sukulenty
Jak hodować sukulenty?

Kochasz rośliny, ale… bez wzajemności? Pragniesz stworzyć zielony kącik, ale nie wiesz, które rośliny wytrzymają długotrwałe susze i zaniedbania? Sukulenty to coś dla Ciebie! Dowiedz się, czym są oraz jak o nie dbać, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem przez długi czas.

Co to są sukulenty?

Sukulenty to rośliny, które w naturalnym środowisku występują na terenach pustynnych. Są przystosowane do skrajnie trudnych warunków, takich jak długotrwałe susze. Zbudowane są ze specjalnie wykształconej tkanki łącznej, która doskonale magazynuje wodę. Podczas opadów roślina “zamyka” ją w swoich łodygach, liściach i korzeniach, by w czasie suszy stopniowo ją uwalniać. Sukulenty coraz częściej hodowane są również w domach. Aby cieszyć się ich pięknym wyglądem konieczne jest zapewnienie im warunków najbardziej zbliżonych do tych naturalnych, a więc dużo słońca i mało wody.

Gdzie kupić sukulenty?

Sukulenty są bardzo popularnymi roślinami, które spotkać można zarówno w wielu marketach, jak i sklepach ogrodniczych. Decydując się na zakup tego typu roślin, zdecydowanie lepszym pomysłem jest zaopatrzenie się w nie w tych drugich. Dzięki temu masz większą pewność, że pochodzą one ze sprawdzonego źródła i będą rosły w prawidłowy sposób. Sukulenty dobrej jakości i w całkiem atrakcyjnych cenach można dostać również w sieci. Wiele sklepów ogrodniczych oferuje zakup online i wysyłkę kwiatów w dowolne miejsce. Rośliny są w odpowiedni sposób zabezpieczane, dzięki czemu przybywają do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

Sukulenty – jak dbać?

Sukulenty są bardzo wytrzymałymi roślinami i świetnie sprawdzają u zapominalskich właścicieli. Nie oznacza to jednak, że można o nich zapomnieć całkowicie. Aby cieszyć się ich pięknym wyglądem, warto poświecić im trochę uwagi i zadbać, by miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Poniżej zebrane zostały odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które tworzą podstawowe kompendium wiedzy o tym, jak dbać o sukulenty.

Jak sadzić sukulenty?

Sukulenty najlepiej kupować pojedynczo i wybierać okazy młode, które zdecydowanie lepiej i szybciej zaaklimatyzują się w nowym miejscu. Sadzić można je zarówno pojedynczo – w odpowiednich do rozmiaru rośliny doniczkach, bądź tworzyć z nich miniogródki z kilkoma okazami. Sadzenie kilku sukulentów do jednej doniczki wymaga zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy nimi, a także dostosowanej do tego celu doniczki. Najlepiej, by była szeroka i płaska.

Jaka ziemia do sukulentów?

Sukulentów nie należy sadzić do uniwersalnej ziemi doniczkowej. Konieczne jest zaopatrzenie się w łatwo dostępną specjalna mieszankę ziemi do sukulentów na bazie torfu z dodatkiem piasku i drobnego żwiru. Mieszanka ta zapewnia roślinom odpowiednie warunki do rozwoju korzeni, a także nie zatrzymuje wody minimalizując ryzyko gnicia korzeni. Umieszczając sukulenty w doniczkach należy również pamiętać o warstwie drenażowej, którą umieszcza się na dnie doniczki. Zatrzymuje ona nadmiar wody. Można ją wykonać z keramzytu czy pokruszonej ceramiki.

Jak podlewać sukulenty?

Sukulenty nie wymagają obfitego i częstego podlewania. Najważniejsze, aby podłoże nie było stale mokre. Pomiędzy jednym a drugim podlewaniem powinna nastąpić przerwa, w której ziemia w doniczce powinna zupełnie wyschnąć. Sukulenty powinno podlewać się:

 • latem – 1-2 razy w tygodniu,
 • zimą – wystarczy raz w miesiącu.

Dobrze jest również nawozić sukulenty latem – raz na dwa tygodnie należy zasilić je nawozem z dawką azotu.

Czy sukulenty potrzebują światła?

Tak, sukulenty potrzebują dużo światła. Należy pamiętać, że ich naturalnym środowiskiem jest pustynia bądź półpustynia. Doskonale czują się zatem w ciepłych mieszkaniach, ustawione na parapetach okien wychodzących na południowy-wschód. Lubią wysokie temperatury i bezpośrednio padające na nie światło. W okresie zimowym najlepiej jest zapewnić im temperaturę nie niższą niż 15oC. Niektóre rodzaje sukulentów, jak na przykład haworsje, nie lubią bezpośrednio padających promieni słonecznych, ponieważ mogą spowodować one zmianę koloru liści z zielonego na czerwone.  

Jak przesadzać sukulenty?

Sukulenty wymagają przesadzenia tylko wtedy, gdy przestają mieścić się w doniczce – najlepiej na wiosnę bądź w lecie. Wykonanie tego typu czynności jest również konieczne zaraz po zakupie rośliny, ponieważ w sklepach trzymane są one najczęściej w podłożach zastępczych, w których nie mają możliwości rozwoju, a także narażone są na zalanie i gnicie.

Większość sukulentów to rośliny bardzo delikatne, dlatego ich przesadzanie wymaga dużo ostrożności. Pierwszym krokiem jest delikatne wyjęcie rośliny z doniczki, a następne oczyszczenie systemu korzeniowego z resztek ziemi. Po usunięciu podłoża roślinę należy odłożyć na kilka dni w suchym miejscu, które pozbawione jest ostrego słońca. Po kilku dniach można zabierać się za umieszczanie rośliny w nowej doniczce, która powinna być większa od poprzedniej o jakieś 3 do 5 cm. Na dno doniczki należy wsypać warstwę drenażową i lekko zwilżone podłoże, a następnie delikatnie umieścić roślinę w środku i rozłożyć jej korzenie równomiernie. Następnie przysypać je ziemią i delikatnie podnieść roślinę do góry, by umożliwić rozprostowanie się korzeni w nowym podłożu. Roślinę należy podlać dopiero kilka dni po przesadzeniu.

Sukulenty to rośliny, które są niezwykle efektowne i nie wymagają dużo uwagi. Zagwarantowanie im nasłonecznionego miejsca oraz oszczędne podlewanie pozwoli cieszyć się ich wyglądem przez długi czas.

Related Posts

2 Komentarzy

 • plant_lovely
  28 kwietnia 2020

  Mam w swoim domu kilkanaście sukulentów. Pięknie wyglądają i wymagają mało zaangażowania, co przy moim trybie życia jest idealne! <3 Podlewam je, jak sobie przypomnę albo widzę, że zaczynają się marszczyć liście. Na razie jeszcze nie przesadzałam i mam je w takim maluteńkich doniczkach ustawione na parapecie. <3

 • Hanka
  18 maja 2020

  Ja mam trzy haworthie i wyglądają cudnie przez cały czas. <3 jak sztuczne!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *