porowatosc-wlosow

Świadomość to pierwszy krok do prawidłowej pielęgnacji. Wiedza o tym, jaki rodzaj włosów się posiada, pozwala na utrzymywanie ich w dobrej kondycji. Zdrowe włosy to natomiast nie tylko piękny wygląd, ale także ochrona przed różnego rodzaju infekcjami. Dowiedz się, jak sprawdzić rodzaj porowatości włosa i zacznij swoją świadomą pielęgnację od zaraz!

Porowatość – co to takiego?

Pielęgnacja włosów wielu osobom kojarzy się z trudnym i skomplikowanym procesem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku właścicieli włosów wymagających i ciężkich do ułożenia. Kluczem do osiągnięcia pięknej fryzury jest jednak stosowanie właściwych kosmetyków. Na rynku istnieje ogrom produktów, a każdy z nich posiada zupełnie inny skład i przeznaczenie. Aby kosmetyki do włosów spełniały prawidłowo swoje funkcje, należy dobierać je odpowiednio do konkretnych potrzeb. Znalezienie spełniającego wymagania produktu do włosów danej osoby często zajmuje sporo czasu. Istnieje jednak dobry sposób na to, aby znacznie skrócić ten proces. Znaczenie w tym przypadku ma wiedza w temacie porowatości włosów. Każdy odrębny włos zbudowany jest bowiem z łusek, układających się wokół łodygi, stopień odchylenia ich od całej powierzchni nazywany jest właśnie porowatością.

Jak sprawdzić rodzaj włosów?

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości w zależności od tego, jaki jest stopień nachylenia łusek do łodygi. Poznanie struktury włosa umożliwia dobieranie prawidłowych kosmetyków, co następnie przyczynia się do utrzymywania fryzury w bardzo dobrej kondycji. Włosy dzieli się na:

  • niskoporowate,
  • średnioporowate,
  • wysokoporowate.

Łuski, które mocno przylegają do łodygi, wskazują na niską porowatość włosa. W przypadku większego odchylenia dachówek włosów stają się one kolejno średnio i wysokoporowate. 

Jak odróżnić włosy niskoporowate?

Niskoporowatość można rozpoznać po wyjątkowo gładkiej i prostej strukturze. Z reguły właściciele takich włosów cieszą się dość dużą objętością i grubością włosów. Ze względu na budowę łusek, włosy są jednak ciężkie, co może powodować trudności w stylizowaniu różnego rodzaju fryzur. Włosy bowiem bardzo szybko wracają do swojego stanu pierwotnego. Niskaporowatość wymaga stosowania odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ nadmiar kosmetyków lub ich nieprawidłowy dobór, może powodować szybkie przetłuszczanie się, a także przesuszanie łuski włosa. 

Czym cechują się włosy średnioporowate?

Łuski w przypadku włosów średnioporowatych są delikatnie odchylone od nasady, przez co może się wydawać, że ich pielęgnacja nie należy do trudnych. Złe kosmetyki mogą jednak sprawić, że włosy średnioporowate będą zachowywać się tak samo, jak te o niskiej i wysokiej porowatości. Duża ilość naniesionego produktu spowoduje, że włosy staną się przeciążone, a za mało kosmetyku przyczyni się do puszenia i matowienia łusek. Należy również podkreślić, że włosy średnioporowate są bardzo podatne i szybko reagują na wszelkiego rodzaju zmiany temperatur. Są również zależne od poziomu wilgotności powietrza. Odpowiednio traktowane włosy o średnim natężeniu porowatości będą jednak bardzo miękkie, lśniące i puszyste. 

Jak rozpoznać włosy wysokoporowate?

Wysoka porowatość włosów jest traktowana jako najbardziej skomplikowana i trudna pod względem pielęgnacyjnym. Łuski są odchylone od łodygi w bardzo dużym stopniu, co utrudnia ich stylizację. Takie otwarcie włosa powoduje docieranie do wnętrza różnego rodzaju toksyn i zanieczyszczeń, a to przyczynia się do osłabienia kondycji łusek. Włosy wysokoporowate są przez to podatne na rozdwajanie się końcówek. Często stają się również bardzo kruche i łamliwe. Nieprawidłowa pielęgnacja przyczynia się do tego, że wysokaporowatość zwiększa matowość włosów. W przypadku tak delikatnej struktury należy wystrzegać się rozjaśniania włosów, a także ich mechanicznego stylizowania za pomocą wysokich temperatur. Może to doprowadzić do spalenia łusek, co znacznie pogorszy kondycję włosa. Świadoma pielęgnacja powoduje jednak, że włosy wysokoporowate odznaczają się wyjątkowym blaskiem i kształtem. Odpowiednia pielęgnacja przyczyni się bowiem do wydobycia mniejszego bądź większego skrętu. 

Test na porowatość włosów

Najczęściej stosowanym sposobem na sprawdzenie tego, jaką porowatość posiadają dane włosy, jest tzw. test ze szklanką. Jest to oczywiście dość duże uproszczenie, jednak pozwala ono mniej więcej oszacować stopień porowatości włosa. Do takiego testu potrzebna jest jedynie szklanka z letnią wodą. Do naczynia należy włożyć wyrwany włos. Po upływie kilku minut jego położenie wskaże na to czy włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate. 

Jeśli włos pozostał na powierzchni wody, to prawdopodobnie jest on niskoporowaty. Jego opadnięcie na samo dno szklanki oznacza wysokąporowatość, natomiast zatrzymanie się włosa w połowie jest odpowiednikiem średniejporowatości. Aby mieć pewność co do wyniku test warto powtórzyć go około dwóch razy.  

Jak dbać o włosy?

Świadomość tego, jakiej porowatości są dane włosy to już pierwszy krok w stronę zdrowej i lśniącej fryzury. Kolejne z nich to dobór odpowiednich kroków pielęgnacyjnych oraz zakup dopasowanych do porowatości włosa kosmetyków. 

  • Włosy niskoporowate – w przypadku tego rodzaju porowatości warto zaopatrzyć się w szampony, które regulują wydzielanie sebum. Dzięki temu zmniejsza się skłonność do przetłuszczania się włosów. Świetnie sprawdzają się ziołowe odżywki oraz produkty z proteinami. 
  • Włosy średnioporowate – łuski delikatnie odchylone od podstawy włosa potrzebują kuracji proteinowej bądź nawilżającej. Takie włosy dobrze jest także zabezpieczać dodatkowymi mgiełkami, które niwelują ich puszenie i elektryzowanie się.
  • Włosy wysokoporowate – ta grupa włosów domaga się solidnego nawilżenia i odpowiedniego natłuszczenia. Niezbędne w tym przypadku jest olejowanie włosów co najmniej raz w tygodniu. Wysokoporowate włosy lubią się z produktami na bazie aloesu, który wykazuje właściwości nawilżające i odżywcze. 

Zrobienie testu na porowatość włosów oraz dopasowanie odpowiednich kosmetyków sprawi, że pielęgnacja nie będzie dłużej sprawiać większych trudności. Dzięki dobrze dobranym produktom do stopnia porowatości włosów fryzura stanie się lśniąca. Świadome stosowanie produktów pielęgnacyjnych znacząco poprawi również samą kondycję włosa, a także skóry głowy, polepszając ich ogólny stan zdrowia. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stopnia porowatości warto udać się do sprawdzonego fryzjera, który nie tylko pomoże ocenić to, czy włosy są nisko, średnio czy wysokoporowate, ale również poleci odpowiednie kosmetyki potrzebne do prawidłowej pielęgnacji.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *