rozdzielnica-elektryczna

Instalacje elektryczne potrzebują profesjonalnych rozdzielnic, aby kontrolować zużycie energii i wznawiać jej przepływ, gdy zadziała wyłącznik różnicowoprądowy. Poza tym służą one do zabezpieczenia znajdujących się w środku aparatów. Z powodu odgrywania tak ważnej roli w całym systemie, należy dobrze zastanowić się nad wyborem modelu rozdzielnicy. Przyjrzymy się bliżej temu tematowi w niniejszym artykule.

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Wyróżnia się trzy rodzaje rozdzielnic. Różnią się one od siebie konstrukcją oraz parametrami, a w konsekwencji znajdują odmienne zastosowanie. To pierwsze, na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze. Rozdzielnica elektryczna może więc być:

1) Tablicowa. To model powszechnie stosowany w domach jednorodzinnych i mieszkaniach. Korzysta się z niego także w biurowcach i niewielkich punktach handlowych. Tego typu urządzenie nazywa się bezpiecznikowym. Aparatura modułowa jest montowana bezpośrednio w rozdzielnicy tablicowej na szynie DIN.

2) Skrzynkowa. Ta rozdzielnica elektryczna również montuje się na szynie DIN. Ma jednak znacznie większe rozmiary w porównaniu do tablicowej. W związku z tym sprawdzają się znakomicie w zakładach produkcyjnych.

3) Szafkowa. Przydatna do uzbrajania bardzo dużych obiektów, głównie przemysłowych. Jak sama nazwa wskazuje, model cechuje się sporymi rozmiarami.

Podtynkowa czy natynkowa rozdzielnica elektryczna?

W przypadku tablicowych rozdzielnic można wybrać jeszcze pomiędzy dwoma modelami: natynkowymi oraz podtynkowymi. Pierwszy umieszcza się na powierzchni ściany, co znacznie upraszcza montaż. Nie trzeba też planować go przed zakończeniem prac tynkarskich oraz wykończeniowych w pomieszczeniu. Natynkowe rozdzielnice elektryczne są wobec tego bardzo popularnym rozwiązaniem w garażach czy pomieszczeniach gospodarczych – czyli tam, gdzie walory estetyczne nie mają aż tak dużego znaczenia.

Z kolei modele podtynkowe zajmują mniej miejsca i dużo lepiej wyglądają. Można więc zamontować je np. w wiatrołapie i innych pomieszczeniach, przez które często się przechodzi.

Czy wymiary rozdzielnicy elektrycznej mają znaczenie?

Rozdzielnica musi pomieścić wszystkie planowane elementy aparatury modułowej. W przeciwnym wypadku dojdzie do upychania kolejnych urządzeń, co z pewnością odbije się na sprawności i wydajności instalacji. Zbyt mała rozdzielnica elektryczna to podstawowy błąd, którego na szczęście można łatwo uniknąć. Za duży model co prawda zabierze niepotrzebnie więcej przestrzeni, ale przynajmniej zostawi trochę miejsca w przypadku rozbudowy aparatury modułowej.

Gdzie zamówić wysokiej jakości rozdzielnicę elektryczną?

Wszystkie opisane modele znajdują się w ofercie naszego sklepu. Dlatego zachęcamy do bliższego przyjrzenia się asortymentowi. Jeśli pozostały jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, który rodzaj rozdzielnicy sprawdzi się w danym miejscu – domu lub przedsiębiorstwie – zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Specjaliści sklep.doko.pl udzielą cennych porad i wskażą najkorzystniejsze rozwiązania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array