kredyt-pozyczka

Choć pojęcia te często używane są zamiennie, formalnie oznaczają dwie zupełnie różne sytuacje. Obejmują je także odmienne przepisy prawne. Warto je znać przed zaciągnięciem długu, aby wiedzieć, która opcja jest w danym wypadku najlepsza. Czym więc różni się pożyczka od kredytu?

Kredyt i pożyczka – czym są?

Mianem kredytu określa się sytuację, w której bank przekazuje kredytobiorcy określoną kwotę z przeznaczeniem na konkretny cel. Zadłużony jest zobowiązany wykorzystać środki zgodnie z warunkami umowy i zwrócić je w określonym czasie wraz z odsetkami. Pożyczka natomiast może być udzielona przez firmę pozabankową lub osobę prywatną bez określania celu. Środki można więc wykorzystać w dowolny sposób. Przedmiotem pożyczki mogą być także rzeczy – w takiej sytuacji pożyczkobiorca zobowiązuje się oddać je w takiej samej ilości i takiej samej jakości jak w momencie pożyczania.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Główną i najważniejszą różnicą między kredytem a pożyczką jest to, kto udostępnia środki. Jakie jeszcze są między nimi różnice?

  • Podstawa prawna – w przypadku pożyczki jest to kodeks cywilny, a w przypadku kredytu prawo bankowe.
  • Koszty – pożyczka może być nieodpłatna, kredyt zawsze jest oprocentowany.
  • Tryb spłaty – kredyt jest spłacany w systemie ratalnym określonym przez umowę, pożyczka może być oddana jednorazowo.
  • Forma umowy – w przypadku pożyczki na kwotę mniejszą niż 1000 zł uznawana jest umowa ustna. Kredyt i wyższe pożyczki są udzielane na podstawie umowy pisemnej.

Istotną różnicą między tymi dwiema formami jest także czas trwania procedury. W przypadku kredytu trwa to co najmniej kilka dni. Na decyzję o kredycie hipotecznym czasem trzeba czekać nawet miesiąc. Wynika to ze skomplikowanego procesu weryfikacji tożsamości i zdolności kredytowej – do banku trzeba dostarczyć zaświadczenia o zatrudnieniu i dochodach, które są później sprawdzane. Pożyczki natomiast mogą być udzielone w kilka minut. Serwisy internetowe, takie jak wiecejgotowki.pl, wymagają jedynie potwierdzenia tożsamości poprzez wykonanie przelewu na symboliczną kwotę 1 zł lub 1 gr.

Kiedy lepiej wziąć kredyt, a kiedy pożyczkę?

Oba rozwiązania, zarówno kredyt, jak i pożyczka, mają swoje wady i zalety. Kredyt jest najlepszą opcją w przypadku dużych kwot. Prawo bankowe chroni klienta, a przy tym kredyt jest często znacznie tańszy niż pożyczka. Jego spłacanie także odbywa się na dogodnych warunkach, dokładnie określonych w umowie. Jest to idealne rozwiązanie, gdy pieniądze mają być przeznaczone na określony cel, taki jak zakup nieruchomości lub inwestycje we własną firmę. Może on być spłacany przez wiele lat, w przeciwieństwie do pożyczki, którą należy spłacić maksymalnie po pięciu.

Pożyczka natomiast sprawdzi się w przypadku osób, którym zależy na czasie. Pożyczkodawca nie zadaje zbędnych pytań i nie ma obowiązku sprawdzania zdolności kredytowej pożyczkobiorcy, dzięki czemu może przekazać środki praktycznie natychmiast. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na czasie. Trzeba jednak liczyć się z wyższymi kosztami tego rozwiązania. Decydując się na tę opcję warto dokładnie porównać oferty różnych firm – ich oprocentowanie może różnić się diametralnie.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Grażka
    10 października 2021

    Mi to się wydaje ze lepiej pozyczyc od kogos z rodziny niz bawic sie w kredyty z odsetkami, przeciez czasem to tyle naliczaja ze do konca zycia nie mozna splacic

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array