globe-110775_1280
Jak szybko uczyć się języków obcych?

By skutecznie uczyć się języków obcych, należy wybrać taką metodę, która będzie łatwa i przyjemna. Tylko wtedy się nie zniechęcimy, a proces nauki będzie efektywny. Z pewnością każdy z nas zna osoby, które, choć latami uczą się w szkołach języków obcych, nie potrafią się nimi dobrze posługiwać. Winne mogą być błędy w nauczaniu, niewystarczająca praktyka oraz brak motywacji. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nauka będzie prawdziwą przyjemnością. Co więcej, możemy się uczyć w domowym zaciszu, za darmo i wtedy, gdy mamy na to czas.

Sposoby na naukę języków obcych

Pierwszym sposobem na efektywną naukę wybranego języka jest słuchanie. Wystarczy spojrzeć na małe dzieci – one najpierw słyszą język, zauważają jakie słowa padają w danym kontekście. Jeżeli jesteśmy źli, odpowiednio gestykulujemy i mamy określony wyraz twarzy – podobnie jest w przypadku, gdy jesteśmy weseli. Każdy z nas wyczuwa emocje drugiej osoby, dlatego możemy zauważyć pewne powtarzalne wzorce. Jeśli chcemy poprawić znajomość jakiegoś języka, powinniśmy go jak najwięcej słuchać. Zamiast oglądać film z lektorem, zdecydujmy się na obejrzenie go w oryginalne wraz z napisami. Można także słuchać wykładów motywacyjnych czy dotyczących dziedziny, która nas interesuje. Nie tylko podszkolimy język, ale także poszerzymy wiedzę z danego zakresu. Można to robić podczas przygotowywania posiłków, jazdy samochodem, biegania. Wiele podcastów jest bezpłatnych, dlatego warto z nich skorzystać.

Innym sposobem jest modelowanie. Możemy uczyć się języka obcego poprzez naśladowanie znanych prezenterów lub aktorów. Wystarczy powtarzać to, co oni mówią, z takim samym tonem głosu oraz emocjami i gestykulacją. To naprawdę pomaga nie tylko w opanowaniu języka, ale także akcentu.

Popularnym sposobem na naukę języka jest także śpiewanie. Każdy z nas zna na pamięć mnóstwo ulubionych utworów w języku obcym. Po kilkukrotnym przesłuchaniu piosenki, znamy niemal cały tekst. Dobrym sposobem jest pobranie oryginalnego tekstu oraz tłumaczenia. Samodzielnie możemy także pokusić się o przetłumaczenie całego tekstu utworu. To doskonała metoda na to, by poznać zarówno podstawowe słownictwo, jak i całe gotowe frazy.

Oczywiście nie można zapominać o czytaniu. Wiele osób zniechęca się do nauki języka obcego w szkole, gdyż teksty nie dotyczą tego, co nas interesuje. Jeśli sięgniemy po treści związane z naszym hobby, czytanie będzie przyjemnością. Mogą to być książki w oryginale, blogi, fora, czasopisma. Możliwości jest naprawdę wiele. Jeżeli nie rozumiemy jakiegoś słówka, sięgnijmy po słownik i spróbujmy samodzielnie przetłumaczyć tekst.

By nauczyć się języka obcego, możemy zacząć się udzielać na zagranicznych forach lub pisać komentarze na blogach. Czytajmy teksty i wyrażajmy opinię na ich temat. Szybko zauważymy rezultaty.

Komunikacja jest kluczem do sukcesu. Jeśli poczujemy się nieco pewniej, warto poszukać partnera do rozmowy. W dobie Internetu jest to niezwykle proste. Wystarczy zainstalować Skype lub poszukać portali dla osób, które także uczą się wybranego języka obcego. Nie przejmujmy się błędami – po prostu rozmawiajmy. Najważniejsza jest płynność.

Jak uczyć się słówek?

Jeżeli uczymy się słówek związanych z daną dziedziną, warto sobie wyobrazić sytuację, w której mogą okazać się nam potrzebne. Przykładowo, w momencie nauki słówek związanych z zakupami, wyobraźmy sobie sytuację przy kasie – zapytajmy o kolor ubrania czy potrzebny rozmiar. Tworzenie filmów w głowie – nawet tych absurdalnych – pomoże nam szybciej zapamiętać słówka. Wystarczy uczyć się zaledwie 10 słówek dziennie, by poznać ponad 3000 słówek przez cały rok. Taka liczba pozwoli na swobodne komunikowanie, a jednocześnie nie musimy poświęcać wielu godzin na naukę każdego dnia.

Related Posts

2 Komentarzy

  • Iwona
    27 lutego 2020

    uważam, że najlepszym sposobem nauczenia się języka są filmy i seriale po angielsku. Ja na początku oglądalam po angielsku z angielskimi napisami, a teraz to już na luzie wszystko rozumiem bez jakiegoś przesadnego skupiania się 😀

  • Wojtek
    3 marca 2020

    Najważniejsze jest mieć stały kontakt z językiem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array