zwyczaje-swiateczne
świąteczny stół

Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Lada moment, a wszystkie witryny sklepowe będą uginać się od ozdób świątecznych, a w radiu rozbrzmiewać będzie „Last Christmas”. Warto pamiętać, że okres bożonarodzeniowy to nie tylko dekoracje i świąteczne piosenki. W Polsce zwyczaje świąt Bożego Narodzenia są szczególnie ważne. Nadają one magii i dodają nadziei. W tym okresie najważniejsze jest zacieśnianie rodzinnych więzi i przebaczanie sobie nawzajem. Poznaj najpiękniejsze zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem.

Boże Narodzenie – zwyczaje w Polsce

W Polsce święta Bożego Narodzenia traktowane są jako jedne z najważniejszych. Przygotowania często zaczynają się już tydzień wcześniej. Kultywuje się zwyczaje znane od pokoleń i przekazuje się je dalej.

Choinka

Jedną z ulubionych przez dzieci tradycji jest ubieranie choinki. Trudno jest sobie wyobrazić dom na święta bez tego pięknie przybranego drzewka. Mało kto wie, że ten zwyczaj bożonarodzeniowy wziął się od pogan. Początkowo był on mocno krytykowany przez Kościół Katolicki, jednak wraz z zaborem pruskim „przywędrowała” choinka i zyskiwała coraz więcej zwolenników. Można by rzec, że to ona jest najpopularniejszym symbolem świąt Bożego Narodzenia. To pod nią kładzie się prezenty i z niecierpliwością czeka się i na ich otworzenie.

Potrawy wigilijne

Dwanaście potraw wigilijnych nawiązuje do dwunastu apostołów, jednak w niektórych regionach Polski każda potrawa oznacza jeden miesiąc w roku. Uważa się, że powinno się spróbować każdej z nich, aby zapewnić sobie szczęście i dobrobyt w nadchodzącym nowym roku. Do tradycyjnych polskich potraw wigilijnych zalicza się:

  • barszcz czerwony z uszkami,
  • zupę grzybowa,
  • dania rybne,
  • kompot z suszu,
  • pierogi z grzybami,
  • chleb,
  • kapustę z grochem,
  • kutię.

Każda z tych potraw odpowiada za inne korzyści, np. ryby są symbolem płodności i odrodzenia, natomiast mak symbolizuje dostatek i urodzaj.

Wieczerza wigilijna

Według zwyczaju do stołu wigilijnego zasiada się tuż po zmroku wraz z pojawieniem się „pierwszej gwiazdki na niebie”, która jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej zwiastującej narodziny Jezusa. Wieczerza rozpoczyna się od wspólnej modlitwy i czytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza. Następnie uczestnicy składają sobie życzenia i przełamują się opłatkiem. Co ciekawe, zwyczaj łamania się opłatkiem znany jest tylko w Polsce i na Litwie, w innych krajach raczej się go nie praktykuje.

Poza wyczekiwaniem na gwiazdkę i łamaniem się opłatkiem do bożonarodzeniowych tradycji zalicza się:

  • sianko pod obrusem – jest to symbol skromności i prostoty, a także nawiązaniem do żłobka, w którym przyszedł na świat Jezus,
  • dodatkowe nakrycie – przeznaczone jest dla zbłąkanego wędrowca; zwyczaj ten ma też symbolizować pamięć o naszych nieobecnych bliskich i zmarłych,
  • świeca wigilijna – jej światło jest zaproszeniem dla Maryi i Józefa, by mały Jezus mógł narodzić się w każdym domu.

Tuż po skończonej kolacji wigilijnej przechodzi się do rozpakowywania prezentów i wspólnego kolędowania. Śpiewanie kolęd to typowo polski zwyczaj Bożego Narodzenia – w innych krajach głównie można usłyszeć popularne piosenki świąteczne. Wieczór wigilijny kończy się odprawianą o północy pasterką. Jest to msza mająca na celu upamiętnienie pasterzy, którzy jako pierwsi przybyli oddać hołd nowonarodzonemu Chrystusowi.

Boże Narodzenie – zwyczaje

Boże Narodzenie, to święto, które obchodzone jest na całym świecie, jednak różni się trochę zwyczajami. W Anglii w wigilię je się indyka i płonący pudding, natomiast prezentów nie kładzie się pod choinką, a chowa się je w skarpetach świątecznych zawieszonych na drzwiach. To z Wielkiej Brytanii wywodzi się tradycja pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście.

Tradycja ozdabiania choinki została zapoczątkowana w Niemczech, jednak u Nich też nie kładzie się pod nią prezentów. Są stawiane na stole, natomiast wieczerza wigilijna składa się z prostych dań, bardziej uroczysty jest bożonarodzeniowy obiad. W tym dniu podaje się: pieczoną gęś z ziemniakami lub knedlami, potrawy z kiszonej kapusty czy pieczoną kiełbasę.

W każdym kraju święta Bożego Narodzenia są obchodzone na swój wyjątkowy sposób. Po mimo różnych tradycji wszystkie łączy to samo – chęć spędzenia tego czasu w gronie najbliższych.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array