cat-3177585_1280
Czy pchły są groźne dla psów i kotów?

Pchły bywają uciążliwe nie tylko dla domowych zwierzaków, ale także właścicieli. Nie ma się czemu dziwić, bowiem pchły boleśnie gryzą, a co istotne, są również nosicielami bardzo groźnych chorób. Te stworzenia mogą zaatakować nawet bardzo zadbane i czyste zwierzęta, dlatego nie powinny być kojarzone wyłącznie z brudem czy brakiem higieny. Jeśli kot czy pies ma kontakt z zakażonym zwierzęciem, z łatwością może nabawić się pcheł. Co to oznacza dla samego pupila?

Pchła psia i pchła kocia

Pchły to niewielkie owady, które nie mają skrzydeł. Żywią się, ssąc krew swojego żywiciela. Warto podkreślić, że na świecie istnieje ponad dwa tysiące gatunków oraz podgatunków pcheł. W przypadku domowych pupili, jak pies czy kot, mamy do czynienia z owadami z gatunku Ctenocephalides felis i Ctenocephalides canis. Jest to pchła kocia i pchła psia. Dorosła samica ssie krew jeszcze przed tym, zanim zacznie się rozmnażać. Pchły składają białe jaja, z których kolejno wylęgają się larwy. Choć zostają one złożone na sierści, nie trzymają się włosów, lecz spadają na ziemię i to właśnie tam rozpoczyna się ich rozwój, co niesie spore ryzyko.

Inwazja pcheł a niebezpieczeństwo

Ugryzienie pchły wiąże się nie tylko z nieprzyjemnym świądem, konsekwencje mogą być dużo bardziej groźne. Wiele domowych zwierząt jest uczulonych na substancję, która jest wstrzykiwana w ranę w momencie ugryzienia. Alergen może powodować zapalenie skóry – to najczęściej spotykana choroba spowodowana przez pchły. Objawami są: świąd, miejscowe wyłysienia w części lędźwiowo-krzyżowej grzbietu, zmiany grudkowo-strupiaste na brzuchu, kroczu czy udach. Mogą pojawić się również miejscowe przebarwienia naskórka, ropne zapalenie skóry. Powikłania są następstwem wtórnych zakażeń skóry. Najbardziej niebezpieczna jest inwazja pcheł u młodych zwierząt domowych, gdyż ich organizm nie jest jeszcze wystarczająco odporny na bakterie i wirusy. W skrajnych przypadkach pogryzienie przez pchły może spowodować śmierć kota lub psa.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Jak zostało wspomniane, u młodych lub osłabionych zwierząt, ugryzienie może doprowadzić do anemii czy śmierci z wyniszczenia. Te przypadki zdarzają się rzadko, jednak mają miejsce, dlatego warto mieć je na uwadze.

Ślina pcheł to silny alergen, dlatego u sporej grupy zwierząt domowych będzie wywoływać bardzo silną reakcję, która jest nazwana APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Ukąszenie jest tak swędzące i uciążliwe, że pies lub kot wygryza i wydrapuje sobie skórę. W efekcie tworzą się rany, które ulegają nadkażeniu bakteryjnemu. Prowadzi to do powstania ropnego zapalenia skóry. W tym przypadku konieczne jest stosowanie antybiotyków. Oczywiście zwierzę bardzo się męczy, dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia.

Pchły są także przenosicielem pasożyta – tasiemca psiego. Może się nim również zarazić człowiek, a w szczególności dzieci, które mogą przypadkowo połknąć pchłę podczas zabawy z pupilem. Pchły  przenoszą także zarazki chorobotwórcze, m.in. tularemia, dur, dżuma. W dzisiejszych czasach nie stanowią one jednak bardzo dużego zagrożenia.

Czy człowiek może zarazić się pchłami?

Znane są przypadki pogryzienia człowieka przez pchły i teoretycznie może się to wydarzyć. Należy jednak podkreślić, że pchły psie wolą pasożytować na psach, a nie na ludziach. Istnieje pchła ludzka, która jest nazwana Pulex irritans. Pchła kocia czy psia będzie próbowała jak najszybciej przedostać się na smaczniejszego dla siebie żywiciela.

Related Posts

1 Komentarzy

  • Andrzej
    4 maja 2021

    od dziecinstwa mam w domu psa. nigdy nie myślałem że pchły są aż tak niebespieczne. każdy właściciel zwierzaka powinien zapoznać się z tym artykułem.

Average
5 Based On 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array