ajurweda

Ajurweda to tradycyjna indyjska medycyna, zajmująca się zdrowiem psychicznym, fizycznym i duchowym. Według jej założeń, oczyszczanie organizmu jest tak samo ważne, jak jego odżywianie. Dowiedz się, jak przeprowadzić detoks i pozbyć się toksyn. 

Toksyny w organizmie – skąd się biorą?

W tradycyjnej indyjskiej medycynie, toksyny określa się pojęciem ama. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to „niestrawiony”. Chodzi zatem o substancje o negatywnym działaniu, które odkładają się w układzie pokarmowym. Ama dostaje się do krwioobiegu, krąży po całym organizmie i powoduje osłabienie tkanek. Jej nagromadzenie w ciele może skutkować przewlekłym przeziębieniem, astmą, alergiami i problemami ze stawami.

Źródłem amy są niezdrowe nawyki żywieniowe, takie jak jedzenie zbyt szybko, zbyt dużo, w złych połączeniach. Innym czynnikiem jest zażywanie używek, jak papierosy i alkohol, ale też oglądanie telewizji podczas jedzenia, stres i powstrzymywanie potrzeb fizjologicznych.

W alternatywnej medycynie często przyjęte jest, że większość chorób zaczyna się od głowy. Dlatego też ama może powstawać w wyniku przeżywania negatywnych emocji, nierozwiązanych konfliktów i niesatysfakcjonujących związków. Podobnie jak w układzie trawiennym, w układzie nerwowym pozostają nieprzetrawione, toksyczne substancje. 

Jak wygląda detoks ajurwedyjski?

Istnieją różne programy oczyszczające, jednak do najprostszych z nich należy post. Może on trwać jeden dzień lub dłużej. Jeśli całkowite zrezygnowanie z posiłków jest zbyt trudne, można spożywać lekkie dania na bazie ryżu i warzyw. Pozwala to pobudzić działanie ognia trawiennego, czyli agni. To on umożliwia prawidłowe strawienie pokarmu i dostarczenie wszystkich składników odżywczych do tkanek. Między posiłkami zaleca się picie ciepłej wody lub naparu z imbiru. Aby go uzyskać, wystarczy kilka plasterków korzenia zalać wrzątkiem lub gotować łyżeczkę sproszkowanego imbiru w szklance wody. 

Oczyszczanie nie ogranicza się tylko do układu trawiennego. Aby pozbyć się amy, należy zadbać o całe ciało i umysł. W czasie detoksu warto wykonywać takie zabiegi, jak masaże głowy, stóp i twarzy, wizyty w saunie, lub pranajamę, czyli ćwiczenia oddechowe. Najlepiej jest dobrać zestaw zabiegów do konstytucji organizmu.

Aby zadbać o strefę duchową w czasie detoksu, należy przede wszystkim unikać stresowych sytuacji, praktykować uważność oraz wdzięczność. Dobrze jest ograniczyć konsumpcję mediów, a swój czas poświęcić na jogę i medytację. Najlepiej powtarzać je o tej samej porze dnia, aby nadać rytm dobie i włączyć je do codziennej rutyny. Takie ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na jakość snu i samopoczucie oraz poprawiają zdolność radzenia sobie ze stresem. 

Detoks ajurwedyjski – zioła

Aby wzmocnić organizm podczas procesu oczyszczania, warto zażywać mieszanki ziół o działaniu podnoszącym energię życiową, takie jak Haritaki lub Dashamula Churna. Ich stosowanie jest bezpieczne i uznane w medycynie alternatywnej od tysięcy lat. Warto jednak dokładnie sprawdzić źródło i skład suplementów. Jeśli nie chce się inwestować w tego typu specyfiki, można również pobudzać agni poprzez spożywanie marynowanego imbiru przed posiłkiem. Aby go uzyskać, należy zetrzeć świeży imbir i wymieszać go z sokiem z cytryny i odrobiną soli. Wystarczy szczypta takiej mikstury kilka chwil przed jedzeniem. 

Najlepsza pora na oczyszczanie

W klimacie umiarkowanym najlepiej przystąpić do oczyszczania w czasie wczesnej wiosny lub jesieni. Wtedy temperatury są najłagodniejsze, dzięki czemu organizm nie jest dodatkowo zmęczony chłodem lub upałem. Ponadto, w tych porach roku zmiany w organizmie harmonizują się z tymi zachodzącymi w przyrodzie. Sprzyja to powodzeniu detoksu i pozwala po zakończeniu go jak najlepiej odżywić organizm. 

Korzyści z detoksu

Detoks wpływa pozytywnie na całe ciało. Usprawnia trawienie, pozwala lepiej przyswajać wartości odżywcze i odciąża wątrobę i jelita. Układ odpornościowy staje się silniejszy, skóra bardziej promienna i wolna od zanieczyszczeń. Oczyszczonemu organizmowi towarzyszy uczucie lekkości i zwiększony poziom energii. Dzięki ograniczeniu spożywania przetworzonych produktów, wyostrzają się zmysły węchu i smaku.

Okres odpoczynku i regeneracji ma także pozytywny wpływ na psychikę i strefę duchową. Po detoksie można zauważyć zwiększony poziom energii i motywacji do działania. Oczyszczony umysł pozwala bardziej przenikliwe spojrzeć na rzeczywistość. Detoks usuwa blokady energetyczne z organizmu, dzięki czemu możliwe jest otwarte mówienie o swoich potrzebach i lepsza komunikacja.

Related Posts

2 Komentarzy

  • serio
    20 sierpnia 2021

    serio ludzie wierzą w takie rzeczy?

  • Judyta
    7 września 2021

    Zgadzam sie, warto od czasu do czasu zrobić sobie detoks, od razu czlowiek sie lepiej czuje

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array