cat-3177585_1280
Czy pchły są groźne dla psów i kotów?

Pchły bywają uciążliwe nie tylko dla domowych zwierzaków, ale także właścicieli. Nie ma się czemu dziwić, bowiem pchły boleśnie gryzą, a co istotne, są również nosicielami bardzo groźnych chorób. Te stworzenia mogą zaatakować nawet bardzo zadbane i czyste zwierzęta, dlatego nie powinny być kojarzone wyłącznie z brudem czy brakiem higieny. Jeśli kot czy pies ma kontakt z zakażonym zwierzęciem, z łatwością może nabawić się pcheł. Co to oznacza dla samego pupila?

Pchła psia i pchła kocia

Pchły to niewielkie owady, które nie mają skrzydeł. Żywią się, ssąc krew swojego żywiciela. Warto podkreślić, że na świecie istnieje ponad dwa tysiące gatunków oraz podgatunków pcheł. W przypadku domowych pupili, jak pies czy kot, mamy do czynienia z owadami z gatunku Ctenocephalides felis i Ctenocephalides canis. Jest to pchła kocia i pchła psia. Dorosła samica ssie krew jeszcze przed tym, zanim zacznie się rozmnażać. Pchły składają białe jaja, z których kolejno wylęgają się larwy. Choć zostają one złożone na sierści, nie trzymają się włosów, lecz spadają na ziemię i to właśnie tam rozpoczyna się ich rozwój, co niesie spore ryzyko.

Inwazja pcheł a niebezpieczeństwo

Ugryzienie pchły wiąże się nie tylko z nieprzyjemnym świądem, konsekwencje mogą być dużo bardziej groźne. Wiele domowych zwierząt jest uczulonych na substancję, która jest wstrzykiwana w ranę w momencie ugryzienia. Alergen może powodować zapalenie skóry – to najczęściej spotykana choroba spowodowana przez pchły. Objawami są: świąd, miejscowe wyłysienia w części lędźwiowo-krzyżowej grzbietu, zmiany grudkowo-strupiaste na brzuchu, kroczu czy udach. Mogą pojawić się również miejscowe przebarwienia naskórka, ropne zapalenie skóry. Powikłania są następstwem wtórnych zakażeń skóry. Najbardziej niebezpieczna jest inwazja pcheł u młodych zwierząt domowych, gdyż ich organizm nie jest jeszcze wystarczająco odporny na bakterie i wirusy. W skrajnych przypadkach pogryzienie przez pchły może spowodować śmierć kota lub psa.

Dlaczego pchły są niebezpieczne?

Jak zostało wspomniane, u młodych lub osłabionych zwierząt, ugryzienie może doprowadzić do anemii czy śmierci z wyniszczenia. Te przypadki zdarzają się rzadko, jednak mają miejsce, dlatego warto mieć je na uwadze.

Ślina pcheł to silny alergen, dlatego u sporej grupy zwierząt domowych będzie wywoływać bardzo silną reakcję, która jest nazwana APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Ukąszenie jest tak swędzące i uciążliwe, że pies lub kot wygryza i wydrapuje sobie skórę. W efekcie tworzą się rany, które ulegają nadkażeniu bakteryjnemu. Prowadzi to do powstania ropnego zapalenia skóry. W tym przypadku konieczne jest stosowanie antybiotyków. Oczywiście zwierzę bardzo się męczy, dlatego nie należy zwlekać z rozpoczęciem leczenia.

Pchły są także przenosicielem pasożyta – tasiemca psiego. Może się nim również zarazić człowiek, a w szczególności dzieci, które mogą przypadkowo połknąć pchłę podczas zabawy z pupilem. Pchły  przenoszą także zarazki chorobotwórcze, m.in. tularemia, dur, dżuma. W dzisiejszych czasach nie stanowią one jednak bardzo dużego zagrożenia.

Czy człowiek może zarazić się pchłami?

Znane są przypadki pogryzienia człowieka przez pchły i teoretycznie może się to wydarzyć. Należy jednak podkreślić, że pchły psie wolą pasożytować na psach, a nie na ludziach. Istnieje pchła ludzka, która jest nazwana Pulex irritans. Pchła kocia czy psia będzie próbowała jak najszybciej przedostać się na smaczniejszego dla siebie żywiciela.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *