bathroom-1336164_1280

Idealne meble do łazienki to takie, które pomieszczą jak najwięcej przedmiotów. Problem pojawia się w przypadku łazienek o niewielkim metrażu, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych rozwiązań, dzięki którym wszelkie niezbędne rzeczy znajdą swoje miejsce, a jednocześnie przestrzeń łazienkowa nie będzie zagracona.

Podstawowe zasady urządzania łazienki

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania łazienki, konieczne jest dobranie sprzętów, które będą odpowiednie gabarytowo. Zarówno ceramika, jak i kabina, wanna oraz meble muszą być proporcjonalne w stosunku do siebie nawzajem, a jednocześnie nieduże. W przypadku niewielkich przestrzeni kluczową rolę odgrywają również oświetlenie, kolorystyka i sprytnie zorganizowane miejsca na przechowywanie przedmiotów. Jednocześnie styl, w jakim urządzimy łazienkę, musi być spójny z resztą mieszkania. Jak to wszystko pogodzić?

Większość polskich łazienek nie przekracza wielkości dziesięciu metrów kwadratowych. Co więcej, przeważnie są one połączone z toaletą. W wielu mieszkaniach łazienka jest jedynym miejscem, w którym można podłączyć pralkę. W efekcie pozostaje nam naprawdę niewiele miejsca na meble łazienkowe. To dlatego tak ważne jest odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni. Meble do łazienki muszą być funkcjonalne, a zarazem estetyczne. Szczęśliwie nadal panuje moda na minimalizm, dlatego niskim kosztem można urządzić przepiękną małą łazienkę.

Rozmieszczenie mebli łazienkowych

Pierwszym krokiem jest oszacowanie przestrzeni łazienkowej, którą można zabudować meblami. Do wyboru mamy gotowe zestawy lub elementy na wymiar. Tego typu ocenę można przeprowadzić po uzgodnieniu modułów, które potrzebują dostępu do instalacji kanalizacyjnej i wodnej. Należą do nich: wanna, sedes i umywalka.

Przestrzeń pozostała do aranżacji może być wykorzystana na szafki, słupki i półki różnego rodzaju. Należy podkreślić, że w łazience ogromne znaczenie ma bezpieczeństwo. To dlatego przyjmuje się, że:

  • przestrzeń przed miską WC powinna mieć ok. 80 cm szerokości i 60 cm głębokości,
  • wolne miejsce przy umywalce powinno mieć wymiary 100 cm na 70 cm,
  • przy wannie lub kabinie prysznicowej należy zostawić głęboką na ok. 1 metr powierzchnię, która będzie mieć szerokość zbliżoną do frontowej ścianki wyposażenia.

Warto również pamiętać o zostawieniu odpowiedniej przestrzeni na otwieranie drzwiczek.

Praktyczne rozwiązania 2w1

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, projektanci mebli proponują rozwiązania 2w1. Dzięki nim możemy ukryć chemię czy akcesoria pod, za bądź nad elementami wyposażenia. Do najpopularniejszych należy szafka podumywalkowa. To właśnie tam możemy ukryć najczęściej używane przybory toaletowe. Ogromną zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że szafka zajmuje miejsce, które i tak nie nadawałoby się do zagospodarowania przez inne sprzęty.

Szafki podumywalkowe są bardzo pojemne, a w przypadku misek podwieszanych, zyskujemy naturalną półeczkę nad stelażem. Decydując się na konkretny model szafki, warto mieć na uwadze liczbę domowników. To w dużej mierze od niej będzie zależeć ilość podręcznych rzeczy łazienkowych, które wymagają przechowania.

Strzałem w dziesiątkę będzie także wanna z prysznicem w jednym. Dzięki temu nie stoimy przed dylematem: wanna czy prysznic? Można zawiesić zasłonkę i zamontować słuchawkę nad wanną, zamontować parawan nawannowy lub zakupić gotową wannę z kabiną.

Kolorystyka w małych łazienkach

Ogromne znaczenie w przypadku małych łazienek ma kolorystyka. Dzięki zastosowaniu odpowiednich barw możemy optycznie powiększyć wnętrze. Jeśli zamierzamy szczelnie wypełnić przestrzeń meblami łazienkowymi, warto trzymać się jasnej kolorystyki – daje ona wrażenie lekkości, a także odwołuje się do czystości i higieny. Dobrym wyborem będą meble łazienkowe w odcieniach bieli lub beżu. Łatwo utrzymać je w czystości i wyglądają bardzo estetycznie.

Related Posts

2 Komentarzy

  • sławek098
    26 kwietnia 2020

    Najważniejsze zeby hydraulika działała. Jak ze zdrowiem – jak nie ma hydrauliki, to nic nie ma. A żeby ładne było to też ważne, ale rury drożne musza być.

  • Jak zaaranżować wygodną łazienkę? - Mamymeble.pl
    5 maja 2021

    […] Niestety polskie łazienki, zwłaszcza te w starych blokach bywają bardzo małe. Wtedy trzeba iść na kompromisy i na przykład rezygnować z pralki, która będzie umieszczona w kuchni. W każdej łazience z całą pewnością powinna znaleźć się toaleta, umywalka i miejsce do kąpieli. Są to trzy podstawowe sprzęty, do których trzeba oczywiście dokupić baterie. Niebywale istotne będzie także oświetlenie w łazience. Warto zainstalować podwieszany sufit a w nim punkty oświetleniowe. Strefa z dużym lustrem musi być dodatkowo doświetlona i można to zrobić na kilka sposobów. Ciekawym wyjściem jest wmurowanie lustra w płytką wnękę, dzięki czemu nad nim będzie miejsce na oświetlenie, a pod nich stworzy się półki na najpotrzebniejsze drobiazgi. We wszystkim małych łazienkach z reguły ustawia się prysznic. Może on mieć wiele postaci. W sklepach dostępne są kabiny w licznych rozmiarach i kształtach. Kabina może być narożna, okrągła, kwadratowa, prostokątna. Obecnie coraz częściej montuje się brodziki podtynkowe, dzięki którym zyskujemy miejsce a cała łazienka wydaje się większa. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie meble wybrać do małej łazienki, zapraszamy Cię do artykułu: Jakie meble do małej łazienki – sprawdzone rozwiązania. […]

Average
5 Based On 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array