Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki to najwyższe polskie pasmo poza Tatrami pełne ciekawych szlaków oraz niepowtarzalnych krajobrazów. Góry te nie są mocno eksploatowane przez człowieka, toteż dają możliwość realnego obcowania z naturą i podziwiania pięknej, miejscami dziewiczej przyrody. Które miejsca w Beskidzie Żywieckim są szczególnie warte zobaczenia? Oto kilka propozycji na doskonałe wycieczki.

1. Babia Góra – Królowa Beskidów

Babia Góra (1725 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, a zarazem najwyższy szczyt Polski poza Tatrami. Znajduje się we wschodniej części pasma. Charakteryzuje się niesamowitą panoramą widoczną w pogodne dni we wszystkich kierunkach. To niesamowite, ale z Babiej Góry jesteście w stanie dostrzec ponad dwadzieścia innych górskich pasm! Trzeba jednak trafić na dobrą pogodę – góra znana jest z szybkich zmian warunków atmosferycznych, przez to znana jest czasami „Kapryśnicą”. Smaczkiem jest również to, że Babia Góra jest jedyną polską Beskidą z wyraźnie wyodrębnionym pasmem hal! Najlepszym punktem wypadowym na wycieczki na Babią Górę jest przełęcz Krowiarki lub miejscowość Zawoja w powiecie suskim. Niesamowita przyroda pasma chroniona jest w ramach Babiogórskiego Parku Narodowego. Nieopodal szczytu działa popularne w sezonie schronisko PTTK na Markowych Szczawinach.

2. Pilsko – pełne narciarskich wspomnień

Drugim co do wysokości szczytem Beskidu Żywieckiego, a także drugim z regularnym pasmem kosodrzewiny jest Pilsko, mierzące w najwyższym punkcie 1557 m n.p.m. Warto wiedzieć, że wierzchołek zlokalizowany jest już po stronie słowackiej – w odległości ok. 10 minut od „polskiego Pilska”, czyli Góry Pięciu Kopców (1543 m n.p.m.). Pilsko znane jest przede wszystkim narciarzom – na jego zboczach już dziesiątki lat temu powstała sieć wyciągów i tras o zróżnicowanym poziomie trudności. Dzisiaj infrastruktura odbiega już standardem od realiów europejskich, natomiast nadal przyciąga wielu miłośników zimowego szaleństwa. Znajdujące się pod Pilskiem schronisko PTTK na Hali Miziowej jest najwyżej położonym schroniskiem turystycznym w polskich Beskidach. Przy dobrej widoczności z Pilska ujrzymy wyjątkowo pięknie zarysowaną linię szczytów tatrzańskich, a także wszystkie ważniejsze wierzchołki zachodnich Beskidów. Góra ta jest mniej oblegana od Babiej Góry, ma również bardziej „dziki” klimat. Najlepszym punktem wypadowym będzie przygraniczna miejscowość Korbielów czy też Sopotnia Wielka.

3. Rysianka – najpiękniejsze miejsce w Beskidach

Bardzo wielu górołazów, zapytanych o najpiękniejsze miejsce w Beskidach wskaże bez wahania właśnie na Rysiankę (1322 m n.p.m.) w centralnej części Beskidu Żywieckiego. Sam szczyt jest niedostępny dla turystów – szlak wyprowadza natomiast na niesamowitej urody halę Rysianka, na której znajduje się urocze schronisko PTTK. Widok roztaczający się z tego miejsca jest wprost urzekający – na pierwszym planie widoczne jest pobliskie Pilsko, na dalszym natomiast królowa – Babia Góra. Turystów urzeka również sielskość tego miejsca oraz okolica – z jednej strony Hala Pawlusia oraz inny ciekawy szczyt, Romanka (1366 m n.p.m.), a z drugiej strony schronisko PTTK na Lipowskim Wierzchu (tak, to najbliższej położone dwa schroniska w całych Beskidach!). Najlepszym punktem wypadowym dla wycieczek w ten rejon jest miejscowość Żabnica, z której można wytoczyć kilka ciekawych pętli o różnej długości, w zależności od indywidualnych możliwości. Istnieje też szansa dojścia w opisywane miejsce ze Złatnej.

4. Hala Krupowa – pełna borówek

Na Hali Krupowej znajduje się wysunięte najbardziej na wschód w Beskidzie Żywieckim schronisko PTTK, kameralna chatka pomiędzy bardzo sielskimi terenami. Hala znana jest przede wszystkim z potężnych pól borówek, które przyciągają amatorów tych leśnych owoców. Dla większości Polaków są to jagody, natomiast w tej części Małopolski używa się właśnie określenia „borówki”. Hala oferuje niesamowite widoki – przy dobrej widoczności w całej okazałości odmalują się nam Tatry. Miejsce to leży w paśmie Policy (1369 m n.p.m.), które odchodzi na wschód od pasma babiogórskiego. Dobrym miejscem wypadowym może być wspomniana już przełęcz Krowiarki lub np. miejscowość Zubrzyca Górna, która znana jest zresztą również z ciekawego Orawskiego Parku Etnograficznego.

5. Wielka Racza – coś na zachodzie!

W zachodniej części Beskidu Żywieckiego warto natomiast zwrócić uwagę na szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.), na który prowadzi łagodny szlak turystyczny z Rycerki Górnej. Na szczycie tym znajduje się schronisko PTTK, a także wieża widokowa umożliwiająca podziwianie niesamowitej panoramy w każdym kierunku. Szczyt ten leży na polsko-słowackiej granicy, u naszych południowych sąsiadów na jego zboczach usytuowano nawet ośrodek narciarski. Chętni mogą kontynuować trekking czerwonym szlakiem, wiodącym właśnie granicą, aż do bacówki na Rycerzowej. Zlokalizowana jest ona na potężnej hali Rycerzowej, która zadziwia swoją sielskością oraz prawie nietkniętą ludzką ręką naturą.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Array