bandage-1235337_1280

Oparzenia, skaleczenia, obtarcia – rodzajów ran jest wiele i każda wymaga odpowiedniego opatrzenia. Ważny jest wybór prawidłowego opatrunku, który dobrze zabezpieczy wybrane miejsce. Z pewnością innych materiałów wymaga poparzenie, a innych odleżyny czy infekcja na skórze. Dowiedz się, jakie opatrunki stosować na najczęściej spotykane rany!

Jak opatrzyć rany otwarte?

Raną jest uszkodzenie skóry, tkanek, ścięgien, mięśni lub naczyń krwionośnych. Są one skutkiem upadków, chorób i wypadków itp. Wiele z nich nie wymaga interwencji medycznej, można je bowiem opatrzyć w warunkach domowych. Otarcia i zadrapania, których efektem jest zdarcie powierzchownej warstwy naskórka, wymagają na ogół oczyszczenia rany za pomocą wody z mydłem lub sterylnego, izotonicznego roztworu soli.Gdy nie są rozległe, opatrunki mogą być zbędne.

Materiały opatrunkowe mogą się przydać w przypadku ran ciętych, w przypadku których dochodzi do uszkodzenia skóry i naczyń krwionośnych. Konieczne jest wówczas zatamowanie krwawienia i dezynfekcja rany. Jeśli jest ona rozległa, może wymagać konsultacji lekarskiej. Sprawdzą się wówczas samoprzylepne jałowe opatrunki, które zapobiegną przedostaniu się zanieczyszczeń do miejsca skaleczenia.

W przypadku infekcji skórnych można sięgnąć po opatrunek nasączony parafiną, który oferuje Apteka internetowa – Lublin.

Opatrywanie ran sączących się

Rany, którym towarzyszy wysięk, wymagają specjalnego traktowania. W takich przypadkach opatrunki na rany powinny absorbować wydzielinę i utrzymywać optymalniewilgotne środowisko, które sprzyja gojeniu. Ropny wyciek z rany jest powodem do niepokoju, może bowiem świadczyć o zakażeniu. Konieczne jest wówczas skonsultowanie się z lekarzem, a także sięgnięcie po właściwe opatrunki.

Plastry na rany otwarte z jonami srebra, które oferuje aptekana83.pl, sprawdzą się w przypadku:

  •       odleżyn,
  •       owrzodzeń kończyn dolnych,
  •       owrzodzeń stopy cukrzycowej,
  •       ran pourazowych,
  •       ran chirurgicznych,
  •       oparzeń.

Wykazują one silne działanie antybakteryjne, sprawdzą się w przypadku wielu różnych ran z wysiękiem. Z koeli na trudno gojące się rany polecane są opatrunki hydrożelowe. Zapewniają one prawidłowe warunki do gojenia, pochłaniają nadmiar wilgoci. Są również odpowiednie do ran z martwicą.

W przypadku ran ropnych konieczne jest częste zmienianie opatrunków i dokładna pielęgnacja miejsca. Należy je oczyszczać zgodnie z zaleceniami lekarza lub pielęgniarki, ważna jest również odpowiednia dieta. Warto pamiętać, że pojawienie się ropy w ranie oznacza wystąpienie infekcji bakteryjnej. Może ona być trudna do wyleczenia i powodować dyskomfort u pacjenta. Opatrunki na rany ropiejące cechują się zatem konstrukcją, która ma wspomagać leczenie takich zmian. Dobrej jakości opatrunek na rany ropiejące skutecznie wchłonie nadmiar wysięku i styka się z łożyskiem rany. Jednocześnie zapobiega jej wysuszeniu i zapobiega maceracji naskórka wokół miejsca zranienia. Kontaktu z raną prowadzi do wytwarzania się specjalnego żelu, który wypełnia ranę i skutecznie wspomaga produkcję nowych tkanek. 

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array