cs7g66xyprf2p6x

Polisa AC jest drugim (po obowiązkowym OC) najpopularniejszym rodzajem ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim obejmujemy nasze samochody. Z uwagi na to, że AC jest polisą dodatkową, a jej zakup wynika z dobrowolnej decyzji właściciela pojazdu, ubezpieczyciele mogą ingerować w zakres jego obejmowania i na tej podstawie określać ceny pakietów ochronnych. Na ich wysokość mają wpływ różne czynniki.

Jak uzyskać najtańsze AC samochodu?

Wzrost liczby kierowców, którzy decydują się na objęcie swoich pojazdów dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym w postaci polisy autocasco można zauważyć gołym okiem. Decyzje właścicieli samochodów uwarunkowane są najczęściej ryzykiem wystąpienia nieprzewidzianych szkód, z jakim wiąże się chociażby parkowanie aut na ogólnodostępnych parkingach. AC chroni przed skutkami zdarzeń losowych, na których wystąpienie nie mamy wpływu. Są to m.in. kradzieże, skutki aktów wandalizmu, zniszczenia spowodowane warunkami atmosferycznymi, a nawet uszkodzenia powstałe w wyniku stłuczki czy kolizji drogowej.

Co wpływa na ceny polis?

Jednym z problemów, z jakim zmagają się kierowcy są rosnące ceny polis. Co więcej – kwoty te rosną wraz z ilością zdarzeń losowych, które chcielibyśmy zawrzeć w umowie z ubezpieczycielem. Na ostateczny koszt AC wpływają ponadto takie kwestie jak: wiek właściciela pojazdu, data uzyskania przez niego prawa jazdy, historia odszkodowawcza, miejsce zamieszkania, ale również marka i model ubezpieczanego samochodu, jego wartość, poziom zabezpieczeń antywłamaniowych, sposób przechowywania auta czy rok jego produkcji. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym możemy wpłynąć na cenę naszego AC.

Kupienie tańszego samochodu

Jedną z ważniejszych kwestii branych pod uwagę przez ubezpieczalnie podczas kalkulacji ceny za AC jest wartość ubezpieczanego samochodu. Jeśli zależy nam na uzyskaniu lepszych ofert ubezpieczeniowych, a jednocześnie nie potrzebujemy posiadać najnowszego modelu auta, możemy rozważyć zakup samochodu nieco tańszego niż początkowo zamierzaliśmy. Wówczas składki będą niższe, ale i odszkodowanie wypłacane w przypadku zaistnienia szkód zostanie odpowiednio pomniejszone. Musi być ono bowiem dostosowane do wartości samochodu.

Przechowywanie auta w garażu

Ubezpieczyciele zwracają uwagę na sposób przechowywania auta – zwłaszcza nocą i podczas trudnych warunków pogodowych (np. zimą). Parkowanie samochodu pod gołym niebem lub na ogólnodostępnych parkingach nie wpływa korzystnie na koszty AC. Stanowi bowiem ryzyko wystąpienia szkód z uwagi na działanie osób trzecich czy udział warunków atmosferycznych. Dlatego korzystnie na warunki umowy wpłynie posiadanie garażu lub wiaty.

AC w pakiecie z OC

Każdy zarejestrowany samochód musi posiadać polisę OC. Jeśli więc i tak w planach mamy zakup również pakietu AC, zróbmy to za jednym zamachem. Bardzo często towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w swoich ofertach pakiety łączone, w których skład wchodzi obowiązkowe OC i dobrowolne AC. Wówczas cena obu jest bardziej korzystna niż ceny polis kupowanych osobno.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *