rewelwerautor134213pixabay.com

Rewolwer to częsta broń w domach Polaków, ponieważ przepisy w naszym kraju pozwalają na posiadanie go bez pozwolenia- ale pod pewnymi warunkami. Jakie to warunki? Jeśli rewolwer został wyprodukowany przed 1855 rokiem lub współcześnie ale jest repliką modelu sprzed połowy XIX wieku, każdy może wejść w jego posiadanie.

Dodatkowo musi to być broń tzw. rozdzielnego ładowania, a więc niekorzystająca z naboi (czyli amunicji która łączy w sobie materiał miotający oraz pocisk). Zamiast naboi, do rewolweru trzeba ręcznie ładować proch, przybitkę oraz kulę. Jeśli broń palna posiada dwie powyższe cechy, każda osoba, bez żadnych wcześniejszych formalności może dosłownie wejść do sklepu i ją zakupić. Duża część posiadaczy broni decyduje się jednak na tę sportową (w tym również rewolwery), która jest przyjemniejsza w użytkowaniu (a przede wszystkim w ładowaniu). Jednak aby móc pozwolić sobie na taki zakup, należy posiadać zezwolenie, które związane jest m. in. z przynależnością do klubu strzeleckiego oraz zdaniem egzaminu na patent strzelecki.

Przechowywanie broni a przepisy prawne.

Każdy posiadacz rewolweru kupionego po okazaniu zezwolenia, musi wiedzieć, że przechowywanie broni regulują w Polsce przepisy prawne. Mowa tu o ustawie o broni i amunicji oraz rozporządzeniu ogólnym do ustawy o broni Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Dokumenty zobowiązują właściciela broni do noszenia jej przy sobie, umieszczania w specjalnym magazynie (co do którego ustalono dodatkowe zasady) lub w sejfie albo szafie o klasie S1 wg normy PN-EN 14450. Właściciele jednej czy dwóch sztuk rewolweru najczęściej decydują się na sejf. Ich oferta na rynku (również tych o klasie S1 i wyżej) jest bardzo bogata i każdy może znaleźć odpowiedni dla siebie model. Szafa zaś sprawdza się w przypadku dużej kolekcji broni palnej.

Co z amunicją?

Amunicja do rewolweru objęta jest takimi samymi obostrzeniami jak i sama broń, dlatego kupując sejf należy wziąć pod uwagę, że musi znaleźć się w nim miejsce także na naboje lub proch.

Konsekwencje kradzieży.

Sejf na rewolwer to konieczność. Specjaliści polecają naprawdę dobrze przemyśleć zakup odpowiedniego zabezpieczenia, które ochroni znajdującą się w domu broń przed kradzieżą, ponieważ skutki karne obciążające posiadacza potrafią być dotkliwe. Przepisy mówią, że “kto przechowuje oraz nosi broń i amunicję w sposób umożliwiający dostęp do nich osób nieuprawnionych, podlega karze grzywny lub aresztu” (art. 51 ust. 2 pkt 7 ustawy o broni i amunicji). Ze względu na brak określenia wysokości grzywny i długości aresztu, zgodnie z prawem przyjmuje się, że może być to od 20 do 5000 zł w przypadku grzywny i od 5 do 30 dni w przypadku aresztu.

Przechowywanie broni, która nie wymaga zezwolenia.

Powyższe przepisy regulują jedynie przechowywanie broni, co do której występuje obowiązek posiadania zezwolenia, jednak rewolwer, który został legalnie kupiony bez żadnego dokumentu również warto zabezpieczyć w sejfie. Nie ze względu na odpowiedzialność karną ale zdrowy rozsądek. Sejf zabezpieczy rewolwer zarówno przed użyciem przez osoby, które nie mają pojęcia w jaki sposób zrobić to bezpiecznie (na przykład dzieci) jak i przed wilgocią, która bardzo niekorzystnie wpływa na broń i amunicję, czy promieniowanie słoneczne, które niszczy plastik, drewno oraz malowane wykończenia. Sejf stanowi najbezpieczniejszy sposób przechowywania krótkiej broni w domu, a dodatkowo przyczynia się do przedłużenia żywotności rewolweru.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array