building-2762319_1280
Jak wybrać generalnego wykonawcę?

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to naprawdę ogromne przedsięwzięcie, które może się wiązać z kilkoma komplikacjami. Budowę domu możemy prowadzić systemem gospodarczym, zatrudniając inwestora zastępczego bądź zlecić przeprowadzenie kompleksowych prac generalnemu wykonawcy. Wiele będzie zależeć od posiadanej przez nas wiedzy budowlanej, czasu oraz możliwości finansowych.

Należy podkreślić, że o ile pozwala nam na to budżet, powierzenie budowy domu generalnemu wykonawcy, jest świetnym sposobem na realizację wszelkich robót budowlanych. Wszystko dlatego, że wyspecjalizowana, profesjonalna firma pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy. To właśnie specjaliści zajmują się kompleksowymi działaniami – począwszy od projektu, poprzez zamówienie materiałów, aż po wykończenie pod klucz. Możemy praktycznie z dnia na dzień wprowadzić się do wymarzonych czterech kątów.

Generalny wykonawca – zalety

Generalny wykonawca posiada niezbędne doświadczenie, dlatego unikamy wielu błędów oraz problemów związanych z budową domu. Dodatkowo mamy gwarancję na wykonany obiekt. Jeśli wiemy, że nie będziemy mieć czasu, by doglądać powstającego budynku, nie mamy odpowiedniej wiedzy, najlepszym wyborem będzie podpisanie umowy “pod klucz” z generalnym wykonawcą.

Tego typu rozwiązanie odciąża nas od załatwiania formalności, kupowania materiałów budowlanych, szukania ekipy i rozliczania się z jej pracy. Jedynym obowiązkiem będzie zapłata za wykonane prace i odbiór budynku. Możemy także sprawdzać materiały użyte do budowy, jakość wykonywanych robót, by mieć pewność, że generalny wykonawca nie oszczędza na usłudze.

Obowiązki generalnego wykonawcy

Generalny wykonawca działa w naszym imieniu. To właśnie on, po podpisaniu niezbędnej umowy, może uzyskać pozwolenie na budowę domu oraz uczestniczyć we wszelkich postępowaniach administracyjnych. Do jego obowiązków należy także przygotowanie różnych rozwiązań materiałowych, kosztorysów, harmonogramu prac czy dostawy materiałów.

Generalny wykonawca jest także zobowiązany do zabezpieczenia placu budowy, zakupu materiałów budowlanych, wynajęcie sprzętu, a także zatrudnienie poszczególnych ekip wykonawczych. Na późniejszych etapach musi on kontrolować koszty i jakość wykonywanych przez nich prac.

Musi on także sprawdzić dokumentację projektową, weryfikować ewentualne błędy. Wszelkie zastrzeżenia czy wątpliwości powinien zgłaszać inwestorowi. Co więcej, możliwe jest także zobowiązanie generalnego wykonawcy do uporządkowania terenu budowy czy przeszkolenia nas z obsługi urządzeń, które zostały zainstalowane w domu.

Jak znaleźć generalnego wykonawcę?

Do kluczowych czynników, które należy sprawdzić, poszukując generalnego wykonawcy, jest to, ilu pracowników zatrudnia. Warto także zorientować się, czy ma stałych podwykonawców. Najlepszym wyborem będzie wybór ekipy z polecenia lub zapytanie znajomych o godnego zaufania generalnego wykonawcę. Koniecznie trzeba sprawdzić wcześniej zrealizowane budowy, zanim zdecydujemy się na konkretną firmę.

Dobry i profesjonalny generalny wykonawca kosztuje. Nie należy szukać oszczędności i kierować się wyłącznie atrakcyjną ceną. Podstawą do ewentualnych późniejszych roszczeń jest umowa na piśmie. Trzeba ją spisać bardzo dokładnie – zawrzeć wszystkie obowiązki, zakres prac, które generalny wykonawca zrealizuje osobiście oraz te, które zostaną zlecone podwykonawcom. Należy również spisać terminy zakończenia poszczególnych etapów oraz wysokość wynagrodzeń.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Michał
    6 marca 2020

    warto sie dwa razy zastanowic kogo sie zatrudnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array