adobestock_583672022_wp

Nebulizator bądź też inhalator jest niezbędnym sprzętem przy różnych infekcjach dróg oddechowych. Jak wybrać, co warto wiedzieć?

Jak działa nebulizator?

Nebulizator jest urządzeniem, dzięki któremu lek podawany jest prosto do dróg oddechowych w postaci mgiełki czyli maleńkich kropelek. Im są mniejsze tym głębiej docierają do organizmu człowieka. Pomagają przy zwalczaniu infekcji w nosie, oskrzelach i płucach.

Najbardziej potrzebny osobom cierpiącym na astmę, mukowiscydozę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Ale może myć przydatny także nawet przy zwykłych przeziębieniach. Podawane w ten sposób leki mają o wiele mniej skutków ubocznych niż tabletki i syropy bo nie oddziałują na układ pokarmowy, nie niszczą żołądka. Warto mieć takie urządzenie w domu. 

Czy nebulizator i inhalator to jest to samo?

Nebulizatory dla dzieci i dla dorosłych jest rodzajem inhalatora. Działa po włączeniu do prądu i jest dość duży. Natomiast inhalator może mieć bardzo niewielkie rozmiary, dzięki którym da się go wziąć nawet do kieszeni lub torebki i nosić ze sobą na wypadek konieczności brania leku w pracy lub na wycieczce.

Jak wybrać nebulizator

Nebulizator domowy powinien być na tyle uniwersalny aby mogły z niego korzystać zarówno dzieci jak też osoby dorosłe. Warto je kupować w dobrych i sprawdzonych sklepach medycznych aby mieć pewność, że będą długo sprawne i będą działać zgodnie z przeznaczeniem.

W wyborze powinny pomóc parametry MMAD i REF. MMAD jest to średnia aerodynamiczna wielkość cząstek, która wynosi zwykle od 0,5 do 5 nanometrów. Natomiast (REF) frakcja respirabilna określa procentową zawartość cząsteczek mniejszych niż 5 nanometrów.

Na rynku znane są trzy rodzaje nebulizatorów:

  • Nebulizatory pneumatyczno-tłokowe, które bywają kupowane najczęściej. Pozwalają na podawanie praktycznie wszystkich rodzajów leków.

  • Nebulizator ultradźwiękowe lub membranowe – Ich zaletą jest cicha praca i małe rozmiary. Niestety nie każdy lek można podać za ich pomocą

  • Nebulizatory membranowe – super wydajne, ale drogie i wymagają okresowej wymiany membrany.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array