zdjęcia na weselu

Fotografia ślubna rządzi się swoimi prawami i często nazywana jest najtrudniejszą dziedziną reportażu. Trudność ta wynika z faktu, że fotograf w trakcie zlecenia ma tylko jedną szansę na prawidłowe uchwycenie wielu newralgicznych momentów. Chodzi o te chwile, które w najważniejszym dniu dwojga ludzi mają miejsce tylko raz i nie sposób ich wyreżyserować. Jakie momenty koniecznie muszą znaleźć się w fotoreportażu ślubnym?

Przygotowania do ceremonii

Fotograf przygotowujący reportaż z przygotowań ma nieco swobody w działaniu, kiedy panna lub pan młody ubierają się, korzystając z pomocy świadków. Te intymne momenty zazwyczaj wyglądają bardzo różnie, choć wielu fotografów uwielbia artystyczne zbliżenia na ślubne ozdoby czy twarz czesanej lub malowanej panny. Pierwszym ważnym momentem, który należy dobrze sfotografować, jest oczywiście błogosławieństwo rodziców, które odbywa się w domu. Ze względu na to, że często pokoje w polskich mieszkaniach nie są zbyt duże, warto na tę okazję przygotować jasny obiektyw stałoogniskowy o szerokim kącie.

Zdjęcia w kościele

Następnie para udaje się do kościoła i warto zadbać o to, aby fotograf był tam wcześniej. Wówczas będzie mógł bez problemu zrobić naturalne ujęcia przedstawiające młodych wychodzących z samochodu i zmierzających przed ołtarz. W kościele najważniejszym momentem, który każdy chce mieć w pamiątkowym albumie, jest oczywiście moment składania przysięgi i nakładanie obrączek. Warto w tym miejscu podkreślić, że wiele parafii wymaga od fotografa specjalnych zaświadczeń o przeszkoleniu w tym zakresie fotografii i wielu nie godzi się na użycie lamp błyskowych. Wobec tego fotograf jest skazany na body i obiektyw, które powinny dobrze radzić sobie w zacienionym miejscu, jakim często bywają kaplice w kościołach.

Wyjście z kościoła i wesele

Trzecim momentem, który musi znaleźć się na zdjęciach, jest wychodzenie z kościoła przy akompaniamencie oklasków i w deszczu ryżu lub drobnych monet. Następnie wszyscy goście udają się na salę weselną, gdzie czekają nas takie momenty, jak uroczyste powitanie, trzaskanie kieliszków i sprzątanie szkła oraz pierwszy taniec. Zwykle niedługo po tradycyjnym obiedzie na sali pojawia się piękny tort, a para razem go kroi. Jest to okazja do zrobienia ładnych ujęć. Bez wątpienia większości klientów bardzo zależy na zdjęciach przedstawiających świetną zabawę, dlatego, kiedy tylko gra muzyka, warto polować na najkomiczniejsze i najbardziej fotogeniczne chwile przedstawiające wspólne tańce i wybuchy radości. Ostatnimi ujęciami, które koniecznie trzeba mieć, są oczywiście oczepiny i podziękowania dla rodziców.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *