majsterkowicz

Ideałem majsterkowiczów są warsztaty mieszczące się w specjalnie przygotowanym budynku. Nie każdy na taki luksus może sobie pozwolić, ale w tej roli doskonale sprawdzi się także strych, piwnica, garaż, albo zwykły pokój. Niezależnie od tego, czy urządzamy warsztat, czy mieszkanie, musimy przestrzegać tych samych ogólnych zasad. Każde pomieszczenie musi być funkcjonalne, dobrze zorganizowane (nawet przy niewielkich wymiarach) oraz estetyczne. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Do czego warsztat ma służyć?

Jeśli praca w warsztacie ma być wydajna, samo miejsce musi zapewnić odpowiednie warunki. By było to możliwe, warto go dokładnie zaprojektować i jednocześnie zwrócić uwagę, jakie czynności będą w nim wykonywane. Dzięki temu łatwiej wytypujemy urządzenia, które bez wątpienia powinny mieć swoje stałe miejsce. Zastanówmy się, czy pośród nich będą przyrządy stojące lub zajmujące sporą powierzchnię. Jeśli tak, konieczne będzie uwzględnienie ich w trakcie projektowania warsztatu.

Niezbędne elementy

Podstawą każdego kącika majsterkowicza jest dobry, odpowiednio duży blat. Zanim go zamontujemy, zróbmy pomiary. Konieczne jest określenie wysokości, na której zostanie zamontowany. Tylko tak zapewnimy sobie wygodne miejsce do pracy, które – co niezwykle istotne – będzie zdrowe dla naszego kręgosłupa. Odpowiednia wysokość umocowania blatu wiąże się z tym, czy majsterkujemy stojąc, czy siedząc. Krzesło (o ile jest potrzebne) również powinno zapewniać niezbędny komfort. Tym, co powinniśmy mieć w zasięgu ręki, są gniazdka elektryczne, dodatkowe oświetlenie oraz podręczne narzędzia.

Tych narzędzi nie może zabraknąć

Nie ulega wątpliwości, że wyposażenie warsztatu powinno być wszechstronne. Na pewno nie zaszkodzi obecność prostych narzędzi do lutowania, wiercenia czy obróbki stolarskiej, nawet jeżeli wiemy, że nie skorzystamy z nich na co dzień. Do narzędzi „pierwszej potrzeby” zaliczymy z pewnością:

  • młotki (najlepiej w kilku rodzajach),
  • obcęgi,
  • kombinerki,
  • pędzelki,
  • pistolet do klejenia na gorąco,
  • miarka,
  • klucze nasadowe (koniecznie w zestawie z różnymi nasadkami),
  • śrubokręty (każdy z innym grotem),
  • imadło,
  • dłuto (jeżeli chcesz pracować z drewnem).

Ta lista może być znacznie dłuższa, ale każdy ma inne wymagania i co innego może uważać za narzędzia „pierwszej potrzeby”. Nie zmienia to faktu, że te wymienione powyżej z pewnością będą się przydawać. Wiele przydatnych narzędzi i dodatków do warsztatów oferuje nasz sklep dla majsterkowiczów.

Uporządkuj zbiory

Wszystkie narzędzia powinny być umiejscowione według określonego porządku. W zasięgu ręki warto mieć organizery do narzędzi. Mogą to być wieszaki na klucze albo gotowe tablice ścienne gotowe do przyjęcia wielu różnych narzędzi. Te przedmioty, z których nie korzystamy za każdym razem, spokojnie mogą leżakować w szafkach i szufladach. Miejsce ich przechowywania powinno być suche i bezpieczne (w miarę możliwości w oryginalnych opakowaniach). Drobne przedmioty jak śrubki najwygodniej trzymać w pudełeczkach z trwałego plastiku. Dobrze, by były przezroczyste. To ułatwi szukanie właściwego rozmiaru. By je kupić, odwiedź nasz sklep DIY.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array