soap-gc75e0fbea_1920

Na rynku produktów pielęgnacyjnych i tzw. suplementów diety można znaleźć mnóstwo preparatów, które w mniejszym lub w większym stopniu mają oddziaływać na strukturę włosów. Mało tego – jest ich tyle, że nieraz trudno się połapać w ich działaniu. Czy to oznacza, że suplementy i kosmetyki do włosów powinny być kupowane “w ciemno”? Otóż nie, bo wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem ich uszkodzenia, a nawet wypadnięcia.

Jak działać powinny kosmetyki do włosów?

Działanie dobrych kosmetyków do włosów powinno być przede wszystkim wielopłaszczyznowe. Zaleca się nawet, aby substancje te były w pewnym stopniu ze sobą łączone. Można w ten sposób – oczywiście po konsultacji ze specjalistą – połączyć np. szampony i odżywki do włosów z odpowiednimi suplementami. Dzięki temu substancje te działają nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. To drugie działanie wpływa też na ogólne samopoczucie stosującego suplementację człowieka. Jak zatem powinny działać te oto preparaty?

Zasada działania dobrych preparatów do pielęgnacji włosów

1. Kosmetyki do włosów muszą wzmacniać ich strukturę. To, że dany włos jest pęknięty, nadłamany bądź w jakikolwiek inny sposób uszkodzony, wcale nie oznacza, że od razu musi on wypaść. Wręcz przeciwnie, można stoczyć o niego przysłowiową “batalię” i jednocześnie zadbać o jego wzmocnienie.

2. Włosy to nie tylko… włosy, ale też skóra. W głównej mierze to od niej zależy, czy mają one odpowiednie warunki do wzrostu. Jeśli nie, to warto zadbać o jej kondycję poprzez dokładne mycie np. skóry głowy, usuwanie wszechobecnych stanów zapalnych, czy też odpowiednio dobrane leczenie dermatologiczne.

3. Antyoksydanty to ważny składnik wszystkich preparatów na włosy. Substancje te to związki chemiczne (najczęściej naturalnego pochodzenia), których zadaniem jest spowolnienie procesu namnażania się tzw. wolnych rodników i utleniania tkanek. Dzięki temu włosy – wraz ze skórą – starzeją się dużo wolniej.

4. Skuteczna pielęgnacja włosa powinna być realizowana w oparciu o kompleksowe mechanizmy, które oddziałują ogólnie na cały włos i to na każdym jego fragmencie. Dlatego warto zadbać o preparaty bogate w tłuszcze, które stworzą wokół włosa specjalną barierę ochronną. Co ważne, preparaty te nadadzą włosom blasku. Jednocześnie oprócz emolinetów warto zainwestować w produkty nawilżające, przykładem mogą być nawilżające kosmetyki do włosów

5. Odżywienie to klucz do sukcesu. Dlatego warto zadbać o kosmetyki do włosów, które nawilżą je (wraz ze skórą), a także doposażą w odpowiednie substancje odżywcze. Ta ostatnia funkcja kosmetyków dotyczy zwłaszcza cebulek i mieszków włosowych, które są odpowiedzialne za dostarczenie włosom odpowiednio dużej ilości substancji odżywczych.

Uwaga! Nawet najlepszy suplement nie zastąpi prawidłowej i zbilansowanej diety. Dlatego suplementy i kosmetyki do włosów nie mogą być traktowane jako substytut dietetyczny, lecz jako komplementarny składnik każdej diety.

Podsumowanie

Na włosy warto stosować wszystko, co odżywi je, wzmocni, ochroni, a także zapewni optymalny poziom nawilżenia. Oczywiście należy tu stosować pewien umiar. Warto też skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze optymalnych substancji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *