Dieta wegetariańska zdobywa coraz więcej zwolenników na całym świecie. Świadomość o korzyściach płynących z ograniczenia spożycia mięsa jest coraz większa, ale aby dieta była zdrowa i pełnowartościowa, trzeba pamiętać o kilku kluczowych składnikach. Przedstawiamy pięć najważniejszych dla każdego wegetarianina.

1. Białko

Bez mięsa trudno jest dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka, dlatego wegetarianie muszą szukać go w innych źródłach. Najlepszym wyborem są rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica czy fasola.  Wiele osób się zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma dostarczanie odpowiedniej ilości białka dla naszego zdrowia – dla zachowania ciała w dobrej kondycji i prawidłowego funkcjonowania organizmu od wewnątrz. Jest ono niezbędne do budowy i regeneracji komórek, dlatego nie można go pomijać w naszych jadłospisach. To ważne, bez względu na nasz wiek, tryb życia, płeć i inne uwarunkowania. Warto od czasu do czasu weryfikować, jak dużo spożywa się białka w ciągu dnia oraz sumując, na przestrzeni tygodnia czy miesiąca. Niezwykle łatwo, szczególnie w przypadku osób na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej o zbyt małe – niewystarczające – spożycie.

2. Żelazo

Żelazo jest kolejnym składnikiem, którego nie można pominąć. W diecie wegetariańskiej jego głównym źródłem są zielone warzywa liściaste, orzechy i nasiona. Przyswajalność żelaza z roślin jest jednak niższa, dlatego warto połączyć je z witaminą C, która zwiększa jej absorpcję. Wiadomo, że od tego, jak dużo żelaza znajduje się w naszej diecie, zależy nasze samopoczucie. Niedobory powodują, że możemy czuć się osłabieni, ale także spada nasza odporność. Z tego powodu dieta wegetariańska wymaga większej uwagi i dbałości o to, by w codziennych posiłkach zapewnić odpowiednią ilość żelaza.

3. Witamina B12

Witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Jest ona obecna głównie w produktach odzwierzęcych, dlatego wegetarianie i weganie także na to muszą zwracać większą uwagę. Dobrym źródłem są mleko i jego przetwory, a także jaja. Od czasu do czasu warto sprawdzać, jakie ilości witamin z grupy B spożywamy, ponieważ od tego w dużej mierze mogą zależeć nasze wyniki. Coraz więcej osób staje świadoma konsekwencji niedoborów witamin i minerałów i zaczyna przykładać się do regularnego badania stanu organizmu. Nawet podstawowe wyniki morfologii, mogą pokazać, z jakimi niedoborami należy walczyć. Pozwoli to nie tylko na wprowadzenie zmian w diecie, ale i na poprawę samopoczucia.

4. Tłuszcze omega-3

Tłuszcze omega-3 są kluczowe dla zdrowia serca i mózgu. Dostarczenie ich w diecie wegetariańskiej może być wyzwaniem, ale nie jest niemożliwe. Najlepszym źródłem są siemię lniane, orzechy włoskie i chia. Bardzo wiele osób chcących stosować zdrową dietę zapomina o tym, jak duże znaczenie odgrywają w niej tłuszcze. Niezależnie od tego, czy ktoś chce schudnąć, czy nabrać masy, zdrowe tłuszcze muszą być obecne w codziennych posiłkach. To właśnie one w dużej mierze odgrywają rolę w funkcjonowaniu naszego mózgu, ale także całego układu krwionośnego. Tłuszcze pomagają również w przyswajaniu innych składników, w tym witamin A, D, E i K, których są również często głównym źródłem.

5. Wapń

Wapń jest niezbędny dla zdrowych kości i zębów. Wegetarianie mogą go czerpać z roślin strączkowych, pestek sezamu, migdałów i zielonych warzyw liściastych. Mocne kości to podstawa, dlatego w każdym wieku należy dbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie. Czasami ludzie rezygnują z jogurtów, mleka czy innych przetworów mlecznych, jednak może to skutkować pogorszeniem się nie tylko stanu kości, ale także zębów. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zaczynanie dnia od śniadania pełnego w wapń. Można to uczynić zarówno w formie zupek mlecznych, kakao czy jogurtów. W zależności od tego, kto jakie posiłki preferuje, można znaleźć takie rozwiązania, które idealnie się sprawdzą.

Podsumowując, dieta wegetariańska może dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, jeśli jest odpowiednio zbilansowana. Warto regularnie kontrolować poziom poszczególnych składników, aby upewnić się, że niczego nie brakuje. Więcej informacji na temat zdrowego stylu życia znajdziesz na https://dziewiataplaneta.pl/. Każdy czasami chciałby poprawić swoją dietę, co oznacza, że wystarczy naprawdę niewiele, by móc to uczynić. Najważniejsze jest to, by zadbać o różnorodność produktów, które się spożywa. Bez względu na to, czy ktoś jada mięso, czy z niego całkowicie rezygnuje, powinien pamiętać o tym, że tylko i wyłącznie zróżnicowana dieta, będzie mogła zapewnić odpowiednie zdrowie i wspaniałe samopoczucie. Warto wiedzieć, że wiele zależy właśnie od nas, co oznacza, że każdy moment jest dobry na wprowadzenie zmian do swojego sposobu odżywiania. Już po miesiącu od wprowadzenia zmian można zobaczyć, że czujemy się lepiej.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array