świadomości odczuwanych bodźców i samego siebie. Korzyści, jakie ze sobą niesie zdają się być niezliczone – od obniżenia ciśnienia krwi, przez redukcję lęku, nawet po zatrzymanie procesów starzenia mózgu. Już jednorazowa praktyka przynosi efekt odstresowania i uczucia relaksu. 

Korzyści zdrowotne płynące z medytacji

Ze względu na swoją popularność i skuteczność, medytacja szybko zainteresowała neurologów, lekarzy i psychologów. Przeprowadzono wiele badań dotyczących jej działania. Podczas samej medytacji w organizmie zachodzą rozmaite zmiany. Zmienia się częstotliwość fal mózgowych, zmniejsza się ciśnienie krwi i tętno, a poziom dopaminy wzrasta. Pojawia się także efekt habituacji, czyli oduczenia reakcji na bodziec, który nie niesie nowej informacji, np. powtarzający się dźwięk. 

Regularnie praktykowana medytacja, co zazwyczaj oznacza 20 minut dziennie przez co najmniej kilka tygodni, niesie ze sobą szerokie skutki fizjologiczne. Przede wszystkim obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu powodującego negatywne pobudzenie. Trwale zmniejsza ciśnienie krwi i redukuje ryzyko chorób serca. Zwiększa również odporność i pozwala na redukcję odczuwanego bólu.

Ponadto, widocznie wpływa na strukturę i działanie mózgu. Spowalnia jego starzenie i zwiększa ilość fałd mózgowych i koncentrację substancji szarej. Dzięki temu znacznie usprawnia się działanie funkcji poznawczych, takich jak uczenie się i zapamiętywanie. Rozwija się także inteligencja emocjonalna i empatia. 

Po co medytować – skutki psychologiczne

Skutki psychologiczne medytacji są bardzo szerokie i można je zauważyć już po pierwszym razie. Aby się utrzymały, należy oczywiście kontynuować praktykę. Pojawia się między innymi poczucie harmonii, zwiększona akceptacja siebie i pewność siebie, poprawa nastroju, zwiększona empatia i redukcja stresu i lęków. Osoby medytujące potrafią też dłużej utrzymywać uwagę na jednej czynności, są bardziej odporne na bodźce rozpraszające i mają sprawniejszą pamięć. 

Medytacja skłania także do autorefleksji i buduje empatię, co pozytywnie wpływa na relacje z bliskimi. Może nawet spowodować redukcję uprzedzeń rasowych i wiekowych oraz zwiększyć chęci samorozwoju. 

Medytacja może nawet pomóc leczyć depresję i stany lękowe. Pozwala szybciej zasnąć osobom z bezsennością. Jest bezpieczna dla wszystkich, którzy nie borykają się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. W przypadku takich chorób, jak schizofrenia lub zaburzenie afektywne dwubiegunowe, dobrze jest skonsultować tą praktykę ze swoim terapeutą, ponieważ mogą wystąpić niepożądane efekty.

Jak dobrze medytować – medytacja vipassana

Vipassana to tradycyjna buddyjska technika medytacji. Wiele osób to właśnie od niej zaczyna, często nawet o tym nie wiedząc. W sanskrycie vipassana oznacza dosłownie wgląd, czyli postrzeganie rzeczy i zjawisk takimi, jakimi są w istocie. Jest to esencja nauk Buddy, według którego jest to droga do doświadczenia faktycznej prawdy. W praktyce technika ta polega na utrzymaniu świadomości na naturalnych doznaniach w obrębie ciała, na przykład na oddechu. Jeśli tylko myśli zaczynają uciekać w kierunku zewnętrznym, należy je zwrócić do wewnątrz. Podczas takiej medytacji należy pozwalać wszystkim zewnętrznym bodźcom do siebie docierać, jednak nie oceniać ich. 

Medytacja może być uprawiana na wiele sposobów i nie ma jednej techniki, która każdemu przyniesie oczekiwane rezultaty. Najważniejsza jednak jest systematyczność i regularność praktyk. Nawet kilka minut dziennie może wpłynąć pozytywnie na jakość życia, zdrowie i samopoczucie. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • michał
    4 września 2021

    praktykuje od kilku dni, ale chyba niebardzo dla mnie

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array