feng-shui-1

Prawdziwą sztuką jest stworzenie domowej przestrzeni, w taki sposób, aby mieszkańcy czuli się w niej komfortowo. Na samopoczucie domowników pozytywnie wpływają przede wszystkim wygoda codziennego życia i poczucie bezpieczeństwa, które według chińskiej filozofii, liczącej tysiące lat, może zapewnić krążąca po domu energia chi. Zobacz, jak poprzez urządzenie mieszkania według feng shui możesz zapewnić sobie powodzenie w różnych aspektach życia.  

Feng shui – co to znaczy?

Jest to chińska sztuka aranżacji wnętrz opierająca się na przekonaniu o wzajemnym oddziaływaniu na człowieka kilku rodzajów energii. Starożytna filozofia Dalekiego Wschodu wychodzi z założenia, że dom odzwierciedla to, co dzieje się w życiu domowników i odwrotnie. Dlatego na osiągnięcie równowagi życiowej, oddziaływać może zharmonizowana przestrzeń. Feng shui w domu jest stosowane przede wszystkim do osiągnięcia balansu życiowego, polegającego na równoważeniu przepływów energii. Według chińskiej nauki dobra energia w domu może mieć swoje źródło w sztuce aranżacji przestrzeni zwanej feng shui.

Feng shui – podstawy

Dobra energia oraz harmonia feng shui w domu są zapewniane poprzez stosowanie trzech podstawowych elementów. Aby utrzymać prawidłowy przepływ energii, należy kierować się zasadami: pięciu żywiołów, siatki bagua oraz yin i yang.

Pięć żywiołów feng shui

Nauka o pięciu żywiołach chińskich jest fundamentem sztuki feng shui w domu. Energia chi została symbolicznie podzielona na pięć elementów, uznawanych za podstawowe siły wszechświata. Są to: drewno, metal, woda, ziemia oraz ogień. Żywioły te pochodzą bezpośrednio z natury i tylko utrzymanie ich wszystkich w spójności, pozwoli na optymalny przepływ energii.

Każdemu z nich można przypisać określone cechy charakterystyczne jak np.: kierunki geograficzne, kształty, materiały, kolory, pory roku czy stany emocjonalne. Przestrzeń domową powinno się urządzać w taki sposób, aby uwzględnić rozkład dopasowany do stron świata, pomalować ściany na zalecane kolory oraz wybierać meble zgodnie z materiałami i kształtami. To właśnie odpowiednia aranżacja może spotęgować działanie poszczególnych żywiołów.

Drewno:

  • kierunek geograficzny: wschód,
  • kształty: prostokątny, cylindryczny oraz wąskie, wysokie i podłużne formy,
  • materiały: papier, drewno, wiklina, bambus, słoma i korek,
  • kolory: zielony i niebieskozielony,
  • pora roku: wiosna,
  • emocja: gniew,
  • znaczenie: kreatywność, witalność, wzrastanie, tworzenie i życie.

Metal:

  • kierunek geograficzny: zachód,
  • kształty: okrągły, owalny oraz wypukłe i łukowate formy,
  • materiały: marmur, żelazo, granit, miedź, mosiądz, złoto, srebro i brąz,
  • kolory: biały, złoty, szary i srebrny,
  • pora roku: jesień,
  • emocja: miłość,
  • znaczenie: zdolność analitycznego myślenia, dobrobyt, organizacja i solidność.

Woda:

  • kierunek geograficzny: północ,
  • kształty: opływowy, zakrzywiony oraz chaotyczne i nieregularne formy,
  • materiały: szkło,
  • kolory: niebieski i czarny,
  • pora roku: zima,
  • emocja: strach,
  • znaczenie: spokój, komunikacja i władza.

Ziemia:

  • kierunek geograficzny: centrum,
  • kształty: kwadratowy oraz szerokie, pełne, spłaszczone i niskie formy,
  • materiały: cegła, włókna naturalne, kamień wapienny, porcelana, glina, ceramika, gips i porcelana,
  • kolory: odcienie żółci, beżu i brązu,
  • pora roku: późne lato/wczesna jesień,
  • emocja: rozsądek,
  • znaczenie: stabilność, ostrożność, bezpieczeństwo i wygoda.

Ogień:

  • kierunek geograficzny: południe,
  • kształty: trójkątny, gwieździsty oraz spiczaste i kanciaste formy,
  • materiały: sztuczna skóra i plastik,
  • kolory: odcienie czerwieni,
  • pora roku: lato,
  • emocja: szczęście,
  • znaczenie: niezależność, zapał, ekspresywność, ekscytacja oraz inspiracja.

Każdy z żywiołów został przypisany polom siatki bagua w taki sposób, że oddziaływa na przepływ energii chi – może zarówno ją osłabiać, jak i polepszać. Wzajemna współzależność żywiołów może mieć charakter hamujący (cykl niszczący – zachwianie równowagi) oraz charakter wzmacniający (cykl twórczy – utrzymanie równowagi).

Feng shui – plan mieszkania

Podstawą do urządzenia mieszkania jest siatka bagua, czyli mapa energetyczna podzielona na 9 obszarów. Wyróżnia się następujące strefy feng shui w mieszkaniu: kariera, związki, rodzina, bogactwo, zdrowie, przyjaźń, kreatywność, wiedza oraz reputacja. Siatka bagua pozwala na łatwiejsze zrozumienie swoich wartości życiowych i identyfikację obszarów wymagających zmiany czy poprawy. Do prawidłowej weryfikacji niezbędna jest wiedza, jak nałożyć siatkę bagua na plan mieszkania. Siatkę bagua umieszcza się na rozkładzie w taki sposób, żeby drzwi wejściowe znalazły się pomiędzy obszarami przyjaźni i wiedzy lub kariery i wiedzy.

Yin i yang

Są to dwie podstawowe siły, umożliwiające swobodny przepływ energii chi. Yin jest utożsamiane z pierwiastkiem żeńskim i oznacza spokój oraz bierność. Natomiast yang jest silnym i aktywnym elementem męskim. Yin i yang są energiami przeciwstawnymi, które powinny wzajemnie się uzupełniać w przestrzeni domowej.

Zasady feng shui w domu

Filozofia chińska pozwala na uporządkowanie otaczającej przestrzeni, co może doprowadzić do stabilizacji życiowej. Główne zasady feng shui to rozkład mieszkania i wystrój pomieszczeń. Układ pomieszczeń, odpowiednie umeblowanie, dopasowana kolorystyka oraz elementy dekoracyjne mają wpływ na życiowy balans, dzięki umożliwieniu swobodnego przemieszczania energii chi. Zobacz, jak urządzić mieszkanie według feng shui.

Aranżacja wnętrz – feng shui

Chińska sztuka przypisuje konkretne, stosowane w feng shui kolory, dopasowane do wydzielonych obszarów z siatki bagua: kariera – granat, czerń, niebieski, związkom natomiast odpowiada czerwień i róż. W strefie rodziny dobrze sprawdzi się zieleń. W obszarach: bogactwa – złoto i fiolet, zdrowia – złamana biel, przyjaźni – szarość i zieleń. Pozostałym strefom przypisuje się odpowiednio: kreatywność – neutralne kolory ziemi, wiedza – odcienie niebieskiego oraz reputacja – czerwień. Te kolory powinny pojawiać się na ścianach, meblach oraz w elementach dekoracyjnych.

Zgodnie z wyznawaną zasadą minimalizmu należy zacząć od uporządkowania przestrzeni – wszystko powinno mieć swoje miejsce, a zbędnych przedmiotów należy się pozbyć, ponieważ zaburzają przepływ energii i zbierają kurz, blokujący energię chi. Równie istotne są wietrznie oraz odpowiednie oświetlenie – najlepiej, aby do pomieszczeń docierała jak największa ilość światła naturalnego.

Salon

Jest to pomieszczenie będące sercem całego domu, dlatego warto zwrócić uwagę na: pozostawienie wolnej przestrzeni w centrum salonu, ustawienie siedzisk przy ścianach oraz podłączenie kilku źródeł światła. Dzięki temu zarówno domownicy, jak i goście będą czuli się bezpiecznie.

Sypialnia

Na początek warto wiedzieć, jak ustawić łóżko w sypialni – jego przód powinien być oparty o stabilną ścianę z dala od okien. Widok z łóżka powinien padać na całe pomieszczenie. Warto również pozbyć się z sypialni wszelkich urządzeń elektrycznych. Komody i szafki powinny mieć możliwość zamykania, a przestrzeń pod łóżkiem powinna być zasłonięta. Według filozofii feng shui lustra w sypialni są źródłem złej energii i niepokoju.

Feng shui – pokój młodzieżowy

Dobre samopoczucie oraz harmonię mogą zapewnić: zaokrąglone rogi mebli, naturalne materiały oraz dodatki w jasnych, stonowanych kolorach.

Kuchnia

Powinny tu panować przede wszystkim porządek i ergonomia – dobra organizacja to podstawa. Sprzęty takie jak kuchenka, lodówka i zlew niewątpliwe nie powinny być ustawione obok siebie. Istotny jest również dostęp dziennego światła.

Przedpokój

Warto zadbać o dom już od wejścia. Dlatego powinno pamiętać się o tym, aby na drzwiach wyjściowych wisiała czytelna tabliczka z oznaczeniem numeru domu oraz imion i nazwisk mieszkańców. Dodatkowo przy drzwiach powinien znajdować się działający dzwonek oraz wycieraczka. W samym przedpokoju warto powiesić lustro, które jednocześnie optycznie powiększy pomieszczenie i doda mu blasku.

Feng shui – jak urządzić pokój do pracy?

Gabinet powinien zostać oddzielony od pozostałych pomieszczeń. Przestrzeń zawodowa (yang) nie powinna przeplatać się z przestrzenią wypoczynku (yin). Biurko warto ustawić w taki sposób, żeby pracując przy nim, mieć widok na pokój, a za plecami – ścianę. Warto zadbać, żeby biurko nie stało na drodze okno-drzwi.

Dodatki – feng shui

Mimo zasad minimalizmu, prostoty i powściągliwości, feng shui dopuszcza wykorzystywanie elementów dekoracyjnych, tj.: miękkie tkaniny, kadzidełka, naturalne rośliny i kwiaty, zdjęcia, drewniane lub metalowe dodatki, świece, misy z wodą, gongi czy symbole szczęścia. Elementy te powinny zostać dopasowane do odpowiadających żywiołów, usprawniając przepływ energii chi.

Feng shui a zdrowie

Do osiągnięcia satysfakcji niezbędna jest równowaga wszystkich sfer, jednak przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zdrowie, bez którego ciężkie będzie osiągnięcie sukcesów na pozostałych obszarach. Do utrzymania zdrowia, rozumianego jako brak chorób, wszelkich problemów i konfliktów, konieczny jest optymalny przepływ energii. Według siatki bagua sferą zdrowia jest centralna część domu, którą najczęściej jest przedpokój. Dla swobodnych przepływów należy zadbać o to, aby w przedpokoju nie znajdowały się praktycznie żadne przedmioty. Lepiej unikać: zapełnionych wieszaków, szafek i mebli oraz luster naprzeciwko drzwi, ponieważ stanowią przeszkodą dla krążącej energii. Za obszar zdrowia w siatce bagua odpowiada żywioł Ziemi. Dlatego w tej strefie powinny znajdować się odpowiadające temu żywiołowi kolory i faktury. Warto również postawić w tych pomieszczeniach figurki kojarzone z długowiecznością – słoń, żuraw lub żółw.

Zła energia – feng shui

Niepokoje, napięcia oraz trudności życiowe mogą wynikać z zaburzonego przepływu energii. Sposobem na pozbycie się złej energii i wprowadzanie harmonii będzie zadbanie o to, aby w pomieszczeniu znajdowały się: kryształowe kule, himalajskie lampy solne, zielone rośliny, ilustracje przedstawiające pozytywne emocje, aromatyczne świece, zapalone kadzidełka, dostęp naturalnego światła i świeżego powietrza. Wszystkie te elementy usprawnią przepływy energii. Dobre fluidy wytwarza także obecność pupili domowych, które w kulturze chińskiej odgrywają znaczącą rolę. Zwierzęta symbolizują m.in.: siłę, mądrość, długowieczność oraz wierność. W myśl feng shui zwierzęta mają moc uzdrawiania i regulowania przepływów energetycznych.

W domowych wnętrzach bezsprzecznie nie mogą znajdować się przedmioty, blokujące krążącą energię, tj.: wypchane zwierzęta, skórzane dywany, zwiędłe lub zasuszone kwiaty, nieużywane elementy garderoby lub odzież i ubrania zmarłych osób. Złą energię wydzielają także: broń i amunicja, zepsute urządzenie elektroniczne oraz zabytkowe lustra. Rzeczy takie jak: ilustracje przedstawiające cierpienie, kolekcje antyków oraz zepsute lub uszkodzone przedmioty i meble również są odpowiedzialne za generowanie złej energii.

Remedia feng shui

Chińska filozofia to sztuka życia w zgodzie z naturą i otoczeniem – dla polepszenia krążącej energii, warto pomyśleć o remediach, czyli przedmiotach wzmacniających przepływ energii chi. Najbardziej popularne remedia to:

  • przedmioty odbijające światło, np.: kryształowe kule i lustra,
  • instrumenty i przedmioty wydające dźwięk, np.: dzwoneczki wietrzne, calabash, flety bambusowe,
  • różne kamienie oraz figurki i posążki chińskie, przedstawiające np.: żurawia, żabę, chińskiego feniksa, smoka czy żółwia,
  • chińskie symbole – węzeł miłości, bambusy, brzoskwinia, owoc granatu, para kaczek mandarynek,
  • roślinność i akwarium z rybkami.

Co więcej, chińska filozofia może okazać się sposobem na polepszenie konkretnych dziedzin życia z siatki bagua. Konkretne działania mogą przyczynić się do pozytywnych zmian w sferze związku i bogactwa.

Jak przyciągnąć miłość – feng shui?

Sekret tkwi w stworzeniu wnętrza, wysyłającego do podświadomości odpowiednie sygnały. Istotne są cztery kroki: posprzątanie domu, przygotowanie wnętrza w taki sposób, jakby mieszała w nim para, ustawienie w pomieszczeniu dwóch pasujących do siebie przedmiotów oraz ustawienie w widocznym miejscu fotografii zakochanej pary.

Jak przyciągnąć pieniądze – feng shui?

Przede wszystkim należy zacząć od oczyszczenia domu – powyrzucania starych i popsutych rzeczy, naprawienia cieknących kranów oraz nieszczelnej spłuczki i usunięcie pękniętych lub zmatowiałych luster, a także pozbycie się suchych lub więdnących kwiatów. Magnesem na bogactwo mogą być: czerwona kasetka z lustrem, pieniężna żaba, akwarium z ośmioma złotymi karasiami, domowa fontanna, kryształowa kula czy drzewko szczęścia. Urządzanie mieszania według sztuki feng shui ma na celu wprowadzenie harmonii oraz prowadzi do poprawy jakości życia i powodzenia w różnych aspektach życia. Zastanawiając się, czy feng shui działa, najlepiej będzie sprawdzić to we własnym domu.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Justyna
    6 stycznia 2021

    matko, to u mnie w domu nic nie jest fengshua. Sie nie dziwie ze wszyscy chodzą wkur…. 😉

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array