jak zapobiegac infekcjom

Infekcje pochwy występują wtedy, gdy naturalne mikroorganizmy w pochwie ulegają przerostowi w wyniku zmiany środowiska, co powoduje między innymi takie objawy, jak nieprzyjemny zapach, gęste upławy, swędzenie lub kłucie.

Jak dochodzi do zakażeń pochwy?

Integralność systemu pochwy zależy głównie od działania bakterii z rodzaju lactobacillus, które są dominującymi mikroorganizmami w tym obszarze (stanowią ponad 90%). Gdy ich stężenie zostaje zakłócone, inne mikroorganizmy rozmnażają się i stają się patogenne. Prowadzi to do niekontrolowanego wzrostu grzybów i bakterii we florze pochwy. Może to wynikać z wielu przyczyn, takich jak zmiany hormonalne w okresie klimakterium. Istnieją jednak również inne przyczyny, takie jak brak higieny, noszenie bielizny z nieodpowiednich tkanin lub przyjmowanie antybiotyków. Na podstawie tego wszystkiego możemy wymienić kilka podstawowych sposobów zapobiegania temu problemowi.

Należy używać bawełnianej bielizny

Jest to najbardziej zalecany materiał, ponieważ najlepiej wchłania wilgoć. W wilgotnym środowisku grzyby i bakterie przybierają na sile. Idąc tym tropem, powinniśmy często się przebierać, zwłaszcza po uprawianiu sportu i nigdy nie nosić mokrego stroju kąpielowego przez zbyt wiele godzin.

Unikaj zbyt obcisłych ubrań 

Ten rodzaj odzieży nie pozwala na odprowadzanie potu, dlatego lepiej wybrać luźne spodnie i spódnice, zwłaszcza w gorące dni.

Używaj papieru toaletowego dobrej jakości

Użycie produktu niskiej jakości może podrażnić ten obszar, co może prowadzić do infekcji pochwy. Prawidłowy sposób podcierania się to podcieranie się od przodu do tyłu, aby nie wciągać bakterii do pochwy.

Dobra higiena

Bezwzględnie konieczne jest zachowanie codziennej rutyny higienicznej.

Unikać niektórych produktów kosmetycznych

Istotne jest, aby nie używać produktów perfumowanych ani dezodorantów, ponieważ mogą one zmienić florę bakteryjną pochwy, powodując pojawienie się infekcji. Najlepiej jest używać tylko wody lub specjalnego mydła zaleconego przez lekarza.

Unikaj zbyt częstego mycia

Skrajna higiena jest tak samo szkodliwa, jak brak higieny. Nadmierne mycie może uszkodzić florę bakteryjną, która chroni pochwę.

Stosuj zdrową dietę

Infekcje pochwy mogą być również spowodowane niewłaściwą dietą. Nadmiar cukru, alkoholu i pikantnych potraw może prowadzić do infekcji pochwy. Zaleca się stosowanie diety bogatej w warzywa i owoce oraz picie dużej ilości wody.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *