soczyste-i-miekkie-mieso

Co podasz gościom na uroczysty obiad z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy w drugi dzień świąt? Od razu do głowy przychodzi Ci – pieczeń. Wystarczy, że mięso natrzesz przyprawami, włożysz do piekarnika i gotowe.

Co podasz gościom na uroczysty obiad z okazji urodzin, rocznicy ślubu czy w drugi dzień świąt? Od razu do głowy przychodzi Ci – pieczeń. Wystarczy, że mięso natrzesz przyprawami, włożysz do piekarnika i gotowe. Mało pracy, a efekt rewelacyjny. Pieczenie mięsa wcale jednak nie jest prostym zadaniem i łatwo się o tym przekonać, widząc miny gości, próbujących twardy i do tego suchy kawałek pieczeni. Podpowiemy Ci więc, jak się zabrać za pieczenie mięsa, by zaskoczyć gości i domowników niebiańskim smakiem i aromatem. U nas dowiesz się nie tylko, jak, ale również w czym piec.

Pieczenie mięsa – te porady mogą Ci się przydać

Przygotowanie potraw wcale nie zaczyna się w kuchni. Doświadczony kucharz wie, że tak samo ważne, jak gotowanie, jest też kupowanie. Dlatego i u nas poradnik zawierać będzie, informacje dotyczące nie tylko samego pieczenia.

Wybór właściwej sztuki mięsa

Nawet jeśli wszystko właściwie przygotujesz, a kupisz nieświeży czy gorszej jakości kawałek mięsa, to pieczeń i tak może być sucha i twarda. Mięso musi być przede wszystkim świeże i nieprzerośnięte, zwłaszcza w przypadku wieprzowiny czy wołowiny. Możesz wybrać też jagnięcinę, ale ta podobnie jak kaczka wymaga dłuższego czasu na przyrządzenie. Na pieczeń możesz wybrać też tuszę z indyka, karkówkę albo schab z wieprzowiny czy rostbef z wołowiny. Świetnie nadaje się także polędwica albo gęś, którą jak kaczkę czy kurę możesz piec w całości.

Dobrze jeśli mięso ma nieco większą warstwę tłuszczu, podczas pieczenia będzie chronić pieczeń przed nadmierną utratą soczystości. Warto również pamiętać, że mięso podczas pieczenia się kurczy, dlatego kupuj zawsze większy kawałek.

Zanim upieczesz – zamarynuj!

Twoja pieczeń będzie soczysta i aromatyczna, jeśli ją odpowiednio wcześniej zamarynujesz. Do marynaty możesz wykorzystać oliwę z oliwek, jogurt, miód czy piwo. Zmieszane z odpowiednimi przyprawami i ziołami, nadadzą mięsu smaku, ale również pozwolą mu zachować odpowiednią soczystość po upieczeniu. Uniwersalna marynata składa się np. z oleju, soli, pieprzu, ziół (pietruszka, bazylia, majeranek, rozmaryn, oregano itp.), drobno posiekanego czosnku, płatków surowej cebuli, liści laurowych i soku z połowy cytryny. Jeśli dodasz łyżkę musztardy czy miodu, to mięso będzie fantastycznie chrupkie i miękkie. Możesz jednak eksperymentować też z kawą, whisky, czy jogurtem. Mięso w marynacie warto zanurzyć przynajmniej na jedną noc. Dziczyzna czy jagnięcina powinna jeszcze dłużej leżeć w marynacie, przynajmniej dwa dni. Najlepiej jak je owiniesz folią spożywczą, albo włożysz do hermetycznie zamykanego pudełka i na całą noc zostawisz w lodówce.

Czas na smażenie!

Tak, tak, dobrze przeczytałaś. Zanim włożysz mięso do piekarnika czy pozwolisz, by spokojnie dochodziło na kuchence w brytfance (jeśli nie masz to zobacz na amart.pl jest ich wiele), musisz je dobrze opiec z każdej strony. Stworzysz wtedy specjalną barierę, chroniącą mięso przed utratą soków. Opieczona skórka zamyka bowiem wszystkie drogi ucieczki i to również gwarantuje, że pieczeń będzie odpowiednio soczysta przy podaniu. Na patelni rozgrzej tłuszcz, bez znaczenia, co masz pod ręką – masło klarowne, smalec, czy olej. Tłuszcz musi być dobrze rozgrzany, by mięso nie przywierało oraz by szybko i dobrze opiekło się z każdej strony. Ważne jest, by mięso obrócić, zamykając pory mięsa również na górze i na dole. Jeśli skórka z każdej strony jest mocno przypieczona, zadanie jest zakończone.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Alka
    30 września 2021

    na pewno wypróbóje różne marynaty. po pewnym czasie zwykłe mięso z sosem staje się trochę nudne 😀

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array