Milling metalworking process. Industrial CNC machining of metal detail by cutting end-tooth vertical mill at factory. Coolant

W procesie obróbki skrawaniem wykorzystuje się różne narzędzia. Jednym z nich jest agregat wysokiego ciśnienia. Do czego służy? Dlaczego jest niezbędnym elementem procesu technologicznego?

Agregat wysokiego ciśnienia – co to? Do czego jest wykorzystywany w procesie obróbki skrawaniem?

Obróbka skrawaniem to proces, który może być przeprowadzany zarówno na sucho, jak i na mokro. W tym drugim przypadku konieczne jest zapewnienie obrabiarce stałego dopływu cieczy chłodząco-smarującej. Pozwala ona zwiększyć wydajność i stabilność procesu, zapewnia wyższą jakość przygotowywanych wyrobów, a także ogranicza zużycie osprzętu.

Do dozowania i podawania chłodziwa służy agregat wysokiego ciśnienia. To urządzenie zewnętrzne montowane do obrabiarki, które w pierwszej kolejności pobiera odpowiednią ilość cieczy ze zbiornika, a następnie ją przefiltrowuje przez specjalny system filtracyjny. W dalszej kolejności czynnik roboczy trafia do pompy wysokociśnieniowej, skąd pod wysokim ciśnieniem jest podawane do obrabiarki.

Wykorzystanie agregatu wysokiego ciśnienia w procesie produkcji sprawia, że przebiega on efektywniej, sprawniej i taniej. Chłodziwo odprowadza nadmiar wiórów i ciepła. Ochrania w ten sposób podzespoły obrabiarki, co przekłada się na ich większą trwałość i mniejszą skłonność do awarii. Sprzęt pozwala więc ograniczyć przestoje w produkcji, a odpowiednio dobrany i wykorzystywany zgodnie z zaleceniami producenta – może ułatwiać osiągnięcie przez zakład produkcyjny przewagi konkurencyjnej na rynku.

Agregat wysokiego ciśnienia to urządzenie niezastąpione w procesie obróbki skrawaniem na mokro. Na rynku dostępne są różne jego modele, co pozwala dopasować sprzęt do specyfiki wykonywanych działań. Żeby jednak podawanie cieczy chłodząco-smarującej odbywało się bez zarzutu, warto zdecydować się na urządzenie pochodzące od sprawdzonego dostawcy. To gwarancja jego prawidłowej pracy i długiej żywotności.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *