jaki-dywan-wybrac
jaki-dywan-wybrac

Jesteś na etapie urządzania mieszkania? Zastanawiasz się, jaki dywan wybrać? Dowiedz się, jakie są zasady dobierania dywanów i stwórz swoją wymarzoną przestrzeń.

Dywan i jego znaczenie

Dywan to jeden z nieodłącznych elementów wystroju niemal każdego pomieszczenia w domu czy mieszkaniu. Podkreśla charakter przestrzeni i sprawia, że staje się ona zdecydowanie bardziej przytulna. Odpowiednio dobrany dywan jest w stanie w jednej chwili odmienić wnętrze bądź je wyciszyć. Zmiana tego typu elementu to jeden z najszybszych sposobów na nadanie pomieszczeniu zupełnie innego i nowego charakteru. Istotne jest poznanie kilku zasad, które pozwolą idealnie dobrać dywan do pomieszczenia.

Rozmiar dywanu i jego kształt

Rozmiar i kształt dywanu to jedne z najważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę dobierając dywan do danego pomieszczenia. Na wstępie warto zastanowić się, co chcesz wyeksponować i jaki jest Twój cel: powiększenie pomieszczenia, podzielenie go na strefy czy może podkreślenie pięknej podłogi?

Jeżeli zależy Ci na tym, by pomieszczenie wydawało się większe, zdecyduj się na dywan dużych rozmiarów w jasnym kolorze. W przypadku pomieszczeń, które pełnią wiele funkcji, dobrym pomysłem będzie podzielenie go na strefy poprzez zastosowanie kilku mniejszych dywaników, które będą ze sobą współgrać. W przypadku chęci pochwalenia się parkietem, należy wybrać dywan, który nie będzie go zasłaniał, a podkreślał – dobrym rozwiązaniem może być wybór dywanu w kontrastowym kolorze.

Dywan pod stolik kawowy powinien być większy od niego o około 30 cm z każdej ze stron. W przypadku stołu jadalnego odległość ta powinna być zdecydowanie większa, aby dywan nie przeszkadzał podczas odsuwania krzeseł – najlepiej, by było to około 120 cm. Warto zwrócić również uwagę na otwieranie drzwi. Dywan nie powinien w żaden sposób przeszkadzać w przemieszczeniu się po pomieszczeniu.

Kształt dywanu zależy przede wszystkim od własnych upodobań. Tradycyjnym rozwiązaniem jest zakup dywanu prostokątnego. Na rynku dostępne są dywany owalne, kwadratowe czy też okrągłe.

Jaki kolor i wzór dywanu wybrać?

Kolejną istotną kwestią jest wybór koloru i wzoru dywanu. Najlepiej, aby ten element wystroju współgrał z kolorem podłogi, a także spajał wszelkie barwy, które zostały użyte w pomieszczeniu. Jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, a ciemny je zmniejszy. Kolor dywanu należy jednak dobierać nie tylko zwracając uwagę na wystrój wnętrza, ale również na jego przeznaczenie. Dywan w jasnym kolorze niekoniecznie sprawdzi się w pokojach dziecięcych, a także mieszkaniach, w których przebywają zwierzęta.

Jeżeli pomieszczenie utrzymane jest w stonowanym i minimalistycznym stylu, dywan może okazać się idealnym sposobem na przełamanie całości. W przypadku wzorzystej przestrzeni zdecydowanie lepszym pomysłem będzie wybór dywanu jednolitego.

Dywan i jego włosie

Nie bez znaczenia jest również wysokość włosia. Dywany z wysokim włosiem sprawdzą się w pomieszczeniach, które nie są zbyt często używane np. w sypialni. We wnętrzach często uczęszczanych szczególnie przez dzieci i zwierzęta lepiej jest zdecydować się na dywan z krótkim runem.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele dywanów w różnych kształtach i kolorach. Jednym ze sklepów, w których znajdziesz szeroki wybór tego typu elementu wnętrza jest Oxide.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Monika
    3 sierpnia 2020

    Łatwy do czyszczenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *