20230713114327_pexels-photo-7467855.jpeg

Stresujące wydarzenia z przeszłości mogą odbijać się na przyszłości i powodować poważne problemy psychiczne, które określane są jako zespół stresu pourazowego. Co warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Co to jest zespół stresu pourazowego?

Zespół stresu pourazowego (PTSD) to dolegliwość psychiczna, która może rozwinąć się u osób, które doświadczyły lub były świadkami traumatycznego wydarzenia w przeszłości. Może to być zdarzenie takie jak przemoc, klęska żywiołowa, wypadek, napaść fizyczna lub napaść na tle seksualnym lub jakiekolwiek inne zdarzenie.

Objawy PTSD mogą być różnorodne i mogą obejmować:

  • natrętne i niepokojące wspomnienia
  • koszmary senne
  • trudności w zasypianiu
  • niepokój emocjonalny
  • negatywne myśli
  • unikanie pamięci o wydarzeniu
  • nadmierna czujność
  • problemy z koncentracją i nastrojem

Gdy zaobserwowane są powyższe objawy, warto udać się do specjalisty z placówek takich jak poradnie psychologiczne Poznań – https://klinika-lmc.pl/ to jedno z tych miast, gdzie obecnie działa wiele takich poradni oferujących profesjonalne wsparcie.

W jaki sposób prowadzi się leczenie zespołu stresu pourazowego?

Leczenie PTSD jest dopasowane do konkretnego przypadku, dzięki czemu można uzyskać optymalne efekty. Najczęściej używane są:

Psychoterapia

Terapia poznawczo-behawioralna oraz terapia ekspozycyjna, pomaga skonfrontować się z przeszłością oraz stopniowo przetwarzać traumatyczne wspomnienia, dzięki czemu używana jest ona najczęściej jako podstawowa metoda terapii PTSD.

Terapia EMDR

To rodzaj terapii, w której wykorzystywane jest przetwarzanie ruchu gałek ocznych. Nazywana jest ona również jako odwrażliwianie. Polega ono na przypominaniu sobie traumatycznych wydarzeń i odreagowaniu na nie.

Leki

Wykorzystuje się głównie leki przeciwdepresyjne, zwłaszcza selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które mogą złagodzić pojawiające się w tej dolegliwości objawy.

Techniki relaksacyjne

Dobre rezultaty może dać praktykowanie technik relaksacyjnych, takich jak głębokie oddychanie lub medytacja, dzięki czemu można zredukować swoje dolegliwości.

Grupy wsparcia

Uczestnictwo w grupach wsparcia z osobami, które doświadczyły podobnych traum, może również zaoferować bardzo dobre rezultaty. Wymiana doświadczeń między uczestnikami grupy pozwala na uzyskanie lepszych efektów terapii.

Wobec tego w razie pojawienia się objawów PTSD bardzo duże znaczenie ma szybie udanie się do specjalisty w zakresie zdrowia psychicznego, który będzie mógł pokierować dalszymi czynnościami, aby w ten sposób skuteczniej radzić sobie z następstwami traumatycznych wydarzeń.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array