jesienna-depresja
depresja-jesienna-jak-sobie-z-nia-radzic

Mówi się, że jesień to jeden z najbardziej depresyjnych okresów ciągu całego roku. Nagła zmiana z długich, ciepłych i słonecznych dni na deszczowe i mroźne wieczory sprawia, że wiele osób traci pozytywną energię i dostrzega jedynie negatywne strony życia. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, by skutecznie radzić sobie z jesienną depresją, a właściwie chandrą. Dowiedz się, co robić, by czerpać z jesieni wszystko to, co najlepsze i nie odczuwać negatywnych emocji.

Czym jest depresja i co to jest chandra?

Użyte w tytule artykułu słowo „depresja” nie do końca jest odpowiednie. Depresja to poważna choroba o podłożu psychicznym, która ma również wpływ na zdrowie fizyczne. Jest to stan stałego obniżenia nastroju, brak odczuwania przyjemności i całkowita obojętność na to, co dzieje się wokół. Jest to niezwykle ciężka choroba, podczas której zaczynają pojawiać się myśli samobójcze, które niekiedy prowadzą do podejmowania prób odebrania sobie życia. Stan ten wymaga leczenia farmakologicznego, a także terapii.

Chandra, w porównaniu z depresją, jest czymś przejściowym. Osoba, której samopoczucie znacznie się obniżyło, ma świadomość, że stan ten niebawem powinien minąć. Ponadto taką osobę zdecydowanie łatwiej rozbawić i odciągnąć jej uwagę od smutku. Nie skarży się ona również na zaburzenia snu czy apetytu.

Chandra jesienna – objawy

Najczęstszymi objawami chandry są: ogólne zniechęcenie i smutek, problemy z koncentracją, niepokój i przygnębienie. Osoby często odczuwają również stres. Objawem jesiennej chandry jest również senność oraz zwiększona ochota na słodycze.

Chandra – dlaczego występuje jesienią?

Chandra najczęściej pojawia się jesienią – na przełomie października i listopada. W niektórych przypadkach może pojawić się już we wrześniu. Najprawdopodobniej stan ten związany jest z nagłą zmianą pogody i rezygnacją z letnich aktywności. Dla wielu osób jesień wiąże się z powrotem do obowiązków, takich jak szkoła i studia. Opadające z drzew liście, deszcz i długie wieczory sprawiają, że ludzie wolą zostać w domu i okres ten „przespać”.

Warunki atmosferyczne nie powinny jednak dyktować warunków życia. Jeżeli dopada Cię jesienna chandra, postaraj się za wszelką cenę zmienić swoje przyzwyczajenia i pokierować swoim czasem w taki sposób, by nie odczuwać poczucia jego zmarnowania. Istnieje kilka sposobów na jesienną chandrę, które sprawią, że czas ten będzie wyjątkowy!

Sposoby na jesienną chandrę

Dieta

Jesienią warto przede wszystkim zadbać o właściwą dietę. Słodycze są w stanie uszczęśliwić człowieka jedynie na jakiś czas. Efekt zadowolenia po dostarczeniu sobie dużej ilości cukru szybko ustaje, dlatego zdecydowanie lepszym pomysłem jest spożywanie cukrów złożonych, które dłużej rozkładają się w organizmie. Warto również zadbać o witaminy. Szczególnie o witaminy z grupy B, magnez i kwasy omega-3.

Sport

Kolejnym sposobem na poprawę nastroju jest aktywność fizyczna. Podczas wysiłku organizm produkuje endorfiny – hormon szczęścia, który pozwala utrzymywać nasze samopoczucie na odpowiednim poziomie. Nie należy zatem rezygnować ze spacerów, jazdy na rowerze czy też zajęć fitness na siłowni.

Relaks i przyjemności

Podczas długich jesiennych wieczorów warto robić to, co sprawia największą przyjemność. To doskonały czas na odkrycie nowej pasji, takiej jak np. szydełkowanie, tworzenie makram czy kaligrafię. Długie wieczory to również dobry czas na nadrobienie braków w lekturach bądź spotkania się ze znajomymi i rodziną.

Sen

Jesienią należy szczególnie zadbać o jakość snu. Ma to bezpośredni wpływ na poziom energii i nastrój. Warto zatem sypiać przynajmniej 7 godzin i wstawać o regularnych porach. Przed snem warto zrezygnować z oglądania telewizji bądź szperania w Internecie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest relaksująca kąpiel i książka.

Ważnym aspektem jest również zadbanie o odpowiednią ilość światła. W okresie jesieni należy jak najwięcej przebywać w naturalnym świetle. Reguluje ono niemal wszystkie procesy w organizmie i pozwala utrzymać koncentrację. 

Related Posts

1 Komentarzy

  • Ola
    7 października 2020

    Na poprawe nastroju jesienia dobrze robi też witamina D3 🙂

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array