kiedy-zmienic-opony-z-zimowych-na-letnie
kiedy-zmienic-opony-z-zimowych-na-letnie

Rozważasz zmianę opon z zimowych na letnie? Nie wiesz, czy to już ten czas? Dowiedz się, kiedy najlepiej dokonywać wymiany opon i na co zwracać szczególną uwagę? 

Czy zmienianie opon jest konieczne? 

Opony zimowe nie nadają się do jazdy w lato i odwrotnie. Zatem ich wymiana (chociaż nie regulowana polskim prawem) jest konieczna dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno sobie, jak i innym użytkownikom ruchu. Opony letnie różnią się od opon zimowych składem mieszanki, z jakiej zostały zrobione. W zimówkach znaleźć można przede wszystkim kauczuk syntetyczny i krzemionkę. Te dwa składniki sprawiają, że opony pozostają elastyczne nawet wtedy, gdy za oknem jest bardzo niska temperatura. W przypadku wysokich temperatur, opony stają się miękkie i bardziej odporne na uszkodzenia. Ich powierzchnia zaczyna się szybciej zużywać i mogą pojawić się pęknięcia. Opony różnią się między sobą także rzeźbą bieżnika. Aby zapewnić pojazdowi lepszą przyczepność na śliskich drogach, na oponach zimowych można zauważyć znacznie większą liczbę nacięć. 

Dlaczego warto zmieniać opony? 

Wielu kierowców bagatelizuje konieczność zmiany opon i przez cały rok jeździ na zimowych bądź letnich. Warto jednak zaznaczyć, iż niedopasowanie ogumienia do warunków panujących na zewnątrz znacznie wpływa na bezpieczeństwo. Zimowe opony latem nie są w stanie zapewnić dobrej przyczepności do podłoża, a także wpływają w dużym stopniu na wydłużenie drogi hamowania. Kolejnym argumentem jest fakt, iż opony szybciej się niszczą i zużywają. Efektem tego jest większe zużycie paliwa, a także ryzyko ukarania za jazdę na wyeksploatowanym ogumieniu. 

Kiedy wymieniać opony?

Nie ma jednej, magicznej daty, która będzie idealna na zmianę ogumienia. O konieczności wymiany decyduje przede wszystkim pogoda. Obecnie bywa ona dość kapryśna i nieprzewidywalna. Zdarza się, że zima jest w stanie zaskoczyć nawet pod koniec marca czy też w kwietniu. Nie należy być zatem przesadnym entuzjastą i w pierwszy cieplejszy dzień umawiać się do mechanika na zmianę opon. Przyjęło się, że najlepiej zmieniać opony zimowe na letnie dopiero wtedy, gdy temperatura na zewnątrz przez dłuższy czas utrzymywać się będzie na poziomie powyżej 7 stopni Celsjusza. 

serwis-opon

Wymiana opon – samemu czy z fachowcem? 

Wymiany opon można dokonywać zarówno w warsztacie, jak i samemu. Jednak pierwsza opcja wydaje się być rozsądniejsza ze względu na wiedzę i doświadczenie fachowca. Skorzystanie z profesjonalnego warsztatu pozwoli zaoszczędzić przede wszystkim czas i nerwy. Ponadto fachowiec będzie w stanie odpowiednio wyważyć opony i dostosować ich geometrię. Te czynności nie do końca będą możliwe w przydomowym garażu. Zatem jeżeli zależy Ci na bezpiecznej i ekonomicznej jeździe w lato, koniecznie skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Wymiany opon możesz dokonać w m.in. w serwisie Bunar

Co robić z zimowymi oponami po wymianie?

Aby zimowe opony przydały się także w następnym roku, konieczne jest ich właściwe przechowywanie. Jeżeli posiadasz same opony, nie układaj ich w tzw. stos, a także nie wieszaj na hakach. Najlepiej jest ustawić je w takiej samej pozycji, w jakiej montowane są w samochodzie, czyli jedna obok drugiej. Ważne, by co jakiś czas lekko je obracać. W przypadku kół sytuacja wygląda już nieco inaczej. Koła można zarówno układać jedno na drugie, jak i wieszać. Podobnie, jak w przypadku samych opon, warto od czasu do czasu zmienić ich położenie, aby nie uległy odkształceniu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *