Przed Pocztą Polską w obliczu zyskującej na popularności konkurencji stoi wiele wyzwań. Cechująca się obszerną historią Poczta przechodziła przez wiele etapów i dostosowywania się do światowego rozwoju. Obecnie swoje usługi oferuje nie tylko za pośrednictwem okienek i listonoszy. W coraz większej ilości miejsc powstają Samoobsługowe Strefy 24h. Jakie przesyłki obejmują? Sprawdź!

Poczta Polska – od telegramu po Strefy 24h

Wraz z mijającym czasem przychodzą i odchodzą różne formy przesyłek. Jeszcze nie tak dawno królowały małe formy służące bardziej do komunikacji niż przesyłaniu towarów. Choć import i eksport produktów towarzyszą człowiekowi od wielu wieków, nigdy nie był on tak szeroko dostępny, łatwy i szybki jak teraz. Przemiany zachodzące w obrębie możliwości kontaktu – najpierw telefony komórkowe, potem sieć internetowa, nastąpiły podobnym rytmem w obszarze przesyłek. Wiadomości e-mail i, choć już przedawniony, fax, a także wiadomości SMS sprawiły, że formy listowne zmieniły swoje zastosowanie. Na ten moment listy kojarzą się z oficjalnym tonem i wysyłane są zazwyczaj z powodu bardziej istotnych spraw. Koniec pewnej epoki miał miejsce w 2018 roku, kiedy to Poczta Polska zdecydowała się na poważny krok – wycofanie ze swojej oferty nadawania telegramów przez klientów indywidualnych.

Telegram – popularność użytkowania

Pochodzący z lat 30. XIX wynalazek służący szybkiemu przekazywaniu krótkich informacji służył aż do 1 października 2018. Jeszcze w latach 80. XX wieku ilość nadawanych telegramów wynosiła około 20 milionów rocznie i mniej więcej od tego momentu liczba ta stopniowo spadała – w 2013 wysłano ich poniżej 50 tysięcy, a w 2017 już jedynie niecałe 3 tysiące. Metoda ta okazała się kosztownym przeżytkiem dla ludzi wyposażonych w smartfon i bezpłatne komunikatory umożliwiające nastychmiastowy kontakt. Za moduł do 160 znaków docierający do adresata w ciągu 6 godzin trzeba było zapłacić 43 złote.

Samoobsługowa Strefa 24h

Charakter współczesnych czasów i technologicznych udogodnień uczyniły branżę kurierską niezwykle potrzebną. Nadawanie i odbieranie paczek stało się elementem codzienności, bez którego nie chcielibyśmy się obyć. Systemy logistyczne i nowe pomysły na usprawnianie przesyłek wpłynęły po raz kolejny na poprawę dostępności wysyłek przez pojawienie się paczkomatów. Dostępne 24h na dobę skrytki to, choć całkowicie się do ich przyzwyczailiśmy, stosunkowo nowa forma usługi firm kurierskich.

By sprostać oczekiwaniom i nowym standardom, Poczta Polska wprowadziła do swojej oferty Samoobsługowe Strefy 24h, czyli część placówki pocztowej, w której całą dobę czeka na nas urządzenie do nadawania i odbioru przesyłek listownych oraz paczek. Ich sieć się rozszerza, a także powiększa zakres samoobsługowych usług. Do tej pory powstało 40 takich Stref. W niektórych z nich znajdują się także kioski internetowe umożliwiające dostęp do szczegółów oferty, cenników i warunków korzystania z usług. Za ich pośrednictwem można także nadać przekazy elektroniczne i Ekspres Pieniężny – ekspresową usługę przekazu pocztowego.

Chcesz skorzystać ze Strefy 24h? Poszukaj odpowiedniej usługi kurierskiej – znajdź najtańszego kuriera na platformie wysyłkowej SendIt.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array