pexels-gustavo-fring-6720534 (1)

Czym jest global sourcing i dlaczego jest tak popularny? Czy naprawdę warto wykorzystać go we własnym przedsiębiorstwie? Dowiedz się, jak wiele korzyści płynie ze znajomości oraz zastosowania tej techniki. 

Global sourcing – co oznacza? 

Pojęcie global sourcing jest zaczerpnięte z języka angielskiego. Aby dokładnie zrozumieć znaczenie sformułowania, warto przyjrzeć się temu, co oznacza właśnie w rodzimym języku. „Global” dosłownie oznacza „światowy” lub „międzynarodowy”, z kolei „sourcing” można rozumieć jako „zaopatrzenie” czy „zakupy”. Termin opisuje jedną ze strategii zarządzania łańcuchem dostaw. Głównym działaniem podejmowanym w ramach tej metody jest szukanie dostawców oraz pozyskiwanie produktów i usług nie tylko na terenie kraju, ale przede wszystkim uwzględniając rynek globalny. 

Na czym polega global sourcing? 

Technika global sourcing jest ściśle powiązana z outsourcingiem, dlatego że w pewne obszary firmy są zaangażowani zewnętrzni kontrahenci. Co to oznacza? Dzięki opisywanej strategii firmy poszukują na rynku międzynarodowym partnerów, którzy wyróżniają się korzystnymi dla danego przedsiębiorstwa cenami lub warunkami współpracy. Jak sprawnie tworzyć global sourcing we własnej firmie? Oto podstawowe zasady, na których trzeba się skupić: 

  • rozwijanie komunikacji w firmie oraz z zewnętrznymi kontrahentami, 
  • rozszerzanie handlu międzynarodowego, 
  • rozwój logistyki, 
  • doskonalenie transportu międzynarodowego. 

Global sourcing – jakie są zalety z wdrożenia go we własnej firmie?

Opisywana technika biznesowa nie byłaby tak popularna, gdyby nie szereg zalet, jakie wynikają z jej zastosowania. Firmy, które stosują tę strategię, zyskują przede wszystkim oszczędność na etapie produkcji, większy prestiż od konkurencyjnych firm oraz efektywne zarządzanie łańcuchem dostaw. Wybór odpowiedniego partnera zewnętrznego jest kluczowym aspektem do wdrożenia usługi global sourcing. Z jego doświadczeniem niezwykle łatwo jest znaleźć niezbędne informacje i zaprojektować postępowanie przetargowe. 

Rozwijanie global sourcing – o czym należy pamiętać? 

Gdy w danej firmie wprowadzi się odpowiednią strategią biznesową, to należy pamiętać o monitorowaniu dostawców, z którymi nawiązano współpracę, np. poprzez kontrolowanie ogólnej sytuacji biznesowej kontrahentów. Przydatna okazuje się także analiza jakości otrzymywanych produktów i zwrócenie uwagi na to, czy z upływem czasu współpraca nie traci na wartości. Pomimo nawiązanej umowy, nie można spocząć na laurach. Biznes to dziedzina, która dynamicznie się rozwija. Codziennie mogą pojawiać się nowe możliwości na korzystną współpracę. Czujność może być pomocna w znajdowaniu nowych partnerów – to zawsze może zapewnić dostęp do lepszych źródeł produktów lub możliwość negocjowania kontraktów z bieżącymi dostawcami.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array