granitowe-nagrobki

Nagrobki granitowe cieszą się obecnie sporą popularnością co wynika z ich ponadprzeciętnej wytrzymałości, trwałości oraz atrakcyjnego wyglądu. Ten naturalny kamień może przyjmować różne struktury oraz odcienie. Wykazuje także bardzo dużą odporność na wpływ różnych czynników atmosferycznych, zarówno silnego słońca, mrozu, jak i deszczu. Pomimo tego, nie powinno zapominać się o konieczności regularnego dbania o nagrobek. W ten sposób nie tylko zachowamy jego estetyczny wygląd, ale również uczcimy pamięć o zmarłym.

Nagrobki granitowe – jak należy o nie dbać?

Jeśli granitowa powierzchnia jest czyszczona w niewłaściwy sposób, mogą pojawić się brzydkie plamy oraz zniszczenia struktury. W kontekście czyszczenia, należy zrezygnować z używania jakichkolwiek silnych środków chemicznych.

  • Aby pozbyć się osadów, pyłu oraz kurzu, zupełnie wystarczająca jest ciepła, czysta woda oraz miękka szmatka.
  • Jeśli mamy do czynienia z nieco silniejszymi zabrudzeniami, nagrobki granitowe mogą być myte wodą z niewielkim dodatkiem płynu do mycia naczyń. Istotne jest jednak to, aby tego typu preparaty wyróżniały się delikatnym działaniem. Dobrze sprawdzą się wszelkiego typu ekologiczne środki.

Dlaczego nie należy stosować silniejszych produktów? Przede wszystkim dlatego, że detergenty często zawierają żrące lub tłuste składniki. Te zaś negatywnie wpływają na powierzchnię. W przypadku składników żrących, na nagrobku mogą osadzić się plamy, których usunięcie będzie praktycznie niemożliwe. Z kolei tłuste składniki powodują, że na powierzchni łatwiej kumuluje się brud.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji nagrobków?

Jeszcze inną opcją jest wykorzystanie do mycia produktów przeznaczonych konkretnie do nagrobków z granitu. Przed ich użyciem warto jednak sprawdzić działania na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Mycie grobu powinno być przeprowadzane co miesiąc, a najrzadziej co trzy miesiące. Jeśli jednak opady deszczu były mocno intensywne, warto wyczyścić całość po ich zakończeniu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *