cats-4372525_1280
Jak wybrać mokrą karmę dla kota?

Wielu właścicieli kotów postanawia karmić swojego pupila suchą karmą. Niestety, koty często grymaszą  i domagają się czegoś innego. Stosowanie wyłącznie suchej karmy może być także zbyt monotonne, dlatego dobrym wyborem będzie mokra karma – nawet jako dodatek do codziennej diety. Trzeba jednak wiedzieć, jak odróżnić wartościową karmę od tej, która jest złej jakości.

Dlaczego warto wybrać wilgotną karmę?

Właściciele kotów, którzy są zwolennikami mokrego pożywienia, często podkreślają, że pupile powinny pić dużo wody z uwagi na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem pęcherza moczowego. Niestety, nie wszystkie koty piją wystarczająco dużo, dlatego mokra karma będzie doskonałym źródłem wody w diecie.

Na co zwrócić uwagę, wybierając mokrą karmę?

Najważniejszym punktem jest oczywiście skład. Na opakowaniu każdej karmy znajdziemy informacje dotyczące tego, kto jest jej producentem, dla jakiego zwierzęcia jest ona przeznaczona – w tym także wiek czy ewentualne problemy zdrowotne, jak ją dawkować. Kluczowe jest to, byśmy zwracali uwagę na listę składników. Musimy nauczyć się rozróżniać karmę wysokiej jakości od tej, która nie będzie dobra dla zdrowia kota. Zwracajmy także uwagę na to, którego składnika jest najwięcej.

Koty, jako że są zwierzętami mięsożernymi, mają określone potrzeby żywieniowe. To dlatego, im więcej mięsa w karmie, tym lepiej. Zapoznając się z listą składników, trzeba sprawdzić, ile dana karma zawiera mięsa. Przeważnie jest to wartość wyrażona w procentach. Jeśli nie ma składu procentowego, patrzymy, czy mięso znajduje się na pierwszym miejscu w składzie. Jeśli tak, jest go najwięcej.

W mokrej karmie mogą znajdować się różne rodzaje mięsa, np. kurczak, indyk, wołowina. Może to być także mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, ryby i pochodne ryb. Podobnie, jak w przypadku karm suchych – im więcej mięsa w składzie, tym karma jest bardziej wartościowa.

Pozostałe składniki karmy

Wiele mokrych karm dla kotów zawiera zboża. Niestety, często zdarza się tak, że na liście składników nie jest napisane, jakie konkretnie zboża wchodzą w skład karmy. Na etykiecie możemy znaleźć natomiast informację, że dany posiłek zawiera produkty pochodzenia roślinnego bądź roślinne ekstrakty białkowe. Według specjalistów, karmy bez składników roślinnych będą bardziej wskazane dla kotów. To dlatego warto wybierać takie mokre karmy, które nie zawierają tego dodatku.

Niektóre wilgotne karmy mogą zawierać także warzywa, np. marchewkę lub dynię. Warzywa są oczywiście dobrym dodatkiem, gdyż podwyższają wartość odżywczą karmy, dostarczają kotu niezbędnych witamin, a także są źródłem błonnika pokarmowego. Błonnik wspomaga proces trawienia, co także jest ogromną zaletą.

Na rynku można także znaleźć wilgotne karmy z dodatkiem jajek. Jajka są wartościowym składnikiem ze względu na naturalne i łatwo przyswajalne źródło białka zwierzęcego. Jajka powinny być jednak ugotowane na twardo. Surowe białko jajek jest szkodliwe dla kotów. Koniecznie upewnijmy się czy tak jest, zanim podamy karmę naszemu pupilowi.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Elżbieta
    5 października 2021

    Mój kiciuś to taki wybredny, tylko najdroższe chce. Suchej to wogule nie tknie. Ale rybki lubi, wcina jak szalony :DD

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *