leczenie-kanalowe

Leczenie kanałowe jest rozwiązaniem, po które sięgają pacjenci z zaawansowaną próchnicą. Jeżeli jest ono potrzebne, oznacza to, że bakterie przedostały się do miazgi. Stamtąd mają łatwy dostęp mnie tylko do korzeni zęba, ale również krwioobiegu. Wraz z krwią mogą dostać się między innymi do serca, powodując poważne problemy zdrowotne. Alternatywą dla tego zabiegu jest ekstrakcja połączona z protetyką. Jak wygląda endodoncja? Sprawdź jej przebieg.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe zęba?

Leczenie kanałowe zęba to sposób na poradzenie sobie z zaawansowaną jego chorobą. Dzięki zastosowaniu tej metody możliwe jest uratowanie uzębienia przed uszczerbkiem. Najczęściej pacjenci muszą poddać się endodoncji w chwili, kiedy próchnica dociera do miazgi. Wówczas już nie tylko jamą ustna jest narażona na poważne konsekwencje. Dotyczy to również całego organizmu, w tym stawów lub serca.

Bakterie, które dostały się do miazgi znajdują się również we krwi pacjenta. Stamtąd infekują cały organizm, wpływając na niego niezwykle negatywnie. Konieczne jest szybkie wyeliminowanie źródła problemu, jakim w tym momencie jest ząb.

Pojawiają się dwie możliwości. Pierwszą z nich jest ekstrakcja, czyli usunięcie. Wiąże się to bezpośrednio z protetyką, ponieważ nie można zostawić ubytku w uzębieniu. Mógłby on wpływać na pojawienie się deformacji w całej jamie ustnej. Drugą opcją jest leczenie kanałowe. Dzięki niemu istnieje możliwość zachowania zęba, jednak jest on później martwy. Zaletą tego jest mniejsze ryzyko pojawienia się późniejszych problemów z nim związanych.

Jak wygląda sam zabieg leczenia endodontycznego?

Leczenie kanałowe zęba polega na otwarciu i dokładnym oczyszczeniu kanałów korzeniowych ze zmienionej miazgi. Wykonywane jest to za pomocą specjalnego sprzętu, który umożliwia przedostanie się przez szkliwo. W przypadku usuwania tkanki z kanałów stomatolog korzysta z elastycznych pilników. Mają one odpowiednie zakończenia, które umożliwiają skuteczne oczyszczenie zmienionej chorobowo tkanki.

Następnie są kanały korzeniowe wypełniane płynem biokompatybilnym, który ma przypominać wyjściową tkankę. Musi on szczelnie wypełniać każdą szczelinę. Tylko w ten sposób można mieć nadzieję, że nie nastąpi nawrót choroby. Ostatnim etapem endodoncji jest zamknięcie kanałów korzeniowych, szkliwa i pozostawienie zęba do wygojenia. Całość przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu leczenie kanałowe nie jest już kojarzone z bólem, jak było jeszcze kilka lat temu.

Możliwe jest również przeprowadzenie endodoncji z wykorzystaniem mikroskopu. Wówczas zabieg jest jeszcze bardziej dokładny i skuteczny. Ogólną zasadą, jaka obecnie panuje jest ograniczenie liczby wizyt do minimum. Najlepiej, jeżeli całość zostanie zamknięta w obrębie jednego spotkania ze specjalistą. Może zdarzyć się, że konieczne będą dwie wizyty, jeżeli zakażenie jest bardzo rozległe.

Jak wygląda ząb po leczeniu kanałowym?

Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy. Oznacza to, że nie ma on połączenia nerwowego, a jego miazga jest zastąpiona odpowiednim płynem. Dlatego zdarza się, że on czernieje. Jednak w zdecydowanej większości pacjentów Madent nie odbiega on wyglądem od innych elementów uzębienia.

Jak dbać o zęby po leczeniu kanałowym?

Dbanie o ząb po leczeniu kanałowym nie różni się od standardowych czynności. Należy zwracać uwagę, czy nie następuje nawrót zakażenia. W takim wypadku konieczne jest szybkie skonsultowanie się ze specjalistą. Jednak w zdecydowanej większości przypadków po pierwszej endodoncji nie ma potrzeby ponownych zabiegów.

Należy korzystać ze szczotkowania, nitkowania oraz płukania jamy ustnej. Wszystkie te czynności powinny być wykonywane minimum 2 razy dziennie. Jednak w idealnej sytuacji pacjent sięga po szczoteczkę do zębów po każdym posiłku. W ten sposób możliwe jest uniknięcie próchnicy oraz kolejnego leczenia kanałowego.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array