zasilanie_awaryjne_wp

Brak prądu to najczęściej wynik awarii w sieci domowej lub u dostawcy energii, a także planowanych przerw technicznych. Niezależnie od przyczyny, potrafią mocno dać się we znaki wszędzie tam, gdzie użytkuje się nowoczesne systemy ogrzewania. Na szczęście na rynku można znaleźć kilka rodzajów zasilaczy, które idealnie pasują do pieców.

Zasilacze awaryjne typu off-line 

To najprostszy pod względem budowy i funkcjonowania model. A przez to również najtańszy oraz najprostszy w użytkowaniu. Doskonale sprawdza się jako zasilanie awaryjne do pieca UPS w wersji ekonomicznej. 

Wystarcz podpiąć go do urządzenia, które musi być jednocześnie podłączone do zwykłej sieci energetycznej. Gdy następuje przerwa w dopływie prądu, akumulator off-line automatycznie się włącza, aby dostarczyć wymaganą przez piec energię. Będzie działać w ten sposób aż do momentu wyczerpania się baterii. Dokładny czas zależy od stopnia naładowania oraz pojemności opisanej przez producenta, a także poboru mocy systemu ogrzewania. 

Niestety rozwiązanie ma pewne wady. Czas przełączenia nie jest natychmiastowy, co może spowodować zrestartowanie pieca. Nie ma oddzielenia pomiędzy siecią zasilającą a odbiorami. Brakuje też układu regulacji znajdującego się na wyjściu. Niemniej jest to bardzo dobre urządzenie w swojej kategorii cenowej. 

Zasilacze awaryjne typu on-line 

To z kolei najbardziej zaawansowany model dostępny na rynku. Wyróżnia się licznymi zaletami, które – oczywiście – mają duży wpływ na wysoką cenę urządzenia. Jednak jako zasilacz awaryjny do pieca pozostaje właściwie bezkonkurencyjny. 

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt odizolowania podłączonego sprzętu od prądu sieciowego. Zasilacz typu on-line pełni więc niejako rolę pośrednika. A co konkretnego z tego wynika? Przede wszystkim całkowity brak przerwy pomiędzy przełączaniem się na zasilanie awaryjne. W tym przypadku sieć energetyczna służy wyłącznie do utrzymania akumulatora na maksymalnym poziomie naładowania. 

Wśród wad należy wymienić szybsze zużywanie się baterii oraz generowanie dużej ilości ciepła. Na wysokie koszty eksploatacyjne ma też wpływ stały pobór prądu. 

Zasilacze awaryjne typu line-interactive 

To model stanowiący pod pewnymi względami rozwiązanie pośrednie między typem off-line a on-line. Posiada bowiem przetwornik napięcia, który odpowiada za stabilizację prądu przepływającego przez sieć energetyczną. Tak więc w przeciwieństwie do urządzeń off-line, line-interactive pracuje podczas podłączenia do domowej instalacji. Piec nie jest jednak całkowicie od niej zależny. Podczas utraty głównego zasilania następuje otwarcie przewodnika półprzewodnikowego, a w konsekwencji zasilanie odbioru przez akumulator. 

Zaletą tego rozwiązania jest doskonałe zabezpieczenie pieca przed niestabilnością prądową. Niestety nie istnieje separacja pomiędzy siecią zasilającą a odbiorami, a także brakuje regulacji odpowiadającej za częstotliwości na wyjściu. 

Który rodzaj zasilania awaryjnego do pieca UPS wybrać? 

To zależy wyłącznie od potrzeb. Wszystkie opisane powyżej zasilacze mają swoje plusy i minusy. Dla przykładu w instalacjach o niskim poborze mocy (do 2 kVA) wystarczy zasilanie typu off-line, ale większe systemy (5 kVA) potrzebują już technologii on-line. W dalszej kolejności można kierować się osobistymi preferencjami dotyczącymi sposobu użytkowania, a także dostępnym budżetem. 

Wątpliwości w tej kwestii są naturalne. Żeby je rozwiać, można jeszcze skontaktować się ze specjalistami od zasilania awaryjnego do pieca UPS, którzy pracują w firmie Logic Power. Odpowiedzą na każde pytanie oraz doradzą najkorzystniejsze rozwiązania w tym zakresie. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array