Altana_karolina_4
Altana ogrodowa – jak ją urządzić?

Drewniane konstrukcje ustawione w przydomowym ogrodzie to miejsca najczęściej przeznaczone do relaksu i odpoczynku. Ogrodowa altana to również miejsce towarzyskich spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dużo osób wykorzystuje ją również jako warsztat i miejsce pracy. Dowiedz się, jak urządzić altanę ogrodową, by jak najlepiej spełniała one swoje funkcje. 

Wygląd i rozmiar altany 

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem do tego, aby ogrodowa była praktyczna i prezentowała się estetycznie, jest dopasowanie jej do elewacji budynku oraz wystroju ogrodu. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli tego typu konstrukcji – zachowanie spójności z otoczeniem nie powinno zatem stanowić żadnego problemu. Decydując się na zakup altany należy wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale również rozmiar. Posiadacze małych rozmiarów ogrodu nie powinni wybierać zbyt dużych altan. Mogą one zaburzyć proporcje ogrodu i go zdominować. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór małej, ale bardzo przytulnej altanki. 

Miejsce w ogrodzie

Kolejnym ważnym aspektem jest znalezienie odpowiedniego miejsca na ustawienie altany. Jeżeli ma być ona miejscem wypoczynku i relaksu, powinna znajdować się w jak najbardziej zacisznym i spokojnym miejscy ogrodu – z dala od ulicy, a także spojrzeń sąsiadów. Idealnym miejscem na altanę jest miejsce zaciszne, ale znajdujące się jednak w bliskiej odległości od wejścia domu. Takie ustawienie będzie szczególnie istotne podczas spotkań towarzyskich, gdzie zachodzi konieczność częstego wynoszenia np. posiłków. 

Aranżacja altany ogrodowej

Altana ogrodowa nazywana jest często domkiem w ogrodzie – łączy ona funkcje salonu i ogrodu. W jej wnętrzu można stworzyć przestrzeń do biesiady, relaksu czy pracy.

Przestrzeń biesiadna

Podstawowym i niezbędnym elementem altany przeznaczonej do wspólnych spotkań ze znajomymi i rodziną są meble ogrodowe wraz z pokaźnym stołem, który pozwoli na organizację różnego rodzaju imprez. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór altany otwartej, która wsparta jest najczęściej na czterech słupach, a dostęp do jej wnętrza możliwy jest ze wszystkich stron. Jeżeli zamierzasz korzystać z altany również w chłodniejsze dni, skorzystaj z oferty firmy Kempar. Oferuje ona altany ogrodowe dużych rozmiarów częściowo zabudowanych. 

Elementem, który powinien znaleźć się wewnątrz altany bądź w jej pobliżu niewątpliwie jest grill.

Przestrzeń relaksu

Altanka przeznaczona do relaksu powinna być przede wszystkim przytulna i wygodna. Doskonałym rozwiązaniem jest zatem wyposażenie jej w meble ogrodowe, które pozwolą na odprężenie i relaks. Zamknięta altanka małych rozmiarów, w której znajdują się ogrodowe meble wypoczynkowe wraz z mnóstwem poduszek, będzie miejscem, którego nikt nie będzie chciał opuszczać. Wyposażenie altany w klimatyczne światło pozwoli na wyjątkowo komfortowy odpoczynek również wieczorami. 

Przestrzeń pracy

Altany mogą być również wykorzystywane jako miejsce pracy. Wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia, a także oświetlenie pozwoli na majsterkowanie o każdej porze dnia i nocy. Jeżeli altana ma stać się przydomowym warsztatem, dobrym rozwiązaniem będzie wybranie modelu z narzędziownią. W jej wnętrzu można przechowywać niezbędne sprzęty i akcesoria potrzebne do pracy w ogrodzie i nie tylko. 

Related Posts

3 Komentarzy

 • Gośka_B
  5 kwietnia 2020

  Ja zrobiłam sobie altankę w stylu prowansalskim. Wszędzie wokól niej zasiałam lawendę, a samą altankę pomalowałam z mężem na biało. Spedzanie z niej czasu to teraz czysta przyjemność <3

 • Finanse
  10 kwietnia 2021

  Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

  http://www.ekonom.xmc.pl

 • Przydomowy azyl pełen zieleni - Mamymeble.pl
  5 maja 2021

  […] Posiadanie tarasu z zadaszeniem jest dobre dla każdego. Taki typ aranżacji ogrodu znaleźć można zarówno w prywatnych ogrodach, jak i miejscach działalności firm. Sporo hoteli i restauracji, nie tylko przedłuża w ten sposób swoją strefę użytkową, ale i się nią szczyci. W otoczeniu zieleni z powodzeniem odbywać się mogą: spotkania biznesowe, wesela, urodziny, rocznice i wiele innych. Chcąc stworzyć wyjątkowe miejsce w swoim ogrodzie, warto również pomyśleć o altance i odpowiednim jej urządzeniu. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Altana ogrodowa – jak ją urządzić?. […]

Average
5 Based On 3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *