nature-gb3574c236_1920

Piękne krajobrazy, ciekawe zabytki oraz gęsta sieć szlaków turystycznych – oto atrakcje, dzięki którym Żarki i najbliższa okolica tego miasteczka stają się coraz chętniej wybieranym kierunkiem turystycznych wypraw. Co warto zobaczyć w tej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej? Oto atrakcje, których w trakcie wycieczki po Żarkach i okolicy pominąć nie można.

Żarki na mapie Polski

Wielkim walorem gminy Żarki jest jej położenie na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładniej w miejscu, które przyciąga pagórkowatym krajobrazem, wapiennymi wychodniami oraz wspaniałymi kompleksami leśnymi. Na wyróżnienie zasługują tu dwa wzgórza – Serwin 394 m n. p.m. oraz Parchowotka 407 m n. p.m., choć największym powodzeniem wśród miłośników geografii i geologii cieszy się tu słynna Kuesta Jurajska. Jest ona nie tylko wielką atrakcją geologiczną, ale i istotnym elementem lokalnego krajobrazu, w związku z czym turyści poświęcają jej sporo uwagi.

Z kart historii – dzieje gminy Żarki

Wycieczki po terenie gminy Żarki są wspaniałą przygodą dla miłośników geografii i przyrody, jednak i miłośnicy przeszłości w tej części Jury nie będą się nudzić. W miasteczku, które może się pochwalić historią sięgającą czasów średniowiecza, czekają na nich wyjątkowe atrakcje. A co warto wiedzieć na temat przeszłości gminy Żarki? O powstaniu dzisiejszego miasta opowiada nam legenda, zgodnie z którą Żarki zostały założone przez mieszkańców pobliskiej osady, zniszczonej przez pożar. Ci, którzy ocaleli, założyli nowe miasto, dając mu nazwę Żarki. A jakie są fakty? Odpowiedź na to pytanie jest dość trudna ze względu na brak dokumentów. Wiadomo jednak, że Żarki istniały już w XIV wieku, a ich pomyślny rozwój wiązał się z przebiegiem popularnego w średniowieczu szlaku handlowego, łączącego Małopolskę ze Śląskiem. W XV wieku istniało tu już spore miasteczko, które dość często zmieniało swoich właścicieli. Początkowo Żarki związane były z ziemiami Władysława Opolczyka, później władali nim tacy panowie, jak Marcin Myszkowski, Jan Koryciński oraz panowie z rodziny Męcińskich. Wiadomo również, że już od XVI wieku na terenie Żarek doskonale rozwijało się osadnictwo żydowskie. Sytuacja zmieniła się w czasie II wojny światowej, kiedy to Żarki stały się częścią Generalnej Guberni, a żyjący tu Żydzi zostali skazani na zagładę.

Zabytki w gminie Żarki – co warto zobaczyć?

Gmina Żarki do dziś może się pochwalić licznymi i zróżnicowanymi zabytkami, dzięki którym poznawanie przeszłości Żarek staje się dla każdego z nas ciekawym doświadczeniem. Już w rejonie Rynku w Żarkach czekają na turystów wspaniałe atrakcje. Kusi kościół parafialny św. Szymona i Judy Tadeusza, kusi pobliska synagoga, pełniąca obecnie rolę domu kultury. Innym ciekawym zabytkiem architektury sakralnej w Żarkach jest niewielki kościółek św. Barbary przy ul. Częstochowskiej, który został wzniesiony z łamanego kamienia pod koniec XVII stulecia. Żarki mogą się również pochwalić wyjątkową pamiątką po miejscowej społeczności żydowskiej. Znajdujący się przy ulicy Polnej Kirkut na Kierkowie to największy cmentarz żydowski na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, który obecnie zajmuje powierzchnię około 1,5 ha.

Dzielnice Żarek również zainteresują niejednego odwiedzającego. Dla miłośników turystyki pielgrzymkowej obiektem najważniejszym jest tu sanktuarium w Żarkach-Leśniowie. Źródła Leśniówki, zakon Paulinów oraz kościół, w którego wnętrzu umieszczona została cudowna figurka Najświętszej Maryi Panny z XIV wieku. To najciekawsze atrakcje, które czekają na turystów w tej części miasta. Leśniów jest zatem miejscem chętnie odwiedzanym przez pątników, choć dla piechurów i rowerzystów jest on również wspaniałym punktem początkowym niejednej wycieczki. Kusi m.in. strażnica w pobliskich Przewodziszowicach, swą tajemniczością przyciąga też pustelnia w Czatachowej. W trakcie wycieczki po gminie Żarki warto się też zatrzymać w Przybynowie. Tu czekają na turystów tak wspaniałe atrakcje, jak zabytkowy kościół św. Mikołaja oraz Miniskansen Wsi Jurajskiej, upowszechniający wiedzę na temat historii jurajskich wsi i życia codziennego ich mieszkańców.

Gmina Żarki to wspaniałe atrakcje, cenne zabytki oraz krajobrazy, które mogą oczarować każdego miłośnika Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Kto zajrzy na teren tej gminy, ten z pewnością nie będzie żałował. Wycieczki w rejonie Żarek mogą się przecież okazać wspaniałą przygodą oraz jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array